Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Rogownica

Post »

Rogownica kutnerowata zaczyna kwitnąć u mnie w tej chwili, tworzy piękny gęsty kobierzec, lubi sucho, generalnie nie ma z nią większych problemów.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

porównując obie to rogownica kutnerowata ma nieco mniejsze liście (10?30 mm długości i 2?5 mm szerokości), a torebki mają odgięte ząbki.
Pozdrawiam Bożena
bozena76
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 wrz 2012, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

A czy posadzona miedzy kwiatami cebulowymi tez będzie miała na nie wpływ?
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

To bylina dorastająca do 15-30 a nawet do 45 cm a więc mniejsze cebulowe typu szafirki,tulipanki "papuzie",miniaturki zonkili i narcyzy nie będą nawet widoczne-tak ona je przesłoni ;:131 .Problem może byc równiez podczas wykopywania/wkopywania cebulek.Ale natomiast z wyższymi kwiatami to mozna poeksperymentować
Pozdrawiam Bożena
bozena76
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 wrz 2012, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Bo posadziłam najpierw tulipany a na wierz rogownicę. Ale jak przeczytałam ten wątek to obawiam się ze rogownica w złym miejscy jest u mnie!!!
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

imienniczko i rówieśniczko(chyba) ;:oj dopiero teraz to zauważyłam ;:138 .Cebulowe kwiaty powinno się chociaż co 3-4 lata wykopywać a przy okazji zmieniać im miejsce zamieszkania. Jeśli jeszcze nie kwitły to będziesz miała okazje się przekonać jak to będzie razem wyglądało.
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Wiecie co? mnie jakoś ta rogownica po przycięciu nie odrasta, tylko marnieje. Nie mówiąc już o tym, że o kwtnieniu w przyszłym roku nie ma już wtedy mowy. Zastanawiam się, co robię źle? Z tego co tutaj piszecie, to niektórzy forumkowie skracają ją nawet kosiarką :| dla mnie to brzmi nieprawdopodobnie.

Bardzo proszę, powiedzcie kiedy ją przycinacie i czym? na jaką wysokość?
Pozdrawiam, Ilona
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Świnko-może przyczyna tego problemu tkwi w miejscu/na stanowisku, w którym rośnie Twoja roślinka.Moja ma przysłowiową "patelnię"przez calutki dzień aż do 19/20 godz, oczywiście latem. U mnie co roku pięknie się rozrasta na boki,jedynie ogołaca się już te miejsce (środek),w którym przed laty była posadzona przez poprzednika czyli może przed 7-ma :roll: .Jesienią roślinkę przycinam.
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Ja u siebie na skalniaku rogownicę dosłownie wyszarpuję, zrywam ją do gołej ziemi a ona nadal nic sobie z tego nie robi... rośnie jak szalona, "przechodzi" rozłogami pod kamieniami i gwizda na wszystko. :twisted:
Naprawdę trzeba ją pilnować, gdyby nie moje "coroczne" zabiegi "pielęgnacyjne" wobec niej, miałabym już ją na całym skalniaku, a tak... a tak siedzi sobie tam gdzie jej jeszcze pozwalam, ale stłamsiła mi pierwiosnki, które muszę przenieść w inne miejsce, bo są mocno stłamszone przez nią :( ...mimo to lubię srebrzyste liście rogownicy

pozdrawiam
Basia
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Ja kupiłam zeszłej wiosny sadzoneczkę w małej doniczce, kępka liści była wielkości jaja kurzego. Pod koniec roku zajmowała już powierzchnię ok 50x50cm. Zakryła macierzanki, które zresztą też się bardzo rozrosły.
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Moja rogownica też rozrasta się w szybkim tempie.
Jakoś nie dbam o nią szczególnie, rośnie u mnie w pełnym słońcu i chyba jej tak dobrze.
Co roku rozdaję mnóstwo sadzonek znajomym. A i tak ubytki szybko zostają zapełnione przez nowe odrosty.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

Dziewczyny, moja też rośnie jak wściekła, ale pod warunkiem, że jej nie przycinam. Chciałam przyciąć, bo łysieje w środku kępy, wyciąga się i wylega. Tak mniej więcej jak u Bożenki (dziękuję za radę ;:196 przytnę ją ewentualnie jesienią, a nie późnym latem, tak jak to zrobiłam ostatnio).
Pozdrawiam, Ilona
kate0876
50p
50p
Posty: 71
Od: 5 sty 2012, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gościcino

Re: Rogownica kutnerowata

Post »

A do mnie właśnie przyszły sadzonki . I zastanawiam się czy dobrze zrobiłam , bo zasadziłam je do plastikowych doniczek i wsadziłam między skały .Tylko dlatego ,że na razie tworzę swój skalniak i nie mam pomysłu ,żeby wsadzić nieco ziemi , bo u mnie jest wiecej kamlotów niż ziemi .
Czy wyrośnie tak czy inaczej? Teraz jest mała ale co kiedy jej się podrośnie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”