Piękne bestie :) - yaten

Awatar użytkownika
yaten
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 22 lut 2014, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Piękne bestie :) - yaten

Post »

Witam wszystkich serdecznie!

Od jakiegoś czasu podglądam sobie Wasze forum. Już jakiś czas temu zadecydowałam, że wraz z nadejściem wiosny założę sobie tutaj swój temacik. Moim głównym motywem jest to, że...nie mam z kim pogadać o moim hobby :) Co gorsze, mam też drugie niezrozumiałe hobby - terrarystykę :) Ponieważ moi bliscy już po minucie mają dość mojego opowiadania na jakikolwiek z tych tematów, postanowiłam znaleźć sobie "słuchaczy" w sieci :D

Kaktusami zajmuję się niemal od zawsze. Już w podstawówce miałam swoją małą kolekcję - kilka z nich mam do dziś. Hobby to rozwinęłam w czasie studiów. Ponieważ studiowałam daleko od domu rodzinnego, a kaktusy zawsze podczas wakacji chciałam mieć ze sobą, moja kolekcja przejechała w ciągu pięciu lat kilka tysięcy kilometrów ;) Niestety pod koniec studiów moje kaktusy doświadczyły prawdziwej epidemii wełnowca. Straciłam wtedy prawie całą kolekcję :( Bardzo się zniechęciłam i już myślałam, że nie mam szans mieć zdrowych kaktusów. I wtedy odkryłam genialny środek, dzięki któremu pozbyłam się tego problemu na zawsze :D (nie będę robić kryptoreklamy, więc na razie nie podam nazwy...no chyba, że ktoś będzie chciał wiedzieć ;) ). Po studiach bardzo poważnie zabrałam się za odbudowę hodowli. Ponieważ mieszkałam z rodzicami w domku jednorodzinnym, w sezonie letnim kaktusy stały sobie na regale "pod chmurką", zaś w okresie zimowania spały sobie w piwnicy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Niestety nie było to zbyt szczęśliwe rozwiązanie. Na dworze kaktusy regularnie były zalewane przez deszcz, z kolei zimą, nawet jeśli zdążyły przeschnąć, męćzyły sięw wilgotnej i ciemnej piwnicy. Bywało, że wiosną nie mogłam jeszcze wystawić ich na dwór z powodu temperatury, a one już próbowały rosnąć w ciemności. Nie muszęchyba opowiadać jak wygląda kaktus rosnący w ciemności.
Ponieważ mieszkałam u rodziców, byłam zdana na ich łaskę i mogłam tylko pomarzyć o szklarni, czy choćby tunelu (do tej chwili jest to moje marzenie nr 1 :) ). W zeszłym roku zamieszkałam na swoim. Ponieważ w mieszkaniu jest balkon, zdecydowałam się go zabudować i w ten sposób chociaż częściowo spełnić marzenie o szklarni ;) To najlepsza rzecz jaką mogłam zrobić dla moich kaktusów! Nie minął jeszcze rok od kiedy je tu przywiozłam, a ich wygląd całkowicie się zmienił. Rosną i kwitną jak szalone i nawet te najstarsze, doświadczone przez wełnowce, ulewy i półroczne pobyty w piwnicy, zaczęły zachowywać się jak nigdy dotąd :D Oto zdjęcie mojego balkonu zrobione dziś rano:
Obrazek Obrazek
Na razie ograniczę się do tych kilku zdjęć. Jeśli mój temat Was zainteresuje, wrzucę kolejne, już bardziej szczegółowe fotki. Tymczasem pozdrawiam i do zobaczenia :)
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Piękne bestie :)

Post »

Witaj! Podaj imię - będzie się lepiej rozmawiało. Tutaj zdecydowanie znajdziesz słuchaczy i zrozumienie dla pasji. :lol:
We wstępie jakbym czytała o sobie... :;230
O terrarium też chętnie posłuchamy. :D I zdecydowanie, pokazuj co chowasz w skrzynkach.
Zwalczanie szkodników to każdego bolączka, więc dobrze wiedzieć co u kogo się sprawdza. Zawsze warto wymienić się sprawdzonymi środkami i nie będzie to żadna kryptoreklama
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Piękne bestie :)

