Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Aga11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2009, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Dzięki serdeczne za namiary na eksperta:)
Myślę, że moje skrzynie staną w ogródku około kwietnia (czas...) i wtedy zaprezentuję jak wyglądają w naturze. Właśnie ze względu na tragiczną glebę zdecydowałam się na podniesione grzadki. Chcę mieć troszkę własnych warzyw i przypomnieć sobie ich smaki.
Dziękuje i pozdrawiam
Aga
Awatar użytkownika
edziolek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 kwie 2012, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Strasznie podobają mnie się te podwyższone grządki z przeplatanych gałęzi. Ale tu rodzi się moje pytanie: skąd je wziąć? I jaki to rodzaj drewna by dał się tak ładnie przepleść? ;:oj

I jeszcze jedno pytanie :D Jak w miejscu, w którym chcę zrobić taką grządkę mam perz to bardzo dokładnie muszę go wybrać i hm przekopywać czy on sam się zagłuszy pod 40 cm ziemi??
pozdrawiam:)
Edyta
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Edyto, przeplatać możesz z grubszych gałęzi wierzby, są giętkie, zresztą każde dłuższe gałęzie się nadają. A perz się zadusi jak na spód grządki dasz płachty tektury, potem liście czy słomę, kompost.
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządka podwyższona- jak odnieść sukces

Post »

Witam.Fragment większej całości do ukończenia.JoannA

Obrazek Obrazek
katia2307
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sie 2013, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Witam, a ja widziałam świetna sprawę z wysokimi grządkami na tablicy.Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem? Bo też zastanawiam się żeby coś takiego znowu zrobić. Kiedyś miałam z drewna uniesioną grządke, ale po trzech latach tak jakoś już nie wyglądała za bardzo.
pozdro
Kasia
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Wydaje mi się, że to cudo już po paru miesiącach nie będzie wygladało "za bardzo".

Jak rozumiem, jest to kawałek plastyku o dł 296 cm (2 x 148 cm w komplecie), wysokości zaledwie 24 cm. Jak piszą, daje to w sumie okrąg o średnicy 85 cm.

Czyli taki bardziej elegancki kawałek plastikowego obrzeża trawnikowego, za to w powalającej cenie 61 PLN za 1 kółeczko diam. 85 cm!!! Od biedy wejdzie w to 1 krzak cukinii, ale za płytkie. Może dla paru bratków jest to fajne, ale nic więcej.

Wiem jak się wyginają plastikowe obrzeża jak się z nich zrobi coś podobnego i nasypie ziemi, więc radzę naprawdę sceptycznie podejśc do takiej oferty.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Kroma
100p
100p
Posty: 128
Od: 16 mar 2012, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Bardzo mi się podobają takie rabatki i planuję takową założyć, a że ja kobieta leniwa jestem to zaczęłam się zastanawiać czy do zrobienia boków wystarczyłyby gotowe, wiklinowe płotki. Jak myślicie ?
Aga11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2009, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Witam,
jakiś czas temu obiecałam, że pokażę moje podwyższone grządki wykonane z desek szalunkowych.
Już częściowo"zasiedlone". Teraz jeszcze nawadnianie kropelkowe i mam nadzieję, że będzie dobrze.
Wykonanie - zdolny mąż:)
Pozdrawiam




Obrazek Obrazek Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Kupiłam dziś deski szerokie 25 cm grube na 3 cm. Poprosiłam o pocięcie : 4x 1,5m i 4x 1m. Zapłaciłam 20,06zł. Na razie nie mam więcej miejsca. Z tych dech zbuduję 2 grządki jako rozsadniki dla bylin -już najwyższa pora na sianie. Tylko muszę te dechy wnieść na skarpę -jakby na piąte piętro, a w ten upał nie dam rady przedzierać się przez gęste chmury komarów ;:oj
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Aga, a czym pomalowałaś te deski? Muszę moje boxy zabezpieczyć w końcu, bo mi się rozsypią.
Masz zdolnego męża ;:333

Emilia - świetna ta foto-instrukcja z robienia grządki! Myślę, że wiele osób z niej skorzysta.

Ja się zastanawiam, czym potem wzbogacać tę glebę? Na wiosnę dałam kompostu, a pod pomidory
i ogórki dodatkowo przerobiony obornik. Czy to wystarczy? Jak Wy robicie?
Pozdrawiam serdecznie
zibi69
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 18 mar 2013, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Gdyby komuś to pomogło to "podpowiadam":

1. grządki nie mogą być zbyt szerokie (max 130-150 cm) bo inaczej będzie potem trudno sięgnąć ręką dalej choćby po to, by wypielić zielsko. Czyli jaka nie byłaby długość desek/skrzynki to szerokość całej skrzynki to max 150 cm. Jest to tym bardziej ważne, jeśli dostęp z drugiej strony jest "utrudniony" - tak jak na ostatnim zdjęciu Aga11

2. boki skrzynki (od wewnątrz) warto obić obłożyć cienkim styropianem i okryć geowłókniną/matą żeby zapewnić izolację termiczną oraz zapobiec szybszemu gniciu drewna (nie trzeba wtedy go zabezpieczać).

3. zewnętrzną stronę takich skrzynek pomalowałem/zabezpieczyłem zwykłym olejem barwiącym.
Aga11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 lut 2009, o 08:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Wisienka, deski są pomalowane drewnochronem. Od środka, za pomocą zszywek tapicerskich, przybita jest gruba czarna folia, która izoluje również część deski mającą bezpośredni kontakt z gruntem. Drewno jest fabrycznie ciśnieniowo impregnowane i i wyobraziłam sobie tę chemię przechodzącą do gleby - stąd folia.
Zdjęcie jest zrobione z takiej perspektywy, że faktycznie może się wydawać, że nie mam dostępu do jednej ze stron skrzyni. Jest go niewiele, ale spokojnie mogę tam nawet kucnąć :)
Co do "wypełnienia" skrzyń: na samym dnie odwrócona darń, następnie warstwa kompostu, przekompostowany obornik, troche pokrzyw i rodzima piaszczysta gleba wymieszana z kupioną, taką w workach.
Nie wiem czy to jest ok, ale tak podpowiadał mi instynkt....początkującego ogrodnika :lol:
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Aga jaki świetny pomysł z tymi rabatami gratuluję ;:215
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”