Migdałowiec pospolity (Prunus dulcis ) ''migdał''

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Isoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Silko76, podoba mi się twoje podejście. "Jak już coś robić, to robić to dobrze", a ty idziesz na całego i za to chwalić. Na pewno zdobędziesz w ten sposób wiele bezcennych informacji, którymi mam nadzieję się podzielisz :}

Mój migdałowiec rośnie zupełnie po drugiej stronie Polski na górce, gdzie straszliwie wiele i jest zimno. A co dziwnego urósł centymetr przez zimę. Mam nadzieję, że nie pożałuje tego :D
silko76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Ciepła pseudo zima to nie dobry czas dla migdałowca. Prawdopodobnie jak będzie ciepło - na dniach zakwitnie. Takiego ciepłego okresu jeszcze nie było w kadencji moich migdałowców. Poczekamy, zobaczymy jak to będzie.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

mi z nasion przysłanych z Włoch już 4 wykiełkowały i myślę,że będzie ich więcej :heja
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Uchowałem się 5 migdałów,zaatakował je przędziorek,wczoraj opryskałem je floris eko.Po ilu latach można je wsadzić do gruntu?
Isoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 sie 2013, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

darnok, ja swojego migdała posadziłam w gruncie już pierwszego roku, bo miał wystarczające rozmiary (ok. 1 m).
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Ja swoje tak samo od razu pierwszej zimy zostawiłem na zewnątrz. Przeżyły bez problemu.
To i owo opuncjowo Marcina
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Ja mam coraz mniej tych migdałów,bo już 2 atak przędziorka mam,a pierwszy zwalczyłem około tygodnie temu ;:202 i teraz z drugim walczę florisem,bo nic innego pod ręką nie miałem.
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Witajcie czy wie może ktoś z Was gdzie można kupić dobrą sadzonkę migdała? Nie powiodły się moje próby z uzyskaniem sadzonkiz wysianych migdałów i chyba wolałbym kupić drzewko.
vlak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 kwie 2014, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

lolek1990 pisze:Witajcie czy wie może ktoś z Was gdzie można kupić dobrą sadzonkę migdała? Nie powiodły się moje próby z uzyskaniem sadzonkiz wysianych migdałów i chyba wolałbym kupić drzewko.
Sadzonki możesz kupić w niemieckich sklepach ogrodniczych (internetowych).
Cena ~ 20 ? + koszty dostawy 13 - 18 ? (zwykle wysyłka kurierem DPD, DHL).
Odmiany: Prunus amygdalus Krachmandel Palatina, Prunus amygdalus Dürkheimer Krachmandel.
Również na Węgrzech (nie zlokalizowałem jeszcze odpowiedniego sklepu), w Austrii.
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Witam,
czytając wątek postanowiłem spróbować swoich sił w wysiewie migdała. Kupiłem paczkę - patrząc by nie były pokruszone.
Wsadziłem do doniczki 4 najlepsze migdały z czego po około 2 tygodniach wykiełkowały dwa (pozostałe dwa były zgniłe).
Obecnie po przesadzeniu do oddzielnych doniczek wyglądają mniej więcej tak:

Obrazek

Korzenie przy przesadzaniu miały faktycznie długie.
Problem mój jest taki że nie wiem czy rzeczywiście tak powinny wyglądać migdały. Patrząc na inne zdjęcia - to trochę się różnią od moich. Może to jakaś specyficzna odmiana?
Gdyby ktoś miał zdjęcia kiełkujących migdałów, to z chęcią bym porównał.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migdał, Migdałowiec pospolity (właściwy)

Post »

zetes pisze:Ma dużą szanse na przezimowanie ale jeśli ma juz 1,50metra wysokości to powinien juz od dawna owocować Dlaczego jest to jego pierwsza zima w gruncie?
A to moje ośmioletnie drzewa migdałowe
Migdał kwitnący
Obrazek
Owoce jeszcze zielone
Obrazek
Dojrzałe
Obrazek
Zerwane
Obrazek
Wyłuskane z pestki
Obrazek

Podobno kwiaty tzw. słodkiej odmiany są śnieżnobiałe, a te z różowym zabarwieniem ? to migdały gorzkie. Tych ostatnich nie powinno się jeść w nadmiarze ze względu na zawartość trującego cyjanowodoru. Gorzkie migdały są zwykle mniejsze i bardziej spiczaste, niż słodkie.
Jak u Ciebie było z migdałami? Próbowałeś je jeść, czy przypominają w smaku te, które można kupić w sklepie?
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Witam,wracam do tematu.Marzyły mi się te migdały,niestety w naszym pięknym kraju nadal nic niema i musiałem kupić w CZ.Byłem tam z początkiem kwietnia i kupiłem 2 odmiany.Jedna obupłciowa a druga żeńska,aczkolwiek pani sama nie wiedziała,że ta jedna jest samopylna i sprzedawała te 2 jako para :)Rośliny były z gołym korzeniem i miałem obawy czy się przyjmą bo dość duże,trzeba było przycinać ,żeby się do Octavii kombi zmieściły,teraz mają ok 130cm.Samopylna rośnie mocno i ma ok.30cm przyrosty a żeńska dopiero się zabrała do roboty,deko chorowała ale wychodzi na prostą.podsypałem mączką bazaltową i regularnie podlewam.
Koszt takiej jednej rośliny to po tym kursie co kupowałem dokładnie 36,80zł...i to drogo bo oni sami tam nie szkółkowali tylko czeskich Morav to mają.Jedna odmiana jest czeska,druga słowacka.Pień gruby ze 4cm,rośliny szczepione.
Odmiany VAMA i ZORA.

Obrazek Obrazek Obrazek
Żeńska VAMA

Obrazek Obrazek Obrazek
Samopylna ZORA

Jak widać to rośnie jak brzoskwinia i tyle powinno u nas kosztować co większa sadzonka brzoskwinii,ale oczywiście u nas tego niema a jakby było to cena by była x2 bo to cuda Panie :)
Widzę,że i na Ukrainie mają dużo odmian i dobrze siedzą w temacie.
LEGENDS NEVER DIE
vlak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 29 kwie 2014, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Migdał , Migdałowiec pospolity ( właściwy )

Post »

Moje jadalne migdały kupiłem w Czechach ;:138, jesienią 2014.
To odmiany Vama i Sladkoplodá Krajová. I rosną sobie spokojnie obok pomidorów :D



Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”