Chrzan - kontrowersyjne warzywo.Uprawa ,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3029
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrzan

Post »

Ja swój wykopałem z łąki i go wsadziłem do ogrodu. Jednego roku to chyba przemarzł bo długo się nie pojawiał dopiero się pojawił pod koniec maja i był mizerny ledwo żywy.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Chrzan

Post »

U mnie chrzan zadomowił się w malinach i porzeczkach, gdzie rośnie sobie spokojnie i nikomu zbytnio nie przeszkadza.
Jest tam od kiedy pamiętam, zawsze pod ręką do ogórków np. :wit
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Chrzan

Post »

Kwiatostan z chrzanu oberwałem, a pojawiła się druga roślina niedaleko pierwszej. Wiem, że późno, a dopiero na jesieni sadzony.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
ogor
50p
50p
Posty: 58
Od: 12 wrz 2008, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NORDJYLLAND - Pn Dania

Re: problem z chrzanem

Post »

Witaj Rybka:) u mnie wciaz rosnie w jednym miejscu, nie rozrasta sie, a jak tam u Ciebie?
Przepraszam za brak polskiej czcionki
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chrzan

Post »

A ja kopiąc chrzan do ogórków , małe jego odrosty powsadzałam między maliny .... ładnie sobie rośnie , podlewałam żeby się przyjął .....
Bożena
roisyb
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 lut 2012, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wysokie k. Nowego Sącza

Re: Chrzan

Post »

Tylko żeby się nie okazało, że ten chrzan zagłuszy maliny. U mnie kępisko chrzanu, zostawione samo sobie, walczy z porzeczką i jak na razie wygrywa.
Tak, że trzeba go bardzo pilnować jeżeli ma rosnąć obok innych wartościowych roślin.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chrzan

Post »

Właśnie o to chodzi że w trawniku przeszkadza , a tutaj będę go kontrolować .... maliny też się szybko rozrastają .....
Bożena
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Chrzan

Post »

W tym roku dopiero sadziłem chrzan, ale się dobrze przyjął, i w następnym będę zbierać i jeść.
pozdrawiam, Gunnar
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Chrzan

Post »

To sadziłeś grube korzonki , czy małe , że już na drugi rok liczysz na zbiory ?
Bożena
ukasz
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2013, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Sulwaszczyzną a Mazurami

Re: Chrzan

Post »

Słyszałem, ze chrzan można uprawiać w skrzyniach. Łatwiej wtedy zapanować nad jego rozprzestrzenianiem, łatwo wykopać. Czy ktoś również słyszał o takim systemie uprawy?? Jak szeroka i wysoka musi być taka skrzynia, przyjmując że sadzimy chrzan w jednym rzędzie. Czy ma to sens, czy lepiej po prostu w ziemi??
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Chrzan

Post »

Można -teoretycznie ,tak jak ziemniaki ,niektórzy stosują je do upraw pojemnikowych . Prawda jest jak zwykle mniej różowa .. głównym produktem chrzanu jest korzeń w mniejszym stopniu liście ( używam do małosolnych ogórków ) ale żeby wykształcił on wystarczający do konsumpcji korzeń musi minąć od 2-3 lat i zbiory nie będą obfite -w skrzyni będzie miał mało miejsca i nie jest to roślina dekoracyjna ani z kwiatów ,ani z liści szczególnie jeśli się jeszcze za nią wezmą ślimaki ...pytanie czy ty będziesz miał dość cierpliwości żeby go w takim pojemniku uprawiać ..tak trochę sposób do chrzanu można by rzec ;:131 Znacznie lepiej wkopać gdzieś w "gorszym " końcu ogrodu ,czyli takim mniej odwiedzanym np. wiadro po farbie bez dna wypełnić ziemią i posadzić w tym korzenie i niech tam siedzi i robi co chce -z wiadra nie wylezie :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
ukasz
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2013, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Sulwaszczyzną a Mazurami

Re: Chrzan

Post »

Skończyło mi się wolne "gorsze miejsca" w ogrodzie :roll: To jakie rozmiary powinna mieć skrzynia, żeby chrzan miał wystarczająco miejsca?? Skoro powinno wystarczyć mu wiadro ...
Oprócz zapanowaniem nad jego rozprzestrzenianiem, niebagatelne znaczenia ma dla mnie też łatwość zbierania plonów. Planuję zrobić "odpinaną" przednią ściankę - opróżnianie skrzyni i wybieranie chrzanu będzie proste (ostatnio długo musiałem się pastwić nad chrzanem, jak wyciągałem z ziemi 30cm korzenie - urwane, a w ziemi zostawały kawałki o średnicy ok 1-2 cm). Skrzynie będą stały na działce, teoretycznie mogą być bez dna, a przy wysokości ok 50 cm lub więcej, miejsca będzie chyba dość. Ciągle nie wiem jaką szerokość zastosować.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chrzan

Post »

Ukasz, taką jakie masz deski. :)

Jest taki fajny filmik, jak rolnik w Australii uprawia ziemniaki nie w ziemi a w słomie. Ciekawe, czy chrzan tez rósłby w takich warunkach? Wtedy to dopiero łatwo by się go wydobywało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”