Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Czy łatwo jest rozmnożyć dziką różę z nasion? Mam kilka owoców dzikiej róży i chciałbym wysiać nasiona. Jak to zrobić?

Owoce są jeszcze dość twarde. Czy owoce wkłada się do ziemi w całości? Czy może być np mieszanka ziemi i torfu odkwaszonego?

Jak często podlewać i w jakiej temp i nasłonecznieniu powinna być doniczka? A może wysiać do gruntu na zimę?

Ile rośnie taka róża po wysianiu by zacząć owocować?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Owoce dzikiej róży, żeby wykiełkowały muszą przejsć okres stratyfikacji czyli kilka miesięcy przeleżeć w chłodni lub lodówce. Ja widziałam jak hodowcy trzymali je w pojemniku w wilgotnym piasku oczywiście rozdrobnione, można owoce po prostu rozdeptać. Do gruntu sadzili je chyba bardzo wczesną wiosną do inspektu do ziemi z dużą ilością piasku. Na początku maja pikuje się dziczki. Kwitną dopiero w drugim roku uprawy. Tyle mojej wiedzy.
Barbara
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Lepiej rozmnażać ją z sadzonek.Łatwo się przyjmuje.Sam tak robiłem.
Co do nasion to tak jak Barbara napisała muszą przejść stratyfikację.Posiałem i ja po prostu suchą ,,cebule '' rozdrobniełem i wrzuciłem to do ziemi.Przeleżało i wyrosło ,dość długo się to zbierało.Teraz są nawet dwa dość duże krzaczki.Ale wole z sadzonek.Szybciej i prędzej rośnie.Łatwo się przyjmuje.Aby tylko podlewać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Nasiona po zbiorze trzymamy w warunkach domowych, 2-3 miesiące przed siewem w wilgotne podłoże i do lodówki. Pojemnik musi być przewiewny, raz na tydzień wymieszać. Jak mają być podkładki do oczkowania to w marcu wysiej w inspekcie lub doniczce, potem pikowanie w rozsadniku. Nie siej za gęsto bo róża dobrze wschodzi.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Teraz już wiem wszystko, zastanawiałam się czy one cały czas muszą leżeć w tej lodówce.
Trzymałam już w lodówce orzechy włoskie, brzoskwinie to i mogą być róże.
Barbara
grapes
200p
200p
Posty: 270
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Witam wszystkich! :wit
Troszkę odświeżę wątek. Ostatnio na spacerku z psem wpadł mi w oko krzaczek dzikiej róży na łące. Na krzaczku było jeszcze mnóstwo wysuszonych owoców z nasionkami w środku. I tak mi przeszło przez myśl aby ich troszkę pozbierać i spróbować swoich sił z posianiem nasion. Przeszły w końcu naturalną stratyfikację to może się uda? Co o tym myślicie?
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Ja moje zebrane nasiona trzymałam w pojemniku na tarasie. Teraz je wysiałam. Mam nadzieję,że wykiełkują. Na razie ciągle śnieg leży.
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

No to próbujemy...
Dwa dni temu wysiałam część nasion na wilgotną watę i przykryłam folią spożywczą. Szklarenke postawiłam na parapecie okiennym i czekam na efekty... ;:218 Jeśli coś wykiełkuje to przeniosę siewki do ziemi.
W razie czego mam jeszcze troszkę nasion na kolejne próby.
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Mam kilka nasion z dwóch owoców dzikiej róży, leżały około 3 miesiące ale w temp pokojowej. Wczoraj zeschnięte owoce rozdłubałam i wyjęłam te nasionka. Włożyłam do szklanki z wodą aby namiękły. Jutro włożę je do ziemi. Ciekawa jestem czy coś wyrośnie, tym bardziej że nie przeszły tej stratyfikacji ;:218
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Trochę za dużo kombinacji. Wystarczy jesienią wydłubać nasiona, chwilę pomoczyć w wodzie i wsadzić do ziemi. Nie trzeba żądnej lodówki ani nic. Wystarczy zwykła doniczka z luźniejszą ziemią trzymana w piwnicy czy na balkonie. Ja to się nawet nie szczypałem i po prostu nasiona wysiałem po zebraniu i na wiosnę miałem tyyyyyyyle sadzonek, że nie wiedzałem co z tym zrobić.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Lodówka jest na zewnątrz. Ja mam naszykowane już nasiona/ inne już posadzone na dworze w ,, rabacie pod specjalnym nadzorem '' . Byłem sceptykiem, ale po przeczytaniu tematów . m.in na tym forum pomyślałem czemu nie ? Może wyjść coś ciekawego, a jak nie to i tak posadzi się gdzieś to pod płotem i niech rośnie, zawsze zakwitnie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozmnażanie dzikiej róży z nasion

Post »

Znalazłem w lesie na krzaku kilka owoców dzikiej róży.
Jeśli teraz bym posiał w doniczce a wiosną przesadził do gruntu to w jakim terminie bym mógł zaoczkować je inną odmianą?
Zakładam że nasiona wzejdą, chociaż część.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”