Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
motocros
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witaj, ja polewałem swój kompost z robakami Emami i nic nie było dżdżownica, także myśle że z otrębami Bokashi również nic sie nie stanie (jeśli dasz już troszke przekompostowana trawę).
ksysju
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 wrz 2013, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opole i okolice

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witam

Też potwierdzam, Emy nie szkodzą, a raczej pomogą. :D
--
ksysju
wroSlaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2014, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witajcie :)
Bardzo mnie w ostatnim czasie zainteresował temat dżdżownic kalifornijskich. Kupiłem małą gromadkę ok 500 szt. Na działce posiadam kompostownik w którym jest dużo różnego zielska, trawy i liści. Zastanawia mnie czy dżdżownice przerobią nasiona chwastów a może nawet perz który się tam znajduje?? Trochę w tym mojej winy, ale za cholerę nie mogę wytłumaczyć ojcu (starszy człowiek) że nie wrzuca się do kompostownika perzu i chwastów z nasionami. Przydałaby się taka wiedza żeby nie rozsiewać chwastów wraz z kompostem, a także podczas zbierania kolejnego materiału na kompost.
Pozdrawiam

P.S.
Czytałem czym karmić i wiem że nie można dawać cytrusów, liści orzecha włoskiego (nie mam takiego), tłuszczu itp.
motocros
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witaj, ja perzu i roślin z nasionami nie daje. Kiedyś już miałem nauczke jak dałem perz. Niektórzy piszą że go szuszą i dają do kompostowników. Ale najlepiej perz jak i chwasty z nasionami SPALIĆ :D Albo sąsiadowi na plac przeżucić :lol:
wroSlaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2014, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

motocros pisze:Witaj, ja perzu i roślin z nasionami nie daje. Kiedyś już miałem nauczke jak dałem perz.... Niektórzy piszą że go szuszą i dają do kompostowników. Ale najlepiej perz jak i chwasty z nasionami SPALIĆ :D Albo sąsiadowi na plac przeżucić :lol:
Dzięki, ale nie o to mi chodziło :) Wiem że się nie wrzuca do zwykłego kompostowania, ale nie mam pewności jeśli chodzi o dżdżownice. Działką zajmował się mój ojciec i on wrzucał co popadnie a nawet zbierał liście które niekoniecznie były zdrowe. O perzu wiedziałem już dawno i starałem się tego pilnować. Inne chwasty kwitnące z nasionami raczej wrzucaliśmy do kompostownika. Ponieważ zaczynam przygodę z dżdżownicami, a wiem że są strasznie żarłoczne to miałem nadzieję że przerobią nasiona, bo o perzu raczej nie było co marzyć :). Czy dostanę konkretną odpowiedź? Ma może ktoś doświadczenie z dżdżownicami i nieprzerobionymi nasionami? Jak wygląda sprawa zakażonych roślin i liści drzew?
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dendrobeny - czerwone robaki - dżdżownica kalifornijska

Post »

Mam pytanie czy robak z zoologa pod nazwą dendrobena to kalifornijka czy nie sprzedawca twierdzi ze tak ;:145
jest link na opakowaniu
http://www.ekagro.pl/dendrobena.php
pomoze ktos?
Mąż Ani
sztaficerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 kwie 2014, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witam!
Słuchajcie postanowiłem założyć własna hodowle dżdżownic i chciałem zapytać czy plastikowa kasta murarska okrągła 90-cio litrowa nadaje się do tego?
Czy wskazane jest nawiercenie otworów na dnie takiej kasty? Czy może po bokach też w celu lepszego dostępu do powietrza?
Wystartować zamierzam z pakietem startowym w liczbie 500 sztuk.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki dla początkującego zabawę z robaczkami.

Pozdrawiam
motocros
50p
50p
Posty: 85
Od: 3 wrz 2013, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witaj, tak musi być od spodu otwór. I dobrze jest porobić też po bokach dużo dziur. Poczytaj cały wątek wszystko jest w nim w miare opisane :wink:
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Hej mam pytanie mam na razie zamiar hodować Dżdżownice kalifornijskie , można im dawać słomę z odchodami królików :?: Nadaje się czy nie bardzo :?: Mam kompostownik ale tego mi się zrobiło strasznie dużo i pewnie musi długo leżeć , i do tego mi kompostownik zanieczyścił pies swoimi odchodami
Pozdrawiam Anna
ksysju
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 wrz 2013, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opole i okolice

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witam
sztaficerek pisze:Witam!
Słuchajcie postanowiłem założyć własna hodowle dżdżownic i chciałem zapytać czy plastikowa kasta murarska okrągła 90-cio litrowa nadaje się do tego?
Tak nadaje się tylko jakieś odpływ na dole zrób.

Ja mam coś podobnego, ale kast przynajmniej 5.

1. Ta najniżej jest szczelna + jeden kranik
2. Druga ma kilka sitek tylko dla odpływu wody/humusu
3. Kolejne mają w dnie sito by sobie dżdżownice mogły przechodzić, a żarcie/humus nie
Jak 3. jest juz przerobiona daje na to 4 potem na to 5 , potem wyciągam 3 sprzątam humus, daje żarcie i na górę ......

pomysł z sieci, jest kilka filmików wiadomo gdzie .
--
ksysju
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witajcie,

Niedawno kupiłem kilka Dendroben, nic szczególnego, bo w wędkarskim.
Dziś odkryłem jedną niemrawą której tylna część "ogonka" jakby zaczęła robić się w kulki, kilka pierścieni zdrowych i kilka zanika itd.

Martwię się czy coś źle zrobiłem, czy też po prostu ta mogła być chora itp.

Za kilka dni otrzymam ponad 5kg Dendroben, a nie chciałbym by z mojej winy chorowały.

Obrazek

Kropkowanie, pomid.



Proszę odebrać pw, pomid.
wroSlaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2014, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

wroSlaw pisze:Witajcie :)
Na działce posiadam kompostownik w którym jest dużo różnego zielska, trawy i liści. Zastanawia mnie czy dżdżownice przerobią nasiona chwastów a może nawet perz który się tam znajduje??
"Dżdżownice żywią się raczej nasionami i sadzonkami niż martwym materiałem roślinnym i zwierzęcym"
http://kopalniawiedzy.pl/dzdzownica-zie ... auer,10428

Hmmm Mam nadzieję że z tego powodu nie zrezygnujecie z hodowli... :) Ja nie do końca w to wierzę, chociaż nie zaprzeczam że chciałbym aby kalifornijka zjadała nasiona, ale tylko znajdujące się w kompostowniku :)
ksysju
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 wrz 2013, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opole i okolice

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post »

Witam,
Co do powyższych badań, to bym za bardzo nie uogólniał, badano jeden z gatunków.
Wszyscy dajemy "martwy materiał".
Sam daje w pewnych okresach tylko wyschnięte liście czy trawę i ona też są przerabiane bez problemów na humus.
--
ksysju
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”