Czeremcha amerykańska,c.późna (Prunus serotina)

Drzewa ozdobne
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

To byś się zdziwił. Bobry potrafią ścinać nawet sosny ?? Co że niby nie liściaste i żywiczne... Mogą ale tylko wtedy gdy już nie mają innej alternatywy. Jak nie wierzysz to jak będę przy rzece to zrobię fotkę ponagryzanego pnia... Gleba piaszczysta. żółty piach nieco góreczka... Gleba bardzo uboga. Rośnie przeważnie sosna z niewielką domieszką świerku i brzozy ... Dęby... jest jeden i rozsiewa się słabo, ale ja już od 3 lat zbieram żołędzie i sam dosadzam naturalnie ( ale tam gdzie jeszcze czeremcha nie rośnie lub jest na tyle mała że można ją wyrwać rękami... Sujki ?? Ja to zawsze myślałem że wiewiórki rozsiewają orzechy i żołędzie w lesie. Ale niech tam... Leszczyna też się pojawia. Ale ja to też traktuję jako chwast. Dostawiłem w lesie jedno owocujące drzewo dla wiewiórek resztę wycinam co jakiś czas. leszczyna tak nie odbija jak czeremcha a przynajmniej młode siewki... Buk morze się nie przyjąć... Gdyby w lesie byłaby zwierzyna płowa to problemu z czeremchą bym nie miał... chodzące kosiarki... PRZYKAESZANIE Jest uciążliwe bo trzeba patrzyć żeby tych dębków nie powycinać... Las jest w miarę przejrzysty tak mi się wydaje... Powinna utrzymać się daglezja... Plus że nie ma zwierzyny która by mi ją podżerała
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Nadal za mało informacji podałeś. Jakiej wysokości jest ten las i jakie jest zagęszczenie drzew powiedzmy na 1ar? Czy świerki rosną dobrze na pozostałym obszarze? Daglezja i buk odpada bo za słaba gleba, dąb będzie ciągle anemiczny na takim siedlisku borowym, przyjmie formę krzaczastą ze względu na zbyt mało światła górnego. Świerk o ile dotychczasowe świerki dają rade będzie najlepszym rozwiązaniem. Sadź go rokrocznie grupowo. Skontaktuj się z leśniczym swojego leśnictwa to on podpowie co tam da rade urosnąć, ewentualnie do nadleśnictwa i oni pomogą, a potem to wcześna wiosna do szkółki leśnej po materiał i możesz działać :)
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Ile jest drzew na ar to nie wiem... Jakieś mniej więcej co 1.5 m jedno drzewo od drugiego... jest w miarę rzadki... Wysoki 10-15 metrów nie wiem dokładnie. Świerki jak się pojawiają to rosną dobrze. Mają spore przyrosty roczne i w miarę rozrastają się na boki co świadczy o sporej ilości światła. Nie jest zbyt wiele siewek ale są...
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Czeremcha amerykańska (Prunus serotina)

Post »

Witam. Chciałbym zapytać o wzrost Czeremchy, i jakie rozmiary osiąga po 10 latach? Bo chciałbym ją posadzić koło orzechów włoskich, i kasztanów jadalnych, ale chciałbym się upewnić czy to drzewko osiągnie u nas też takie pokaźne rozmiary. Poprzedzam pytania darnok'a.
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

Stosowal ktos czeremche amerykanska jako podkładke do szczepien?
Awatar użytkownika
wlodarek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 sty 2014, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubartów Włodawa

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

Osobiście przestrzegam przed czeremchą jako dziką formą na krzew ozdobny lub na nalewkę.
Roślina jest niezwykle inwazyjną gdzie problemem nie tylko są odrosty które pokrywają "pajęczyną"
wszystko dookoła, ale też owoce które to roznoszone przez ptaki łatwo się przyjmując pokrywają całą okolicę.
Walka z tym cholerstwem nie jest łatwa, bo nawet stosując potrójną dawkę roundapem niewiele można zdziałać.Pozostaje więc tylko rozwiązanie mechaniczne w zasadzie siłowe co też przynosi marny skutek, bo nawet mała roslinka po wyrwaniu zostawia korzonek z którego wyrasta dalej i dalej.
W moim przypadku to utrapienie od lat z którym ciężko sobie poradzić.
Doszło do tego, że kiedy w gratisie dostałem szlachetną odmianę czeremchy z miejsca powędrowała na ognisko.
"Nikt nie wygłasza lepszych kazań niż mrówka, która nic nie mówi" -Carlo Carretto
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

Zgadzam się, rozsiewa się potwornie zarówno nasza jak i amerykańska. Nasza ma ładniejsze kwiaty i cudownie pachnie, amerykańska ma piękne, lśniące liście niesamowicie przebarwiające się jesienią. No i nasza łapie wszelkie możliwe choroby i szkodniki, a na amerykańskiej nie zauważyłam żadnych.
I tak, mam ją na działce jako krzew ozdobny. Z chwastów duuużo bardziej przeszkadza mi niecierpek pospolity. Zarósł już cały las, miejscami dochodzi do ponad metra wysokości, zbija skutecznie większość runa leśnego i w dodatku śmierdzi. W życiu bym nie pomyślała, że regularnie co roku będę pieliła las. W dodatku nawet na kompost się nie nadaje bo kwitną już takie 5-centymetrowe.
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

Witam, mam pytanie. Czy Czeremcha nadaje się do sadu, bo myślałem o 2 drzewkach by posadzić w rzędzie, obok orzecha włoskiego i kasztana jadalnego?
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

lepiej posadzic gdzie masz gorsza glebe :)
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Czeremcha amerykańska

Post »

U mnie jak okiem sięgnąć glina :D
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
michal_jerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 paź 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowiecki

Czeremcha amerykańska - liście żółte i opadają

Post »

Dzień dobry,
w tym roku zakupiłem czeremchę amerykańską, sadzonka w doniczce. Posadziłem ok. dwa miesiące temu. Ziemia ciężka, ale podczas sadzenia podsypałem obficie dobrą ziemią.
Od ok. dwóch tygodni żółkną liście, jak je dotknę opadają. Czeremchę podlewam regularnie, więc sucho raczej nie ma.
Dookoła rosną różne krzewy i drzewka owocowe, głównie pestkowe. Dookoła łąki i pola. Na wiśni, która jest dwa rzędy dalej zauważyłem, po analizie wątków na forum, chyba początki brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, może ma to jakiś związek, nie wiem.

Załączam zdjęcie, może ktoś? coś? może podpowiedzieć.


Obrazek

Z poważaniem
M
Pozdrawiam, Michał
Jednym zdaniem o sobie: Mieszczuch na wsi, który obiecał sobie, że będzie miał sadek owocowy. I właśnie go zakłada. Zatem proszę o wyrozumiałość.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czeremcha amerykańska - liście żółte i opadają...

Post »

Badanie gleby było robione? Nawozy, opryski proszę wymienić (i w jakich dawkach)...
michal_jerzy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 paź 2012, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowiecki

Re: czeremcha amerykańska - liście żółte i opadają...

Post »

Nigdy nie było robione badanie gleby.
Ogólnie ziemia ciężka, przy sadzeniu ok. 2 miesięcy temu podsypana obficie ziemią uniwersalna i podsypana azofoską. tyle, nic więcej nie było robione.
Pozdrawiam, Michał
Jednym zdaniem o sobie: Mieszczuch na wsi, który obiecał sobie, że będzie miał sadek owocowy. I właśnie go zakłada. Zatem proszę o wyrozumiałość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”