Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Dopiero robi się ze mnie mały ogrodnik tak więc proszę o wyrozumiałość jeśli te pytania są banalne :).Posadziłem w zeszłym roku na jesieni borówki amerykańskie (2 dosyć duże i 4 małe) i teraz chciałbym je podsypać nawozem tylko nie wiem jaki kupić. Prosiłbym propozycje jaki nawóz i jakiej firmy jest najlepszy do borówki. I jednej rzeczy nie wiem czy nawóz do borówki ma w sobie zakwaszasz czy oddzielnie trzeba go kupić? Pozdrawiam
pizdrucik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 mar 2014, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Witam
Podsyp krzaczki trocinami sosnowymi lub świerkowymi najlepiej zleżałymi. Chwasty nie będą rosły a roślinki będą Ci wdzięczne. :wit
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Czytałem trochę o borówce przed posadzeniem dlatego podsypałem je jeszcze na jesieni korą do ściółkowania kupioną w sklepie ogrodniczym. Teraz własnie potrzebuję się dowiedzieć od starszych od bardziej doświadczonych jaki nawóz i zakwaszasz kupić. Nie chcę się zdawać na wiedzę (bądź niewiedzę) pracowników sklepu. Jak będę wiedział co kupić to nawet przez internet można. Pozdrawiam
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Nie moje więc daję w cytacie !
"NAWOŻENIE borówki ogranicza się najczęściej do dwu lub trzykrotnego zastosowania na przedwiośniu i w okresie wiosennym, np saletry amonowej w łącznej dawce 6 dag/krzew na glebie torfowej i ok. 10dag na glebie mineralnej ściółkowanej. Nawozy potasowe i fosforowe np. w postaci siarczanu potasu i superfosfatu potrójnego, w dawkach odpowiednio 4 i 2dag/roślinę stosuje się późną jesienią. Czasem bywa wskazane zastosowanie siarki mielonej,aby utrzymać kwaśny odczyn podłoża . Najważniejsze nawożenie azotowe to kwiecień i maj bo wtedy najszybciej przybywa masy zielonej.
Jeśli chcemy by krzaki owocowały regularnie to należy je nawozić w zależności od obciążenia owocami i nie przeciążać ich.
Generalnie Borówkę nawozimy siarczanem amonu 3-krotnie od ok. 1-ego kwietnia co 3 tygodnie (średnio 1x w miesiącu) roztworem 1 łyżka stołowa siarczanu (5dkg) na 10 l wody i takie pół wiadra 10-litrowego pod krzak, (czyli jedno wiadro roztworu starcza na dwa krzaki). Ostatnie zasilanie (nawożenie) saletra amonową nie później niż na początku czerwca. Natomiast siarczanem potasu rzadziej 1-2x też takim samym roztworem (1 łyżka siarczanu potasu (5dkg) na 10 l wody) i też pół wiadra pod krzak, ale po owocowaniu i nie później niż do września !. Siarczan potasu dobrze jest wcześniej rozpuścić w ciepłej (ok. 50 st. wodzie i dobrze wymieszać, gdyż trudno się rozpuszcza !)
Nie należy stosować żadnych organicznych nawozów oraz zawierających wapń i mocznik. Do siarczanu amonu można dodać jedynie garść mocznika pod krzew, i Florowitu, uzupełniającego pozostałe braki.
Podlewać deszczówką raz na 7 ? 10 dni ! W upały nawet co drugi dzień. Borówka jest rośliną o bardzo niskich wymaganiach pokarmowych, dlatego optymalna zasobność gleby jest następująca:
- fosfor 1.5 - 2 mg P/100 g gleby
- potas 3-5 mg K/100 g gleby
- magnez 2.5 - 4 mg Mg/100 g gleby.
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Ja kupuję gotowy do borówki i zasilam w Kwietniu,maju i czerwcu w dawkach zalecanych w opisie i jak na 120 krzaków nie mam problemów.Przy borówkach zapomnijcie o ekologii,borówka wymaga nawożenia,piotr
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

A mógłbyś podać nazwę nawozu który stosujesz?
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

W sklepach ogrodniczych są gotowe nawozy do borówek,w Przemyslu jest duży wybór ,ja kupuję zawsze w tym samym sklepie od 30 lat,gdzie mogę zawsze uzyskać poradę w zasilaniu jak i w ochronie nasadzeń czy to drzewek czy krzewów,na opakowaniu pisze ,,nawóz do borówek ''.piotr
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Aha. Właśnie zastanawiałem się czy wybrać jakiś konkretnej firmy czy tylko patrzeć na napis "nawóz do borówek". I jeszcze jedno. Czy te nawozy mają zakwaszasz w sobie czy muszę dokopywać oddzielnie np: siarczan amonu?

EDIT: Znalazłem taki nawóz "FLOROVIT NAWÓZ DO BORÓWKI" i w jego opisie jest podane, że ma zdolność do zakwaszania gleby. Tylko pytanie czy to wystarczy czy dodatkowo zakwaszać?
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Wszystko zależy czy posadziłes krzew do ziemi o odpowiednim pH ,ja nie mam problemów bo posadziłem do kwasnego torfu z dodatkiem kory i wystarczy nawóz do borówek trzy razy to jest kwiecień ,maj i czerwiec i oczywiscie podlewanie w czasie gdy nie ma opadów,zawsze też paczę na skład nawozów piotr
naimad89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 paź 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej

Post »

Dzięki za info. Borówki sadziłem do kwaśnego torfu wymieszanego z ziemią z dołków w proporcji 1:1. Obsypane są korą. Postaram się sprawdzić pH ziemi wtedy będę wiedział czy ją dodatkowo jeszcze zakwasić czy tylko nawozy starczą
laudanka
50p
50p
Posty: 71
Od: 27 lut 2014, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: słoneczna Warmia

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Witajcie, czy nawóz Florovit do truskawek i poziomek nada się do borówek?
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

laudanka,tej samej firmy jest nawóz do borówki i jak nie masz dużo krzaczków to wystarczy na kilka lat,truskawki i poziomki mają inne zapotrzebowanie odżywcze niż borówki piotr
laudanka
50p
50p
Posty: 71
Od: 27 lut 2014, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: słoneczna Warmia

Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej ?

Post »

Zaopatrzę się jednak w nawóz typowy dla borówki, bo mam osiem mlodych krzaczków, skoro może leżeć pare lat. Dziś sprawdziłam opakowanie w sklepie i na tym do truskawek bylo napisane, ze nadaje się takze do krzewów owocowych, np. maliny, borówki.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”