Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Rukola rośnie pierwsza na mojej działce, bo nie boi się zimna ;:173 Dosiewam a systematycznie co 2 tygodnie, bo wszyscy ją uwielbiamy.
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Rukola - uprawa

Post »

Ja dzisiaj zrywałam rukolę na działce. I widzę ,że rośnie następna, która sama się wysiała. Przykryłam ją włókniną, może szybciej urośnie.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rukola - uprawa

Post »

Pogoda u mnie taka, że sama się zastanawiam czy na działkę nie pojechać - rukola pewnie rozrasta się tam masakrycznie. W listopadzie już widziałam jak się wokół grządki rozsiała ;:oj ;:oj ;:oj
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rukola - uprawa

Post »

Moja też rośnie jak szalona, wczoraj zerwałam sporą torebeczkę.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Mi rukola wysiała się sama jesienią i pozostawiłam siewki. Od czasu do czasu zbieram na śniadanie. Rośnie powoli, bo w tych temperaturach jednak słabiej jej idzie :-)
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Ja rukolę poznałam dopiero niedawno w pizzerii... na pizzy Parmeńskiej ;:224 i zachwycił mnie jej smak.. Parę dni temu zdecydowałam się kupić nasionka, by spróbować uprawy w doniczce :) A dodatkowo jeszcze po ostrzeżeniu od Modka, że piszę w sałatach.... (tak... myślałam, że rukola to sałata liściowa :;230 ) zamieszczam już w odpowiednim wąktku zdjęcia z kiełkującej niczym rzeżucha rukoli :)

Siana 03.02 dziś wygląda tak: ( na tych zdjęciach widać już to co zdążyło się przebić na powierzchnię, bo wczoraj jak większość nasion była skiełkowana przysypałam całość ok. 0,5 cm warstwą ziemi)
Obrazek

Obrazek

Trzymajcie kciuki ;:333
Awatar użytkownika
piotrq
100p
100p
Posty: 127
Od: 18 sie 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Rukola jest u mnie na działce praktycznie przez cały rok. Doskonały smak i wiele możliwości jej zastosowania. Ostatnio stawiam na gatunek o szerokich liściach. Wydaje mi się lepszy i bardziej intensywny.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Rukolę jako jedyną z rozsad przelałam i niestety część z bardzo licznych siewek padła, ale i tak i tak myślę, że wystarczająco ich będzie jak do doniczkowej uprawy ;:224

Nawet widać już pierwszy liść właściwy :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A jak Wasze Rukole? Ciekawią mnie w szczególności te przezimowane o których pisaliście :)
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

W tym roku debiutuję z domowym wysiewem rukoli, bo jestem ciekawa, czy uda mi się jako świeża zielenina parapetowa. Siewki rosną szybko, ale część zniszczyła zgorzel siewek - od nadmiaru wilgoci, bo przez parę dni przetrzymałam je pod folią. Już są przerwane, przewietrzone i ustawione w jaśniejszym miejscu.

Z zainteresowaniem przeczytałam cały wątek, bo pomógł mi poukładać moje wcześniejsze doświadczenia z uprawą gruntową rukoli. Najpierw miałam tę o białych kwiatach, która podobno wymarza. Nie sprawdziłam, bo z założenia potraktowałam ją jako roślinę jednoroczną. Niestety, było jej tak dużo, że nie nadążałam z przerywaniem roślinek, ani z przycinaniem liści, żeby nie wybijała w kwiatostany. Pchełki przeważnie zżerają listki od dołu, dlatego nie jesteśmy bez szans. Zwłaszcza, że nie lubią, żeby im spryskiwać roślinki-żywicieli zimną wodą. ;:162 A rukoli (ani rzodkiewce) to nie szkodzi.

W kolejnym roku miałam tę żółtą. Podczas chłodów jesiennych miała się bardzo dobrze, przycinana regularnie rozrosła sie w wielkie, krzaczaste kępy. Coś zakwitło, coś się rozsiało, przejeść nie mogłam z wszystkimi krewnymi i znajomymi. Zostawiłam na zimę. Przeżyła, odrosła. Pierwsze liście były nieco skórzaste i niesmaczne, ale później wyrosły lepsze. Moja koleżanka Ola dosmacza nimi ciepłe potrawy, np sos do łososia. Ja dodawałam do zupy. Kuchnia śródziemnomorska zna rukolę i jako sałatkę, i jako składnik dań ciepłych (do mięs, w zapiekankach).

Jak ktoś nigdy tego nie jadł i dostanie listek solo, albo michę zieleniny z oliwą, to przeważnie nie polubi. Pierwszy raz dobrze spróbować w małej ilości jako zieleninkę do kanapki lub sałatki (np. z pomidorów). Wtedy jej smak po prostu zachwyca i większość ma ochotę powtórzyć to doznanie. Zaczyna stopniowo dorzucać do zielonych sałat, wędlin, jajek i czego tam jeszcze.
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
anna_w
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Sylwio, zaserwowałaś nam piękny widok ;:oj Wysiewasz rukolę tak wcześnie z przeznaczeniem do gruntu czy też będzie to uprawa doniczkowa?
Przyznam, że strasznie mnie korci żeby wysiać swoją rukolę, szkoda tylko że parapety nie są z gumy... :)
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

W zamyśle ma być to uprawa doniczkowa :) Muszę jeszcze dorwać w ogrodniczym nasiona rukoli "wieloletniej" o żółtych kwiatkach i wysieje ją później w ogrodzie :)
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Parę listów ze swojej już podskubałam ;:224 Ma świetny orzechowy posmak. Szykuję jej przeprowadzkę do doniczki w której będzie rosła na parapecie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Mnie się rukola w doniczce nie udawała, za to na działce...palce lizać ;:108 Dlatego wysiewam ją tylko wprost do gruntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”