Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gatunki roslin - pomoc

Post »

Mi też się zachciało kiedyś Araukarii , ale nie dla mnie i nie dla większości z nas ten ananas :lol: Przeżyje rok . dwa ? Może kilka lat.Przy kombinowaniu .Fakt jest ładną rośliną, ale przy takim wyborze cudaków mniej wymagających i wytrzymałych , długo nie płakałem ,że nie mogę jej mieć :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ZBYCH_122
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 cze 2010, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gatunki roslin - pomoc

Post »

Aż trudno mi uwierzyć, że mróz jej przeszkadza tak bardzo, bo te zdjęcie było robione przeze mnie w dolinie narciarskiej, gdzie cały czas praktycznie jest śnieg/ wiatr i temperatury również często spadają grubo poniżej zera.
Z drugiej strony to bardzo słoneczny teren - dolina słońca:)

No cóż, mimo wszystko chyba jednak spróbuje ją posadzić u mnie w ogrodzie, bo jest tak ładna i robi naprawdę niesamowite wrażenie.
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Czas odświeżyć ten temat .

Piotr L zdaj relacje jak sie mają twoje araukarie oki . Ja posiadam 4 sztuki małe ale w doniczkach .

Moje aktualnie zaczęły ładnie rosnąć . Foto z początku czerwca .
Obrazek
Maniak roślin egzotycznych :)
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Trochę podrosły

Obrazek


A jak tam u was ;:138
Maniak roślin egzotycznych :)
sokolnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lis 2013, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

W Goczałkowicach widziałem araukarie ok 5-6 m z znanej szkółce roślin obok mamutowca czy sośnicy. w/w drzewa osłonięte były żywopłotem z żywotników. sądząc po wielkości araukarii rośnie tam kilka lat a zima 2011/2012 to mrozy -30 noc a w dzień -20 przez połowę lutego może jednak warto spróbować. ja rozwarzałem posadzenie araukarii przy zbiorniku oczyszczalni ścieków. woda w bioreaktorze nigdy nie zamarza i to stanowiło by to swego rodzaju kaloryfer. czy ktoś wie czy ta z Ustronia nadal rośnie? Mieszkam w podobnej strefie klimatycznej czyli pod Żywcem
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

Ja ostatnio będąc w Krakowie widziałem araukarie na moje oko 6 letnią. Rosła od południowej strony jednak widok nie był powalający. Zimowe słońce zrobiło swoje i całe drzewko było rude , jedynie tegoroczne przyrosty soczyście się zieleniły. Moim zdaniem dla wszystkich zimozielonych wrażliwych roślin cień w zimie jest pożądany.
To i owo opuncjowo Marcina
sokolnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lis 2013, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

A czy araukarię można rozmnażać w bezproblemowy sposób wegetatywnie przez ukorzenianie zrazów, może ktoś próbował. A jeśli tak podzieli się informacją jak się to robi. Pobranie zrazów z roślin które zimują w naszym klimacie powinno dać takie same rośliny czyli "bardziej" przystosowane do naszych warunków niż te wysiewane z nasion o których tak naprawdę niewiele wiemy. Myślę że warto próbować do niedawno nie marzyłem o bambusach w swoim ogrodzie a w chwili obecnej rosną kolejny rok Fargesia rufa
dikey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2010, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

Monkey tree najlepiej i najlatwiej wychodowac z nasiona (nasion) i najlepsze sa z Anglii (najtrwalsze).
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czy ktoś zna to drzewko? ( araukaria )

Post »

Sokolnik ukorzeniać się da, ale tylko z pędów wierzchołkowych, bo araukaria słabo wykształca dominację i jeśli ukorzenisz pędy 3 rzędu to będzie ci rósł po prostu wijący się po ziemi, pojedynczy lub słabo rozgałęziony pęd. Najłatwiej faktycznie z nasion. Najlepiej z zachodnich stoków, a nie wschodnich. Bo te drzewka które rosną w Europie nie są wcale dostosowane do naszego klimatu, to mylenie pojęć.
wynalazek25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 gru 2013, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Obrazek









u nas bardzo dobrze, od 6 lat bez opieki :heja
2.60 wysokości
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

O super to widocznie nie masz większych mrozów niz - 20 :)
Maniak roślin egzotycznych :)
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Wynalazek gratulacje! może napisz coś więcej, w jakim regionie ją masz, w miejscu cienistym czy słonecznym, jaka gleba?
Awatar użytkownika
zbyszko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 paź 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Małpie drzewo - Araucaria araucana

Post »

Na terenie SGGW w Warszawie obok budynku wydziału ogrodniczego rośnie dorosły okaz Araucaria araucana.Obecnie wygląda tak jak na tym zdjęciu http://www.syldadi1.republika.pl/ar11.jpg Niestety starsze okazy tracą wiele na urodzie,dolne gałęzie sukcesywnie usychają tak, jak u naszych sosen.Zresztą na pierwsz rzut oka sądziłem,że to jest sosna.Wiek tej arucari wskazuje,że przeżyła już niejedną ostrą zimę.Przetrwała tylko dzięki temu,że została posadzona w miejscu całkowicie bezwietrznym otoczona z jednej strony budynkiem uczelni a z trzema szklarniami.
''Mylić się jest rzeczą ludzką''-Lucius annaeus Seneca
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”