Czeremcha amerykańska,c.późna (Prunus serotina)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

pewnie chodzi Ci o czeremchę amerykańską,
jest to jedna z najbardziej inwazyjnych roślin w Polsce, niestety pozostaje karczowanie które też pomaga na krótką metę ponieważ ptaki zjadają jej owoce i rozsiewają na nowo
owoce możesz zbierać na nalewki, wino, a drewno w ameryce jest cenione w meblarstwie :D
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Tak wiem o tym. Tylko że u nas to duży krzak lub niewielkie drzewko... Największy okaz czeremchy który wyciłem miał max 8 metrów... raczej na deski to trochę za cienki ale bardzo mocno owocował i taktycznym zagraniem było jego wycięcie... Fakt drewno ma ładny czerwonawy odcień. jest twarde i ma fajny zapach... ( ogólnie młode pędy po złamaniu strasznie śmierdzą ) ale drewno ma ładny zapach.... Też myślę że to czeremcha amerykańska. Ale przecież pestki są trujące zawierają cyjanek... same owoce też smaczne nie są... na słonesznych stanowiskach są nawet słodkie z zaleciałością jakiegoś innego smaku który mi nie pasuje... Mój znajomy zrobił z tego nalewkę... ale jakoś nikt nie chciał tego pić... Myślałem że ktoś zna jakiś sposób by się tego pozbyć... inny od stałego karczowania... jakieś środki chemiczne czy coś...
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

chyba nie ma sensu próbować tego zwalczać środkami chemicznymi, jak widzę jak się ona rozsiewa na nieużytkach to chyba pozostaje tylko się do niej przyzwyczaić.
nie wiem jakiej wielkości masz las, jeśli jakiś kilkuletni to na początku wystarczy raz na dwa lata przejść z piłą spalinową i ściąć część naziemną
jak las podrośnie to powinien ją trochę cieniem przydusić
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

las jest 40 letni i w miarę rzadki jest dużo światła więc rośnie doskonale....
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Niestety wycinanie krzewów czeremchy, które już owocowały nic nie da. W natępnym roku pojawią się dziesiątki nowych. Zależy jak duży jest ten las. Generalnie należy wyciąć/opryskać Roundapem i natychmiast podsadzić gatunkami, które zagłuszą nowe czeremchy. Czyli coś szykorosnącego i mocno zagęszczającego, zacieniającego. Możesz coś wysiać np. łubin, zależy jaka gleba, może coś rozłogowego albo wykładającego się. Możesz podsadzić buka albo świerka, które zagłuszą. Możesz wyciąć i rozłożyć mate, agrowłóknine itp. i warstwe ścioły na powierzchni 2 razy większej jak korona wyciętej czeremchy. Jak duży jest ten las i jak wygląda sciółka, jej grubość?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Ja ze swojego lasu próbowałem wyeliminować kruszynę ale mi nie wyszło.
Skoro twój las jest 40 letni to ta czeremcha nie powinna mieć wpływu na zdrowotność tych drzew.
Światła im nie zabiera, może co najwyżej trochę wody. Ale na pewno nie jest to powód padania tych drzew przyczyna musi być inna. U mnie też kilka drzew padło ale głównie z powodu braku światła lub chorób, no i kochane bobry bo mam rzekę w granicy.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Marcin,
jest w polityce taka stara zasada: "jeśli nie mozesz poradzic sobie z wrogiem, to spraw zeby stal sie sojusznikiem". Podobno ta czeremcha to niezly material na meble. jeśli faktycznie tak jest, to podpisz umowe z jakims odbiorca, tnij na deski i moze niezla kase na tym zrobisz. W ostatecznosci mozesz deski magazynowac i sprzedawac w internecie. Z tego co zauwazylem, lite drewno jest w Polsce dosc drogie.

H.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Hex problem w tym że to cholerstwo ma raczej pokrój krzaczasty wolno nabiera masy w jeden główny przewodnik już nasza rodzima czeremcha ma grubsze konary. Można próbować robić wino z owoców w celach kupażowania bo samo w sobie ponoć nie rewelacja.
Po to została sprowadzona ze względu na zalety drewna, ale zarzucono hodowlę ze względu na słabe osiągnięcia co do masy towarowej, chyba podobnie jak pomyłka z sosną banksa, która rośnie na początku dość szybko a później zadyszka i krzak.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

A wartosc opalowa jakas ma? Moze to jest dobry punkt zaczepienia?

