Przesadzanie bylin - termin

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Podzielam poprzednie uwagi.Przesadzony i podzielony stary przegorzan męczył się dwa lata i zginął.Zależało mi na nim, bo dostałam kiedyś sadzonkę o ciemnobłękitnych kulkach i ładnych liściach.Wysiałam, ale ten z nasion kwiatki miał jasne i ogólnie wyglądał 'chwastowato', więc wylądował w ognisku, bo ciągle miałam w oczach tamten.Zdjęcia na torebkach nasion kuszą, ale nie wszystkie byliny z nasion wychodzą ładne, ale często są bujniejsze i trwalsze od odmian i to też bywa zaletą.
Z zatrwianem było podobnie, a także z bodziszkami, tawułkami, floksami gdy były zbyt zdrewniałe.Myślałam, że sadząc z niewielką ilością korzeni odbudują z czasem bryłę korzeniową, ale ginęły zamiast się rozrastać.Pomagało sadzonkowanie wiosną do doniczek i uprawianie ich tak do jesieni.Sadziłam odrośnięte przed zimą do gruntu, ale i tak nie rosły tak dobrze jak młode rośliny z nasion, albo kupowane wiosną sadzonki w ogrodniczym.Moim zdaniem nie da się odmładzać wszystkich bylin, ale tylko te których karpa nie drewnieje silnie i musi to być zrobione zanim zacznie słabnąć.Sadzenie kawałków drewna będzie powodowało chyba rozwój bakterii na tym drewnie szkodliwych dla korzeni.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Nie przesadza sie także starszych roślin które mają korzeń palowy mak syberyjski/wschodni/ łubin, ostróżkę, po przesadzenie bardzo chorują i często giną. A nawet jeżeli się przyjmą to są dużo gorsze. Po prostu szkoda czasu i pracy.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Lepiej pobierać sadzonki tam gdzie to możliwe, niż przesadzać całe wielkie kępy - można stracić ulubione rośliny.

Czasem warto spróbować czegoś nowego - ku mojemu zdumieniu łubin trwały świetnie się rozmnaża z sadzonek odcinanych z pędów późnym latem!
Zielonym do góry!!!
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

O! Warto wiedzieć, a z ilu liści robisz sadzonki? Czasem trafi sie niezwykły kolor i warto go zachować.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Zwykle na pędach (po ścięciu kwiatów) z oczek w kątach liści wyrastają takie jakby małe sadzonki. Jak mają po 3-4 liście wys. ok cm, tnę te pędy tak, aby z obu stron oczka pozostawało po 5 cm pędu. Wsadzam do ziemi (dolna część pędu i "piętka" sadzonki jest w ziemi, górna część starego pędu wystaje nad ziemię) z ukorzeniaczem lub bez, podlewam i przykrywam słoikiem lub odciętym spodem butelki PET. Zostawiam tak do następnej wiosny. Warto robić więcej sadzonek na raz, nie wszystkie się ukorzenią (ale u mnie straszna glina, moze dlatego).
Rozmnażam tak łubin od paru lat, od chwili odkrycia tego sposobu - pozwala zachować kolor odmiany, bo z nasion to przecież loteria. Warto więc nie wycinać całych pędów kwiatowych, tylko ściąć je pod pierwszymi strąkami.
Zielonym do góry!!!
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Ciekawe jak to wygląda u ostróżek. Mnie do suszenia są potrzebne tylko ciemne. Z paczki nasion wychodzi jedna czasem trzy granatowe reszta to rózne odcienie niebieskiego przeważnie z oczkami nie nadające sie do moich celów i trzeba czekac prawie rok by zrobic selekcje. Jakoś nie pomyślałam o sadzonkowaniu a przecież tą metodą co ty piszesz ja rozmnażam lawendę, gożdziki. W drugiej połowie lata ostróżka ma duze krzaki na pewno znalazłabym odpowiednie sadzonki. No, ale myslenie ma przyszłość, a próba niewiele kosztuje.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Pomysł pochodzi stąd: http://www.empik.com/rozmnazanie-250-ro ... ,ksiazka-p

Dobra książka, chociaż sporo porad trudne do zastosowania u nas (warunki we Francji jakby klimatycznie atrakcyjniejsze).

Zabij mnie, ale nie pamiętam, czy jest tam ostróżka - ale faktycznie, skoro z łubinem to działa... no to już wiem, co wpisac na listę "do zrobienia w tym roku"! Dzięki za podpowiedź!!! Bardzo lubię ostróżki, one moją gliniastą glebę jakby mniej, więc warto próbować wszelkich sposobów ich rozmnażania...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
elusia57
100p
100p
Posty: 135
Od: 10 lip 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

dzięki wszystkim za porady, bardzo przydatne ale proszę o jeszcze.
Pozdrawiam Elżbieta
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Tu by trzeba tomy zapisać, inne zasady zastosujesz do funkii, inne do piwonii (ba, inne do różnych gatunków piwonii!).

Nie da się tego cyknąć w jednym wątku... Podaj chociaż jakieś rośłiny...
Zielonym do góry!!!
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Nie przesadzam lawendy, bo jeżeli w młodości mozna ja przesadzac kilka razy pod rząd i nic jej nie jest to już starsze krzaki bardzo chorują i czesto giną. Co roku po zimie kilka krzaków wypada, uzupełniam braki sadzonkami które robię metodą jaka wyżej podał Bixx. Krwawniki natomiast jak sie mocno rozrosną wykopuje na wiosne tne bezkarnie szpadlem, częsc wyrzucam, a częsc znowu wsadzam wymieniając troche ziemie. Tak samo postępuje z gipsofilią z tym , że tą pełna nie wyrzucam lubi często wymarznąc i jest zbyt dla mnie cenna. Piwonie rosna u mnie bardzo, bardzo długo i nie zamierzam ich przesadzac, nie widze oznak starzenia. Innych bylin to ja chyba nie mam, a przynajmniej nie pamiętam.
Awatar użytkownika
elusia57
100p
100p
Posty: 135
Od: 10 lip 2012, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Interesuje mnie jak postępujecie z pysznogłówką, chryzantemami zimującymi, floksami. Po czym poznać po funkiach że czas już je przesadzić.
Pozdrawiam Elżbieta
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

No z funkiami to w zasadzie jest tak, że im starsze, tym piękniejsze. Niektóre osiągają odpowiedni wyglad dopiero po kilku latach - po co więc przesadzać? Odsadzać - w sensie pobierania częsci w celu rozmnoazenia, to tak.

Floksy - to samo, odmładzasz pobierając część "grupy". Widać po nich, kiedy wymagają przesadzenia - ale czasem wystarczy po prostu lepsze nawozenie, dosypanie kompostu.

Wydaje mi się, że nie sposób podać kalendarza: po tylu latach przesadzasz to, po tylu - tamto.
Zależy to nie tylko od gatunku rosłiny, ale i od gleby, sposobu nawożenia itd.
Zielonym do góry!!!
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odmładzanie, przesadzanie bylin?

Post »

Floksy , marcinki , chryzantemy warto co 3-4 lata dzielić , szybko się rozrastają , najlepiej na wiosnę :wink:
Bożena
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”