Kaktusiki - Becia

Zablokowany
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Kaktusiki - Becia

Post »

Witajcie!!
jestem miłośniczką kaktusów, mam kilka egzemplarzy, stale powiększam swoją kolekcję, oto one:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusiki

Post »

Becia pisze: Obrazek
Dziękuję ci za to zdjęcie Notocactusa. Wyczytałam, że następny człon wyrasta z Cefalium, ale nie wiedziałam jak to będzie wyglądało. Czy on wyrastał u ciebie, czy już takiego "piętrusa" dostałaś?
Po jakim czasie to przyrasta? Czy rośnie większe od niższego "piętra", bo nie wiem ile miejsca mu przeznaczyć.
Mój rośnie w zestawie z innymi, rozrósł się tego lata i będzie pewnie potrzebował przesadzenia.
Obrazek Obrazek Obrazek
To zagęszczenie ze środka lata, a teraz są już w stanie "twarz przy twarzy" ;) .
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

piękne je masz :) są takie duże :D mam jednego na drugim zdjęciu , ale jeszcze jest malutki :lol:
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

Witaj DAK!
muszę Cię zmartwić, kupiłam już takiego podwójnego kaktusa, (w tej chwili ma 5lat), więc nic na ten temat Ci nie powiem, , dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam
PS. Twoje kompozycje przeurocze, na to nie wpadłam!! :shock: :shock:
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

Maria2008 pisze:piękne je masz :) są takie duże :D mam jednego na drugim zdjęciu , ale jeszcze jest malutki :lol:
witaj Maria, dziękuję za odwiedziny, ciesze się , że podobają Ci się. W piątek wybieram się do Palmiarni do Gliwic, to zrobię trochę fotek tamtym kaktusom.
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Beciu piękna kolekcja :D jakie dorodne i wyrośnięte okazy :shock: :shock: :shock:
Długo je kolekcjonujesz???
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

miaaa pisze:Beciu piękna kolekcja :D jakie dorodne i wyrośnięte okazy :shock: :shock: :shock:
Długo je kolekcjonujesz???
witaj!!!
najstarszy ma 6 lat, na początku miałam wrażenie, ze nigdy nie urosną, odkąd 3lata temu zaczęłam je wiosną wynosić na balkon zaczęły rośnąć jak szalone i zaczęły kwitnąć :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusiki

Post »

DAK pisze:Dziękuję ci za to zdjęcie Notocactusa. Wyczytałam, że następny człon wyrasta z Cefalium, ale nie wiedziałam jak to będzie wyglądało. Czy on wyrastał u ciebie, czy już takiego "piętrusa" dostałaś?
Po jakim czasie to przyrasta? Czy rośnie większe od niższego "piętra", bo nie wiem ile miejsca mu przeznaczyć.
Mój rośnie w zestawie z innymi, rozrósł się tego lata i będzie pewnie potrzebował przesadzenia.
Nastąpiło jakieś kompletne poplątanie z pomieszaniem pojęć kaktusowych.
Cefalium to twór, który powstaje tylko u niektórych kaktusów (m.in. Melocactus i Discocatus). Pęd przestaje rosnąć i na jego szczycie pojawia się twór składający się wyłącznie z delikatnych kłaczków. Z tego tworu wyrastają kwiaty i wewnątrz niego rozwijają się owoce, które po dojrzeniu wydostają się na zewnątrz.
Z cefalium żaden nowy pęd już nie wyrasta. Natomiast samo cefalium może rosnąć dalej, czasem uzyskując wysokość większą od samego kaktusa.
Niektóre kaktusy kolumnowe tworzą pseudocefalium (np. Espostoa), które jest tworem bocznym. Z pseudocefalium również wyrastają kwiaty i w nim rozwijają się owoce. Pojawienie się na roślince cefalium lub pseudocefalium świadczy o jej dojrzałości. Po wytworzeniu pseudocefalium pęd kaktusa dalej rośnie.
Natomiast nigdy cefalium nie pojawi się na żadnej roślince z rodzaju Notocactus. Te roślinki kwitną z wierzchołka wzrostu nie tworząc wcześniej tego tworu. Także po osiągnięciu dojrzałości nie przestają rosnąć. Wszystkie notokaktusy mają pokrój kulisty, z wiekiem (po wielu latach) zaczynają rosnąć cylindrycznie. A tego typu przewężenie to pamiątka po jakimś trudnym okresie roślinki. Np. mogła stać gdzieś w ciemności i się wyciągnąć. Albo stożek wzrostu został uszkodzony i roślina utworzyła nowy. To jedyne możliwe powódy powstania tego typu przewężenia, który nie jest czymś normalnym dla tych roślinek.
Jedyne kaktusy dla których tego typu przewężenia są naturalne to opuncje. Jest także kilka rodzajów kaktusów kolumnowych (np. Armatocereus), które rosną w taki sposób. Ale one zazwyczaj są nieosiągalne w kwiaciarniach czy centrach handlowych typu OBI
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

A wiesz, ja też w tym roku wyniosłam moje na balkon ( po raz pierwszy) , siedziały tam jeszcze do niedawna 8) i tak podrosły, że szok ;) i zdrowiej wyglądają :lol: a zimujesz jakoś swoje ???
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Najbardziej podobają mi się cereusy...ale reszta też fajniusia. :wink:
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Post »

po nowym roku jak już będzie można dać kaktusy na balkon je daje :D
Saraaa

Post »

I ja musze pochwalić Twoją kolekcje :D
Piekne , zadbane kaktusy - nic dodać, nic ująć :P
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”