Post »

yaten pisze:Od jakiegoś czasu podglądam sobie Wasze forum.
Witaj :wit
Teraz to już jest też Twoje forum :D

yaten pisze: Moim głównym motywem jest to, że...nie mam z kim pogadać o moim hobby :) Co gorsze, mam też drugie niezrozumiałe hobby - terrarystykę :) Ponieważ moi bliscy już po minucie mają dość mojego opowiadania na jakikolwiek z tych tematów, postanowiłam znaleźć sobie "słuchaczy" w sieci :D
Lepiej chyba nie mogłaś trafić!! :;230 Tu wszyscy tak samo chorzy więc jesteś wśród swoich - zawsze znajdziesz zrozumienie, wsparcie i słuchaczy ;:108


A balkon - palce lizać! I jaki przyszłościowy!! :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Piękne bestie :)

Post »

Witaj wśród nas :wit
Fajna kolekcja, wszystkiego po trochu, nawet jakaś hoja chyba. Wypatrzyłam wdzięczne kulki geometricusa :D
Balkon ekstra! Zazdroszczę jak nie wiem co. I z potencjałem na dużo większy zbiór.
AleksandraBdg

Re: Piękne bestie :)

Post »

Ja również witam nową forumowiczkę!
Masz piękną i różnorodną kolekcję, także z niecierpliwością czekam na kolejne zdjęcia.
Zaintrygowała mnie jedna roślina, co to za kaudeks na ostatniej półce tego regalu, po prawej stronie?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Piękne bestie :)

Post »

to pewnie seler :wink: ;:306

Swoją drogą - Ola - chyba trzeba pomyśleć o Fockea edulis, jak myślisz? ;:204
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
AleksandraBdg

Re: Piękne bestie :)

Post »

Miałam i..... sprzedałam :) ;:224
Napatrzyłam się na różnego rodzaju Madagaskarczyki u Żanety i mnie "bierze" na kilka sztuk.
Ale widzę,że nowa Forumka też coś z tego ma, to może wystarczy nacieszyć oko u innych ;)
Awatar użytkownika
yaten
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 22 lut 2014, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Piękne bestie :) - yaten

Post »

Dziękuję za przemiłe powitanie! Od razu czuję się tu jak u siebie :D Cieszę się, że balkon Wam się podoba :)
annaoj pisze:Podaj imię - będzie się lepiej rozmawiało.
Mam na imię Agata :)
sokolica pisze: Fajna kolekcja, wszystkiego po trochu, nawet jakaś hoja chyba. Wypatrzyłam wdzięczne kulki geometricusa :D
Jest i hoja, i T. geometricus :)
AleksandraBdg pisze: Zaintrygowała mnie jedna roślina, co to za kaudeks na ostatniej półce tego regalu, po prawej stronie?
To Euphorbia subapoda. Jestem maniaczką kaudeksów, stawiam je jeszcze ponad kaktusami :D

Zamiast przedstawiać każdą roślinkę po kolei, pokażę co się u mnie ostatnio dzieje.
Jako pierwsze zakwitło sobie Epiphyllum. Miało kilkanaście pąków. Bardzo się pospieszyło, bo w poprzednich latach kwitło sobie raczej w wakacje.
Obrazek

Rebutia krainziana też w całej okazałości. Co dzień pojawia się nowy kwiatek. A rozrasta się jak szalona :)
Obrazek

Dwa z moich najstarszych kaktusów - z tych co to nawet przeżyły epidemię wełnowców, po raz pierwszy naprawdę odżyły (widać po nich, że miały straszne przeżycia). Mammilaria wypuszcza po raz pierwszy w życiu pączek, a ten drugi (niezidentyfikowany) wypuszcza z boku bobka ;D
Obrazek
Obrazek

