Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Zbyt dużo tajników uprawy dyni to Pan Styra nie zdradził a zareklamował wermikulit i perlit.
Nie używa szpadla żeby nie niszczyć struktury gleby tylko glebogryzarki. To dość ciekawe podejście.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Spodobał mi się pomysł kompostu w workach big bag, właśnie ze względu na możliwość ograniczenia dostępu zewnętrznych "pomocników". Już kilka razy miałem tam siedlisko opuchlaków i innych pędraków. Przepraszam za małe odejście z głównego tematu, ale spora ilość tych głodomorów w kompoście raczej mnie odstrasza od wysadzenia tam dyni. Czy ktoś ma inny pogląd ?
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Później sobie również obejrze to będę mógł skomentować. na razie nie mam zdania. Nie wiem co i jak dokładnie wygląda :wink:
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

My od kilku lat mamy kompost w big bagach. Na początku kupiliśmy takie worki zielone Li.. , ale były nietrwałe ,szybko się porwały, a metalowe pręty pordzewiały. Potem mąż zdobył te wielkie big bagi , przecinamy je na pół, bo są zbyt wysokie po ustawieniu. Do zainstalowania potrzebne są 4 kołki (u nas elementy ram z drzwi balkonowych) wbite w ziemię, na to nakładamy worek bez dna. Na dno sypiemy niezbyt grube gałązki, np. maliny i gotowe. :) Na początku można zrolować i w zależności od potrzeb podnosić . Robactwa w takim kompoście nie ma zbyt wiele. Czasem trafi się drutowiec, bo mamy je w ziemii, więc z zielskiem może się dostać, ale przy przesiewaniu można wyłapać. Dżdżownice mnożą się ochoczo, bo jak przy pieleniu złapię jakąś to dokładam do worka :wink: i na pewno same też tam zaglądają - spód nie jest dla nich zamknięty. Bakterie dokłada się do pryzmy z zielskiem i ziemią , a z domu przywożę resztki kuchenne. Myślę ,że one również od spodu same się dostają . Sadząc dynię robię zagłebienie, żeby woda nie spływała na boki. Akurat tej części o workach kompostowych p. Styry nie widziałam , tylko to o przygotowaniu węgla drzewnego z nawozem . Muszę poszukać całego odcinka i obejrzeć dokładnie.
Pozdrawiam , Bożenka.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Królestwo wielkich dyń

http://majawogrodzie.tvn.pl/190,Krolest ... cinek.html


Wszystko bardzo ciekawe, ale ten pomysł z węglem drzewnym całościowo mało ekologiczny (efekt cieplarniany) i drogi (drewno) i no i z gazami w takich temperaturach trzeba uważać, bo ktoś niewprawny może wysłać tą beczkę na orbitę okołoziemską.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Właśnie obejrzałem. Mam trochę inne odczucia niż Ty odnośnie tego węgla. Czy aż taki nie ekologiczny to nie wiem bo przecież tego się nie robi cały czas a tylko raz czy w przypadku Pana Jana kilka. A czy drogi?? Nie przesadzaj, kilka kawałków drewna :wink: ale ten pomysł z big bagiem mi się spodobał. Stanie obok zwykłego drewnianego na działce. Jeszcze kilka innych pomyśłów też podłapałem przy okazji ale To temat do rozmysłenia jeszcze :D Węgla jednak produkować nie mam zamiaru. Myślę że jeszcze za wcześnie na takie posunięcia :wink: Mam taki sam zeszycik w którym zapisuje swoje pomiary :D jeszcze raz obejrze bo muszę sobie zanotować kilka informacji które mnie ciekawiły i które muszę sprawdzić :wink:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Ale ceny :shock: To jest jednak inny świat ;:oj http://pumpkin.pl/content/aukcje-nasion-w-usa
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Mnie zainteresowało i troche zaskoczyło dokarmianie dolistne 3razy w tygodniu w życiu bym na to nie wpadł by tak często to robić. I jeszcze nawozic doglebowo.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

A To było w sumie trzy czy oprócz doglebowego? Ja nawoziłem pokrzywą co drugi dzień, chyba też się liczy :wink:
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

O Kurcze ja nie dam rady aż tak. Ja doliscie pryskalem pomidory skrzypem czosnkiem i pokrzywa na zmianę albo mixem. Ale dynia to troche inna bajka zwłaszcza olbrzymia trzeba uważać na każdy liść (jakby przy pomidorach nie trzeba bylo ;:124 ) lepiej ran czy wieczorem to robić?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Po południu gdy słońce już tak nie grzeje :wink: bo w słońcu poparzysz liście robiąc oprysk za soczewke :roll: Tylko Ja te pokrzywy z konewki lałem :D
vanyavala
500p
500p
Posty: 739
Od: 24 cze 2013, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: szamotuły

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Tyle wiem zastanawiam sie czy lepiej wcześnie rano czy wieczorem. Rano moze nie wyschnac no chyba ze bedzie to bardzo rano a wieczorem spadek temp ten sam problem moze długo wysychac a to moze powodować choroby.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta

Post »

Dlatego napisałem popołudniu gdy słońce przestanie tak mocno grzać. To może być jeszcze wczesna godzina po prostu chodzi o To aby promienie słoneczne nie padały na krzaki. W pochmurny dzień wcale nie ma problemu :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”