Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Witam,
czy ktoś mógłby podpowiedzieć, co mogę posadzić na terenie podmokłym - konkretnie na końcu jest mały strumyk, nazywany rzeką... teren wygląda tak, że na 2 sztychy pokazuje się woda, albo po prostu jest papka. Rośnie tam taka ostra trawa, jakieś jeżyny, trochę samosiejek.
Są szanse posadzić jakieś drzewka owocowe w takim miejscu? mam działkę pół na pół - normalna i podmokłą i nie wiem jak planować sadzenie czegokolwiek.
WIem, że szanse zawsze są, pytanie jak długo będą rosnąć w takich warunkach:)
Chodzi za mną pigwa i maliny i tak myślałem o tym miejscu.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: co można posadzić na terenie podmokłym? ( owocowe ? )

Post »

Maliny owszem, każda odmiana, byle miały trochę słońca, to będą rosły jak szalone :)
Pigwa niekoniecznie, podmokły teren musisz albo zdrenować, albo sadzić krzewy owocowe o płytkim systemie korzeniowym zamiast drzew.

A tak w kwestii formalnej, znajdź w naszej szukajce wątki na ten sam temat, podawałam uż kilka razy listę owocowych dających sobie radę na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych... :P
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: co można posadzić na terenie podmokłym? ( owocowe ? )

Post »

dzięki za podpowiedź, szukałem haseł typu podmokły itp. ale nie znalazłem, poszukam coś z wodami gruntowymi:)
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: co można posadzić na terenie podmokłym? ( owocowe ? )

Post »

Podobno borówka amerykańska lubi mokro i tylko pH obniżyć.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: co można posadzić na terenie podmokłym? ( owocowe ? )

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Clea777
50p
50p
Posty: 55
Od: 5 paź 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: piękne bo lubelskie

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Wiśni na pewno nie sadź! U mnie wszystkie wymokły tzn.po maksymalnych opadach i podniesieniu się wody gruntowej w dniach upalnych sparzyły się:( .Brzoskwinie tez są raczej z tych delikatnych.
Dobrze natomiast takie środowisko zniosły śliwki i jabłka-te szczególnie. Orzecha włoskiego tez nic nie ruszyło ale to raczej było wiadome.
Ogólnie owocowe muszą mieć dostęp do wody ale na ile twój teren może zagrozić owocowym sam wiesz najlepiej.
Życzę udanej decyzji w planowaniu sadu:)
Pozdrawiam Clea777 (Ewa),
Moje życiowe plany?
Kochać i być kochanym...
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

U mnie śliwki sobie dobrze radzą [mam głównie typ węgierki], i teraz próbuję z jabłoniami i gruszami na karłowych podkładkach.
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Dzięki za odpowiedzi, póki co ze śliwkami u mnie walczę - kupiłem starą działkę i śliwki miały amerykę:) wyukopuję "kilometry" samosiejek. DO tematu wrócę bliżej wiosny - ogrodzenie do skończenia itp.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

u mnie woda też jest bardzo płytko. Radzą sobie jabłonie, maliny, jeżyny, nadzwyczajnie rodzi jagoda kamczacka i czarna porzeczka.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Jeżeli masz faktycznie tak wysoko wodę gruntową to z własnego doświadczenia odradzam Ci sadzenie na takim terenie drzew owocowych a nawet krzewów.Moim zdaniem to strata pieniędzy i czasu. Jedynym wyjściem w Twoim przypadku jest zmeliorowanie terenu. Pozdrawiam Andrzej.
Niueste
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 cze 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

U nas wprawdzie nie aż tak wysoko woda, ale też podmokły teren. Dobrze radzą sobie węgierki te drobne , czerwona porzeczka i biała porzeczka. Jabłonie mąż posadził, ale szybko trzeba je było przenieść wyżej, bo dogorywały. Na szczęście mamy też odrobinkę działki polożoną wyżej. Podobnie czarna porzeczka nie bardzo się czuła nisko. aha. dobrze też rosną jeżyny, ale muszą mieć słońce. Pozdrawiam. :D
Kiriataim
50p
50p
Posty: 75
Od: 12 lut 2012, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Woda na dwóch sztychach to bardzo płytko jak na lato. A jak wygląda sytuacja wiosną? Jeśli wiosną zaleje korzenie na kilka tygodni to większość drzew i krzewów owocowych zginie lub zachoruje. Radzę dobrze rozpoznać warunki na działce panujące przez cały rok. Również dobrze jest znać poziom wód gruntowych podczas mokrych lat. Jeśli posiadasz tą działkę od długiego czasu przypomnij sobie jak wyglądała sytuacja podczas mokrych lat.
Jeśli działka posiada spadek w stronę strumyka a strumyk jest w dolince lub zagłębiony- możliwe będzie drenowanie działki i poszerzenie listy gatunków do posadzenia. Natomiast gdy lustro wody w strumyku jest równe poziomowi wód gruntowych, drenowanie nie pomorze.
Należało by podnieść teren.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co można posadzić na terenie podmokłym? (owocowe)

Post »

Chce posadzić jabłoń (Gold Milenium) na miejscu po dawnym oczku,co roku folia, a potem beton pękał i jest zasypane.Beton nie jest skuty,popękał i woda zeszła.Jest kilku centymetrowy bez zbrojenia.Do rzeczy,w rok powodziowy woda utrzymywała się na wysokości około jednego metra lub nieco mniejszej przez okres trwania powodzie,normalnie to do dna wysychało przez większość lat i większą część roku. jabłoń będzie miała głębokość 2 metrów do penetracji,ale chodzi mi o tą wodę która w jednym roku na takim wysokim poziomie wystąpiła i w związku z tym o dobór podkładki półkarłowej.Z szelfu(jakieś 60 cm pod ziemią jest beton skuty więc tam korzenie będą nieograniczone w dół).Jaką podkładkę zastosować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”