Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Zgadzam sie z tym co napisał Krakus - potwierdzam jego spostrzeżenia co do trwałości nasion traw (w kompostownikach) . I co do kwitnienia,nawet czesto koszonych trawników - ja zaobserwowałam to szczególnie na mleczu - często koszony zaczął kwitnąć dosłownie przy samej ziemi, tam gdzie noże kosiarki nie sięgają (nawet przy najniższym ustawieniu) , myślę, że z trawami jest tak samo.
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Ściętą trawą ściółkuję gdzie się da.Na początku, ścieżki,zagonki z warzywami, pod krzewy i drzewa a nawet ściółkuję truskawki.
Staram się trawę troszkę podsuszyć, przed rozrzuceniem :wit

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Ja ściętą trawą ściółkuję pod pomidorami i papryką, trzyma wilgoć i nie rośnie tak zielsko :)
Ewa mam takiego samego kotka jak Ty :wit
Pozdrawiam,
Kasia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Mulczowanie tez nieco pomaga
DORISSS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 paź 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Witam! Mam problem ze zbyt dużą ilością trawy po skoszeniu kosiarką. Podobno przed wrzuceniem do kompostownika trzeba lekko podsuszyć (raczej żeby zwiędła). Tak zrobiłam tyle że ona zgniła (warunki pogodowe hm... i małe zaniedbanie) zrobiła się przygnita maź. Trochę zawaliłam bo była za gruba warstwa ale się stało . I co teraz. Co radzicie. Wrzucać tego do kompostownika chyba nie mogę. Pomóżcie proszę!!!
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Nigdy w życiu nie suszyłam trawy przed kompostowaniem, bo niby jak to zrobić jeśli mam trawę z działki o pow. 3000 m a większość tej powierzchni to trawnik?? Może robię źle, nie wiem, najwidoczniej jednak żyję w słodkiej nieświadomości :wink:
Powiem Ci jaki jest mój przepis na kompost: wrzucam cały rok trawę, liście (mnóstwo brzóz które kocham, ale straszliwie śmiecą), resztki z warzyw i owoców, fusy (także te z cukrem - nie przebieram), czasem jakaś tektura, obornik spod królików, itp. Po roku przewracam na drugą stronę wiosną i na jesieni gotowe. Czasem sypnę do liści trochę mocznika, bo z obserwacji wiem, że znacznie przyspiesza ich kompostowanie. Nie cuduję i samo się robi. Jedyne czego bezwzględnie nie daję to psie i kocie kupy, bo się brzydzę, i mięso, ale jak czasem wpadnie jakaś kostka to nie panikuję :lol:
Także myślę, że możesz tą mazię spokojnie dać, bo u mnie pewnie nie raz i nie dwa się takie coś zrobiło, tyle że ja do mojego kompostu po prostu nie zaglądam do środka i mam spokojne sny, a po półtora roku kompost pięknie pachnie ziemią i nigdy niczemu ani nikomu nie zaszkodził :wink:
PS. Kompostuję w pryzmie, nieogrodzonej żadnymi deskami, ani niczym, w pełnym słońcu.
Mam nadzieję, że pomogłam :wit
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

ja tez nigdy nie suszyłam, nie widzę żadnych ubocznych skutków.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Nie mam klasycznego kompostownika, tylko pryzmę w kącie ogrodu. Rzucam cały rok wszystkie resztki roślinne, kuchenne (oprócz resztek jedzenia), papier, od czasu do czasu popiół z kominka oraz oczywiście trawę. Nie przejmuję się pryzmą zupełnie. Nie raz robiła się taka maź, ale i to się rozkłada, tyle że zapach jest nie teges :D. Przed zimą mąż pogrzebie trochę trochę widłami i tak dojrzewa sobie kompościk :lol:.
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

No i chyba w tym rzecz żeby się za bardzo nie przejmować :wink:
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12951
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

mój M na zimę przysypuje kompostownik wapnem.

Trawę też wykorzystujemy podczas jesiennego kopania robi rowek wkłada trawę i zasypuje tzw.kopanie jesienne na skibę. Trawe tez podrzucam pod magnoli, Rh. hortensje, nie patrzę grubo czy cienko - oczywiście z umiarem.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
ElleBelle
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 7430
Od: 5 paź 2009, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Też tak robię i zawsze mam super kompost a czasami dodaję jakiś preparat do kompostowania ale jak mam ;:108
Pozdrawiam, Ela
...mój azyl w środku miasta...
Kwiaty Eli- w ogrodzie i nie tylko cz. 7- Kolejna Wiosna...
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Post »

Ja w tym roku zaczęłam ściółkować swój ogródek warzywny. Podsuszoną trawę po wertykulacji wyłożyłam w całym ogródku.
Przeczytałam cały wątek i mimo, że opinie podzielone spróbuję :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Post »

Przy wiosennym wyczesywaniu masz przecież suchą trawę, i nie wiem co podsuszasz. Miałam cała ogromną kopę takiego siana, wyłożyłam pod maliny, porzeczki i wszystkie ścieżki w ogródku. Super sprawa, święty spokój z zarastaniem ścieżek przez całe lato. Potem powoli gdzieś to sianko znikło.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”