Truskawki - uprawa

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
bozena1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 maja 2007, o 09:54

Co dalej z truskawkami

Post »

Witam. Mam pytanie. po owocowaniu truskawek ściełam liście, czy przed zimą trzeba ten zabieg powtórzyć a jeśli tak to kiedy najlepiej to zrobić? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nie trzeba ścinać liści truskawek po raz drugi. Zostaw je tak jak są.
Likwiduj tylko wąsy żeby Ci się niepotrzebnie nie zagęściły. :D
bozena1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 maja 2007, o 09:54

Post »

Dziękuję bardzo za poradę Pozdrawiam :D
kasia151519
50p
50p
Posty: 56
Od: 2 cze 2008, o 23:09
Lokalizacja: zachodniopomorskie

No znowu truskawki

Post »

Jestem posiadaczką działki od końca maja,proszę więc o cierpliwość dla mnie.W zaroślach traw znalazłam truskawki i posadziłam je na przekopana ziemię.Oprócz tego sąsiad obdarował mnie swoimi sadzonkami,które posadziłam ok.3 tyg.temu i one teraz kwitną, i widać owoce (malutkie).Czy to normalne?
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Witaj :) Zdarza się,że truskawki kwitną ponownie-mają wtedy niewiele kwiatów i owoców. Są też odmiany,które owocują ciągle... Kiedyś miałam okazję otrzymać takie sadzonki,ale owoce nie są tak smaczne jak starych odmian.. Nie martw się tym kwitnieniem :)
Tutiard
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sie 2008, o 15:10

Post »

Często żeby nie wysilać zbędnie roślin po prostu likwiduje się te kwiaty, i nie doprowadza do kwitnienia aby nazbyt nie nadwyrężyć i pozwolić im się dobrze ukorzenić.
Tomek
Awatar użytkownika
asienka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 31 sie 2008, o 15:30
Lokalizacja: Gliwice

Truskawki - uprawa

Post »

Mam kilkanaście grzadek odziedziczonych truskawek, nikt z tym nic nie robił od dłuższego czasu, wic powstała ogromna jedna PLANTACJA :) przypadkowo porozrzucanych truskawekjedynie co sie dowiedziałam to ze sa tegoroczne sadzonki.

Co ja mam z tym zrobić aby cos jeszcze z tego było ?? Słyszałam o obcinaniu , albo ze stare wyrwac, prosze o pomoc:)
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4631
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Post »

Witam Asienko to czy wyrwać stare zależy od ich wieku , bo jeżeli mają już kilka lat to warto usunąć wszystkie i założyć nową plantację a jeżeli jeszcze się mocno nie zestarzały to wyplewić międzyrzędzia, lub wypryskać, i jeszcze niech rosną.Ja w sierpniu usunęłam dukata który rósł z siedem lat/na macie/ posiałam na tym miejscu gorczycę i teraz na to dam obornik i przekopię ,położę folię i nasadzę nowych truskawek.
Awatar użytkownika
asienka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 31 sie 2008, o 15:30
Lokalizacja: Gliwice

Post »

to sa truskawki sadzone tego roku ale, od maja nikt ich nie dostykał. Powiedziano mi zebym wszystkie wykopała wybrała ładne i na nowo posadziła, czy taki rozwiazanie jest dobre ?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Takie rozwiązanie nie jest dobre, truskawki wiosną pewnie sadzone były według sznura, weź rozciągnij ponownie sznur i w oparciu o niego w linii sznura pozostaw pas szerokości 10-15 cm rosnących truskawek, a resztę usuń. W pierwszej kolejności usuwaj młode truskawki wyrosłe z wąsów sadzonych wiosną. Jeżeli usuniesz wszystkie, a posadzisz nowe wyrosłe z wąsów starszych, to w przyszłym roku praktycznie nie będziesz miała owoców, dlatego też należy szczególnie zostawić te starsze, sadzone wiosną, do tych możesz zostawić niewiele nowych( z wąsów) , by zagęścić ( nie za dużo) rosnące w rzędzie truskawki. Z truskawek posadzonych tego roku wiosną ,w przyszłym roku będziesz miała dużo dorodnych owoców truskawki. Usuwając nadmiar sadzonek( te wyrosłe z wąsów), możesz obdarować sąsiadów , z pewnością się ucieszą. Pozdrawiam . Tadeusz.
marck
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 maja 2008, o 20:59
Lokalizacja: Komorów

Post »

witam
mam trochę inną sytuację, moje truskawki posadziłem w tym roku, nie pościnaliśmy liści po owocowaniu, czy jest sens je teraz usuwać czy nie?
pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

o tej porze nie ścina się liści truskawek bo mogą przemarznąć zalążki kwiatów. Liście są naturalną ochroną.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Na pocieszenie napiszę Ci, że ja w tamtym roku (też świeżo po posadzeniu) nie wycięłam liści i nic się nie stało (no może poza tym, że trochę krzaków podgryzły nornice, ale to już inna historia...). Miałam wspaniałe zbiory

Obrazek
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”