Siewnik - jaki,jak ustawić itp. PORADY

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Siewnik rzędowy

Post »

Chciałbym zakupić siewnik rzędowy ręczny do nasion.
Największymi nasionami będą nasiona złotokapu.
Przejrzałem na Allegro kilka takich małych siewników, np. siewnik inspektowy, siewnik taczkowy lub siewniki rzędowe firmy Wolf Garten.
Miał ktoś doświadczenie z takim sprzętem?
_fox_

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Miałem kiedyś siewnik taczkowy, ale na małej powierzchni niestety nie zdawał egzaminu a przynajmniej wg. mnie. I poszedł na złom ;)
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Oglądałem dzisiaj siewnik taczkowy w sklepie, do moich potrzeb jest za duży. Prędzej już zdecyduję się na siewnik inspektowy.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Kamil ma racje, dziś mamy inne czasy i inne wymagania jakościowe.
Choć nie jest niczym wstydliwym stosowanie metod z przed tysięcy lat;)

Do rozsiewania nawozów wystarczy wózek np Gardena 300 lub jego mutacje z Chin
Zwrócić należy tylko uwagę na to czy równo otwiera się mechanizm "wysypu"


Z siewnikiem do trawy jest nieco bardziej skomplikowana sprawa, niby można tym samym wózkiem wysiać, ale jakość będzie daleka od ideału, ale znacznie lepsza od siewu w "rękawiczce". I w zasadzie w amatorskim wysiewie nie masz innej opcji ze względu na koszty siewników.

Rozróżniamy dwa rodzaje siewników
Pierwszy do wysiewu głównego:

Siewniki do siania trawy składają się z przynajmniej dwóch sekcji roboczych. Pierwsza to formując, druga wysiewająca. Bardziej złożone siewniki mają ich kilka i jednym przejazdem wykonują wszystkie czynności. Czyli: frezowanie ziemi, formowanie rowków , wysiew, zasypanie materiału siewnego i ugniatanie.

Drugi to siewnik pogłowny, czyli takie co naprawia fragmenty uszkodzonego trawnika.

W obu przypadkach można ustawić precyzyjnie w gramach ilość podawanego materiału siewnego

Siewniki takie mają szerokość od 40 do 160cm , wiec można je stosować i w małych ogrodach i tych o wielkim arearze.

Dla formalności podam informacje jak zakłada się trawki:
Dla trawników użytkowych: boiska, place zabaw, przy mieszankach z przewagą rajgrasu angielskiego(życina trwała) 3cm
Dla trawników ozdobnych: miejsca reprezentatywne, posesje przydomowe, ogródki działkowe co 1.5cm mieszanki oparte na kostrzewach

Najtańszy siewnik do trawy to kwota rzędu 4000zł. Siewniki w pełni automatyczne to dziesięciokrotność tej kwoty

Ale wszytko jest do obejścia :uszy
Można bardzo ładnie przygotować grunt pod wysiew za pomocą skaryfikatora np firmy Fiskars ma on 2 cm rozstaw więc idealny na nasze potrzeby. Wózek do wysiewu mozna też w prosty sposób zmodyfikować, wymieniając koła na płaskie blaszane prowadnice kłowe. Całe nasze oprzyrządowanie nie powinno przekroczyć 300zł, a stanie się bliskie profesjonalnym urządzeniom z niższej półki.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Skoro mowa o siewnikach to może pomożecie.
Chcę zakupić siewnik rzędowy ręczny do nasion (najmniejsze nasiona będą wielkości nasion sosny zwyczajnej).
Może miał ktoś do czynienia z siewnikiem inspektowym lub siewnikami firmy Wolf Garten?
Widziałem w sklepie siewnik taczkowy i jak dla mnie odpada.
Orson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 mar 2012, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Jeśli chodzi o sianie trawy/nawozu ręką to wszystko zależy od tego jaki obszar mamy do zasiania. Im większy tym bardziej opłaca się zainwestować w siewnik.
Ja proponowałbym taki
Link usunęłam, proszę podawać nazwę.
Comcia.
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Siewnik rzędowy ręczny do nasion

Post »

Zakupiłem siewnik inspektowy. Po pierwszych testach na małych nasionach w domu jest ok. Zobaczymy jak będzie w gruncie.
Ogólnie siewniczek jest bardzo prosty w budowie, ma na wałku nawiercony tylko jeden rozmiar ale wysypywanie nasion reguluje się "szczotką".
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Mylisz siewnik z rozsiewaczem nawozów, są to różne konstrukcje

terraneo wyraźnie napisał i pokazał w linku siewnik do trawy
Stefcio645
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 mar 2012, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

A stosował ktoś siewniki plastikowe na kółkach ? są one dość tanie i chyba lżej się nimi pracuje niż tymi ręcznymi, gdzie sie kręci korbką.

Przegladalem w necie oferte jednej z firm i wydaje mi sie ze najlepszym wyborem bedzie siewnik o jak największych kolkach (zeby czasem sie w ziemi nie zakopal)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siewnik do trawy i nawozu

Post »

Co chcesz tym siewnikiem robić? Siewnik na kółkach to nie siewnik do trawy. Do wysiewu trawy nie zbędny jest walec formujący. Na kółkach są rozsiewacze do nawozów.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Myślę nad Grdeną za około 100zł.
Musze zagospodarować drugą działkę 1500m2 a na starej nawozić trawę.
Chyba że macie coś sprawdzonego?
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: jaki siewnik polecacie?

Post »

KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: jaki siewnik polecacie?

Post »

Kolega PiotrekP ma chyba cały dzień wolny na nawożenie trawnika, a do tego wielkie mieście przedramienia.
Ten siewnik nadaje się na trawnik na tarasie, max. 100m2. Przy większych trawnikach tylko Scotts Easy Green. Najlepszy z siewników nawozowych dostępnych za nieduże pieniądze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”