H.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Zaciekawił mnie ten temat, gdyż mam u siebie kilka czeremch, ale nie przypuszczałam, że może być "amerykańska". Na szybko próbowałam w internecie zidentyfikować, co ja mam, ale nie jest to proste. Sądząc po liściach, które na moich drzewach są bardzo błyszczące, i po ciemnoszarej korze, te moje to właśnie amerykańskie. Pod drzewami rzeczywiście masa siewek, ale nie walczę z nimi - psy zadeptują.
Kiedy kupiłam działkę, była całkowicie zarośnięta śliwotarniną. Wielkie krzaczory nie dały przejść, a ich "kable" dość głęboko pod ziemią grube jak przedramię . Wycinałam chyba przez 3 lata i pozostałe pienieczki od razu nacinałam i smarowałam roundapem. I pomogło! Czasem gdzieś jeszcze odbije, ale łatwo już można usunąć.
Ja bym nie "kosiła" tych siewek, bo wg mnie to tylko wzmacnia korzenie i rozrastanie się. Rozumiem, że w lesie ciężko walczyć. Jeśli teren niezbyt duży, może warto wysypać korę?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Ja z takich badyli mam robić deski ?? Bez jaj... Raptem jeden okaz był jako taki co by można było zrobić wąską deskę... co prawda krzywą ale zawsze coś... Jako opał jest dobra. długo utrzymuję temperaturę. Lepsze od brzozy. Ja to bym się pozbył tego paskustwa.... Buk bym posadził ale(...) mieszkam za granicą jego występowania... u nas w państwowych lasach się go sadzi ale jakoś średnio rosną... Posadzenie świerku dało by lepsze rezultaty... Ciekawe czy by utrzymała by się daglezja... czy nie było by jej za ciemno. znacznie cenniejsze drewno niż świerku... Gleba uboga sam piach... Te maty to może dobry pomysł ale nie na 3 ha to trochę mnie przerasta... Skoszenie jej podkaszarką to już wyczyn... nie wyeliminuje tego od razu ale przytępia nieco... Może ten łubin to nie jest zły pomysł... ale w lesie ?? nie będzie go nikt zbierał a przy okazji doazotuje glebę... Ja to nie wiem czy to aby na pewno jest amerykańska... przebarwia się różnie od żółtego po czerwony skończywszy.. nie które liście nie opadają ( tyczy się młodych siewek ) są zielone nawet zimą ( w zacisznych miejscach lasu ) Ściółka nie wiem jakiej jest grubości pewnie na sztych raczej nie więcej... Pojawiają już mi się jagody oraz widlaki... to dobrze... Najlepiej było by zasadzić orlicę zwaną też paprotką... Tylko że ona najlepiej rośnie na skraju lasu gdzie ma dużo słońca.. Do pasa albo i większa
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Na pewno amerykańska, to nie ona jednak jest przyczyną wypadania Twoich drzew. Za mały opis dałeś wcześniej, żeby moje propozycje zastosować. Na 3ha zabawa inna poza podsadzeniami nie ma sensu. Jeśli owocują to wycinanie obraca się na nie korzyść. Orlica da sobie rade, trzcinnik,trawy, dąbrówki, borówki, ale nie wyobrażam sobie jak taki zabieg ich sadzenia przeprowadzić. Daglezja i świerk jak najbardziej, nie patrz na zasięgi, potrzebna informacja z jakiego regionu Polski jesteś i jak ten las dokładniej wygląda, jakie zagęszczenie drzew, jakie gatunki tworzą sąsiednie drzewostany itd.? Daglezja i świerk znoszą zacienienie bardzo dobrze, daglezja mniej troche, ale jest bardziej wymagająca jeśli chodzi o glebe. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie podsadzenie świerka grupowo tam gdzie wytniesz tą czeremche.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czeremcha jak się jej skutecznie pozbyć.

Post »

Możesz spróbować nazbierać jesienią żołędzi naszych dębów i powtykać ile się da lub wysypać na kupki w lesie jak się sójki zwiedzą to zrobią robotę za Ciebie.
Widywałem też lasy gdzie w niższym piętrze dominowała leszczyna, też możesz spróbować nawtykać jak masz miejsce gdzie można jej uzbierać.
Ja mam 83 ary lasu sosnowego 60 letniego rosną ze 3 dęby stare a po całym lesie pełno siewek jak nic sójki poroznosiły i pozapominały.
Co do buczyny to wymaga lepszych gleb, a u mnie piasek dominuje więc sosna się sprawdza, poza tym od strony rzeki nie mam szans na drzewa liściaste dzięki kochanym bobrom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”