Jak uprawiać storczyki ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pigulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 mar 2014, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co ja mu zrobiłam?

Post »

No właśnie kwiatki opadły po 2-3 dniach :( dostałam od dzieci córka się upiera że kwiaciarka powiedziała że to mini :shock: no nic i tak będę go kochać ;:108
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Co ja mu zrobiłam?

Post »

To może zmierz średnicę doniczki?
Mini mają zazwyczaj 6 cm.
Midi 8-9 cm.
Maxi 12 cm i więcej :wink:
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
pigulka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 mar 2014, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co ja mu zrobiłam?

Post »

No to ja mam storczyka MIDI (10cm). :heja
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Witam. Dzisiaj dostałem pierwszego w życiu storczyka - Phalaenopsis. Na całe szczęście po przeczytaniu kilku informacji o nim wnioskuję , że to najłatwiejszy storczyk w uprawie. Jednak mam kilka pytań:
1. Rośnie sobie w doniczce z korą, czy ma tak dalej rosnąć czy mam pomyśleć o przesadzeniu?
2. Jak będę musiał przesadzać to do większej doniczki?
3. Jaka ziemia? Widziałem kiedyś w sklepach dedykowaną ziemię dla storczyków. Jednak wydaje mi się, że zawiera dużo ziemi(czy tam torfu). Czy ziemia nie powinna się składać czasami z większej ilości kory?
4. Mam trzy możliwości wyboru podlewania
- przegotowaną wodą wodociągową
- deszczówką(tylko, że mieszkam w województwie śląskim, blisko będzina, Katowic, nie wiem czy mam się obawiac zanieczyszczonej deszczówki, która mogłaby zaszkodzić roślince)
- woda destylowana
Który sposób najlepszy?

To na razie wszystkie pytania. Jak jeszcze coś mi się nasunie będę pisać. :) Mogę też jutro wkleić jego zdjęcie. Z góry dziękuje! :)
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

:wit
pokaż fotkę liści i pęd z kwiatami, korzeni przez doniczkę, zobaczymy :wink:
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Yohjia
50p
50p
Posty: 61
Od: 1 gru 2013, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

schwimmen, nie obraź się, ale na wszystkie Twoje pytania jest już masa odpowiedzi na forum. Ba, nawet większość ma swoje własne wątki. Fajnie byłoby, gdyby przycisk "Wyszukiwarka" stał się ulubionym :wink: Naprawdę mnogość tematów o tej samej tematyce nikomu nie służy, a jedynie utrudnia wyszukanie odpowiedzi na dany problem osobie, która dba o porządek w miejscu, do którego przybywa 8-)
Pozdrowienia! Asia

Moich podopiecznych znajdziecie w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=73508
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Witaj. :wit
Asiu, ten dział od tego jest, by zadawać pytania. Choć Schwimmen, na te pytania rzeczywiście znajdziesz na forum, czy w internecie mnóstwo odpowiedzi. :wink:
Zastanawiające są jednak te plamki na płatkach. Wydaje mi się, ale może to być szara pleśń. Storczyk na razie nie wymaga przesadzenia. Dopiero jak korzenie będą "wychodzić/nie mieścić" się w doniczce, należy je przesadzić do nowego podłoża. Może to być doniczka ta sama, lub o rozmiar większa. Podłoże na pewno nie powinno zawierać zawartości nawozu i torfu, bo co do tego możesz poczytać na moim blogu. Gorąco zachęcam do odwiedzin. ;)))
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Dziękuje bardzo. Faktycznie mogłem znaleźć odpowiedzi na pytania, ale wolałem się upewnić co do przesadzania, a przy okazji zadałem jeszcze kilka pytań :)
A czy jeśli to jest szara pleśń to odciąć ten kwiatek?
I mam jeszcze jedno pytanie. Jak czytałem to storczyk raczej nie powinien stać na oknie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie postawienie go na ławie, gdzie będzie miał z rana przez 3-4 troszeczkę słoneczka. Czy to za mało?
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Gdzie przeczytałeś, że storczyk nie może stać na oknie? ;:202
Storczyki zazwyczaj stoją na oknie lub nawet są doświetlane jeśli mają za mało światła.
Owszem, parapet południowy może je poparzyć, ale wtedy stosuje się jakąś firankę na okno lub coś co da trochę cienia i nie będą wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne. Mówimy tutaj o Phalaenopsis, bo np Tolumnie bardzo lubią południowe słońce ;:173
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Tak chodzi mi Phalaneopsis. Czyli spokojnie go mogę trzymać na oknie wschodnim. To zaraz go tam położę.
PS: No prawie wszędzie tak pisze, że zimą na oknie, a latem też, tylko trzeba go osłaniać od nadmiernego słońca, bo mogą mu liście zżółknąć.
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Ja mam okno północno-wschodnie i stoi na parapecie 30 sztuk i nic im nie jest :D Zimę przeżyły, lato też ;:333
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ziemia i ogólna uprawa - pierwszy storczyk

Post »

Jeżeli jest to szara pleśń, to należy usuwać kwiaty nią porażone. Nie opryskiwać ich wodą, jak i zmniejszyć wilgotność powietrza wokół rośliny, oraz zwiększyć przewiewność wokół rośliny. A samą roślinę potraktować jakimś środkiem grzybobójczym według przepisu na opakowaniu. Kupisz go w dobrym sklepie z chemią, lub ogrodniczym. O szczegóły takie jak, czy obciąć wszystkie kwiaty, czy nie, najlepiej poradzić się sprzedawcy. Dodatkowo proponuję poszukać w internecie więcej informacji, na ten temat. ;:131

Przydatny link; Tu .
Z tej strony dowiesz się paru przydatnych informacji na temat światła, podlewania, czy podłoża itd.
Temp. na pewno mniejsza niż 15stop. zimą(na dłuższy okres czasu) i przekraczająca 35stop. latem, może być dla tych storczyków zabójcza. Mój wytrzymał 40 stop. w południe(parapet wsch.-północny), zaczął tracić turgor w liściach. Na szczęście po podlaniu wodą w porę, wrócił do formy. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”