Chrzan - kontrowersyjne warzywo.Uprawa ,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kalafior
100p
100p
Posty: 138
Od: 27 lut 2014, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze,Pomorze

Re: Chrzan

Post »

Chrzan dobrze jest wykopywać podobną techniką jak skorzonerę.Kopiemy rów na 2 szpadle gł. obok rośliny a następnie wbijamy głęboko szpadel za rośliną i pchamy w kierunku rowu.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

szkodniki na chrzanie

Post »

a ja mam pytanie z innej beczki :wink: w zeszłym roku wkopałam chrzan wypuścił owszem parę listków, a jak zajrzałam do niego po paru tygodniach to z owych listków zostały tylko cieniutkie patyczki, coś zeżarło cale liście i niestety do końca roku już żaden nowy listek nie wybił. Co to za szkodnik i jak go wytępić bo w tym roku chciałabym jednak zerwać swoje listki. ;:204
Ola
Kasia 1

Re: Chrzan

Post »

Witam ,a mój nie kwitnie ma ogromniaste liście i to wszystko ,ostatnio kopałam to korzenie też ładne i grube -twój wygląda jak kwiat fajny :)
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrzan

Post »

Ja niestety mam problem z chrzanem - mam duże wyrośnięte liście a korzonki małe ( ma już ok. 4 lat )
Alicja
ruzamanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2010, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chrzan

Post »

Witajcie!
Chrzan wspaniale się suszy i można go latami używać do ogórów. Ususzyłam litrowy słoik i mam zapas. Działa tak jak świeży.
Kasia 1

Re: Chrzan

Post »

O zobacz ,a ja nigdy nie suszyłam tylko mroziłam.Tydzień temu przesadziłam największego z tyłu ogrodu,bo szkoda mi było wyrzucić.Nie minęło z dwa dni ,przychodzi mama z ogrodu i trzyma mój okaz -zobacz jaki duży a jak lekko wyszedł :)
wojtekjot
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 mar 2013, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Chrzan

Post »

witam. chrzan mamy w ogrodzie od X lat.Ogród ma 30 arów jest w nim wszystko,chrzan rośnie na obrzeżach, w środku,korzystamy z niego cały czas.Wiemy że jest zdrowy.Wykorzystujemy liście i korzenie.Nie ma z nim problemu.Gdy chcecie się go pozbyć wystarczy zaznaczyć to miejsce i gdy nie ma uprawy głęboko gablami przetrząść glebę.Wiem że trzeba trochę wysiłku.Nie sadzimy go przy drzewach, krzewach bo się splączą korzenie i trudno wydobyć korzenie.Wymagań nie ma dużych,na pewno lubi słońce.Mama rozmnaża go tak, jak wykopujemy go do konsumpcji to resztki wracają do ziemi tzn.część zielona połączona z korzeniem i same korzenie,i zawsze są następne.Fakt, chrzan musi się zaprzyjaźnić z ziemią-musi być nieruszana przez rok żeby rozwiną system korzeniowy.Pozdrawiam.
EssentEssent
50p
50p
Posty: 56
Od: 29 gru 2014, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z chrzanemnawet

Post »

Nawet że złamanego na kawałki chrzanu da się coś uprawiać? Bo kupiłem cztery laski jak śnieg jeszcze był i czesciowo pognił, bo pojawiła się pleśń.
Pozdrawiam Krystian, zielony w te klocki.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chrzan - uprawa, problemy

Post »

Chrzan uprawia się bardzo prosto. Można uzyskać dużo sadzonek z pokrojonego w 1 cm plastry korzenia, układamy płasko, przysypujemy ziemią i gotowe. Można też najpierw przygotować sadzonki w doniczce i dopiero jak zaczną rosnąć wsadzić na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Chrzan - uprawa, problemy

Post »

Uprawa chrzanu
U chrzanu sadzi się korzenie boczne, odcięte w okresie jesiennym od korzenia głównego, o długości 30-40 cm i średnicy 0,8-1,5 cm.
Górny koniec sadzonki zaznaczamy przy pomocy cięcia poziomego, dolny - skośnego. Optymalna temperatura przechowywania sadzonek wynosi około 1°C, a wilgotność 95-98% wilgotności względnej powietrza.
W marcu naokoło 2 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia sadzonki można przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 10°C i przykryć wilgotnym piaskiem w celu doprowadzenia do rozwoju pąków. Gdy zaczną ukazywać się na całej długości korzeni zgrubienia o białej barwie, sadzonki czyści się przy pomocy szorstkiej tkaniny pozostawiając nieotarty około 1-2 cm odcinek na dolnym i górnym końcu.
Sadzenie wykonuje się jak najwcześniej na wiosnę, przeważnie w marcu lub najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia. Polega ono na wykonaniu płytkich bruzd o głębokości około 15 cm, w rozstawie 50-67,5 cm, na dnie których układa się sadzonki płasko lub lekko skośnie, tak by ich górne końce znalazły się około 3 cm pod powierzchnią gleby, zaś dolne - nie głębiej niż 15 cm. Wierzchołki sadzonek powinny być zwrócone zawsze w tę samą stronę. Lekko skośne umieszczenie sadzonek daje większą gwarancję, że wierzchołki wzrostu utworzą się tylko na górnym końcu sadzonki, do którego przemieszczą się auksyny. Koniec sadzonki powinien znajdować się w odległości 5-10 cm od początku sadzonki następnej. Po takim ułożeniu sadzonek bruzdy zasypujemy i wyrównujemy powierzchnię.
Życzę powodzenia w uprawie :wit
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Chrzan

Post »

U mnie chrzanu nikt na wsi nie uprawia bo rośnie wszędzie... Jak idę kopać chrzan na pole z tatą to nie możemy go donieść do domu tyle go jest :lol:
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Chrzan

Post »

Ja swój dzisiaj posadziłem. Mam nadziej że się przyjmie. Sadzony z liśćmi i same korzonki małe od niego .
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrzan

Post »

Posadziłam w pierwszym tygodniu września kilka sztuk różnej wielkości i mam nadzieję, że ładnie się przyjmie. Co prawda najpierw wszystkie liście zmarniały, ale ponieważ niedawno pojawiły się nowe, młode, eksperyment uznaję mimo wszystko za udany.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”