Z lithopsika zrobiły się dwa :)
Obrazek

Mammilaria painteri 'Monstrosa' już jutro chyba zakwitnie (tu zdjęcie sprzed kilku dni).
Obrazek

Mammilaria schiedeana też w tym roku pierwszy raz zakwitnie.
Obrazek

W tym roku kwitną mi rośliny, których nie podejrzewałam o to, że mogą kwitnąć: Euphorbia primulifolia, Monanthes polyphylla i, zupełna niespodzianka, Schizobasis intricata.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nawet Trichodiadema densum, którą podejrzewałam o bycie martwą, zrobiła mi niespodziankę.
Obrazek

I patrzcie jak Tephrocactusy ładnie przyrastają :D
Obrazek
Obrazek

Dobra, starczy na dziś, bo jeszcze dostanę bana za wrzucanie zbyt wielu zdjęć ;) Teraz już chyba wiecie dlaczego kaktusowi laicy wolą nawet nie zaczynać ze mną rozmowy XD
Pozdrawiam - Agata
Zapraszam do mojego fototematu Piękne bestie :)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Piękne bestie :) - yaten

Post »

To i ja powitam Cię w Kaktusowej Grupie Wsparcia :) Znajdziesz tutaj samych kaktusowych zapaleńców, więc towarzyszy rozmowy Ci nie zabraknie. Widać, że masz się czym pochwalić oraz da się wyczuć duże zaangażowanie w hodowlę, tak więc posiadasz podstawowe cechy, które gwarantują sukcesy w uprawie :) Życzę Ci ich z całego serca i bardzo chętnie będę podziwiał tu na forum efekty w postaci kwiatów i przyrostów :wink:
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Piękne bestie :) - yaten

Post »

Witam i ja ;:7

Z przyjemnością będę śledził dalszy rozwój kolekcji :wink:
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Piękne bestie :) - yaten

Post »

Widać, że kaktusom się polepszyło!
Bardzo mi się podoba Mammilaria painteri 'Monstrosa' - muszę sobie sprawić. Będę czekać na fotki już kwitnącej.
A tefraczki ślicznie przyrastają! ;:215 Tu sporo wielbicieli, zwłaszcza geometricusów.
Pisz, wklejaj zdjęcia - wyżyj się, tu to wręcz nakazane! Kaktusowi laicy odetchną... :wink: :;230 Większość z nas tak ma - też Cię będziemy męczyć, zamiast np rodzinę.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Piękne bestie :) - yaten

Post »

Witam Agato super ,że zdecydowałaś się do nas dołączyć :wit
To prawda ,że z domownikami trudno rozmawiać na tematy nas interesujące ,tu wszyscy zarażeni, więc na pewno znajdziesz kompanów do rozmów ;:112
Masz piękną kolekcję i warunki też super, nie to co mój balonik.
Będę tu zaglądać .
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Piękne bestie :)

Post »

Witaj, Agatko!
Wpadłam z rewizytą i przyłączam się do powitań i pochwał. Jak lubisz kaudeksy, to tym bardziej znajdziesz tutaj fanów tego typu roślin. I wreszcie, co najważniejsze, znalazłaś odpowiednie towarzystwo, jedyne co Ci teraz grozi, to niestety powiększanie kolekcji i zaraza, która się tu rozprzestrzenia w straszliwym tempie. Ot, chociażby zacytuję:
AleksandraBdg pisze: Napatrzyłam się na różnego rodzaju Madagaskarczyki u Żanety i mnie "bierze" na kilka sztuk.
Ale widzę,że nowa Forumka też coś z tego ma, to może wystarczy nacieszyć oko u innych ;)
to pierwszy przykład - tylko dlaczego Olu ja o tym nic nie wiem...? :;230 Jak tylko przyjdzie lato i siewki przeżyją zmianę otoczenia, to możemy pogadać, wiesz przecież ;:108
Agatko - z chęcią będę oglądać, co u Ciebie kwitnie i jak przybywa :wit
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”