Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
a_nie
 Tytuł: a_nie - Przemiany
PostNapisane: 5 lut 2013, o 23:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
WSTĘP
Nasz ogród to przestrzeń dookoła domu. Zaczeliśmy ją zagospodarowywać jeszcze gdy dom był w budowie. Nie mieliśmy doświadczenia, wiedzy, pieniędzy, czasu - najmłodsza córka dopiero się urodziła. Mieliśmy marzenia, chęci stworzenia miłego naszego zakątka. Koncepcja rodziła się w trakcie prac. Małymi kroczkami posuwaliśmy się do przodu, w każdym roku zagospodarowywaliśmy następną połać ziemi. Na najbliższy sezon został ostatni kawałek do zagospodarownia.
Zaczeliśmy od najdalszego rogu ogrodu.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek
WAŁ
Jako że teren jest pochyły pomysłem męża było zrobienie 2 wałów i wyrównanie terenu między nimi, aby dzieci mogły spokojnie grać w piłkę i bawić się. Wtedy bez trudu można było wjechać na działkę ciężkim sprzętem, więc koparka pomogła trochę w wyrównaniu gruntu. Następnie zajeliśmy się wałem, na zmianę z mężem (jedno woziło dziecko w wózku, bo jak wózek stał sen małej się kończył) widałami oczyszczaliśmy ziemię z perzu. No a potem zaczęło się najprzyjemniejsze planowanie i sadzenie.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

a_nie
 Tytuł: Re: a_nie - Przemiany
PostNapisane: 21 lut 2013, o 08:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
ZAKŁADANIE TRAWNIKA
Ziemia u nas 6 klasa, bardzo słaba, a więc po oczyszczeniu widałami z perzu (darmowa siłownia), należało dosypac warstwę lepszej ziemi. Zakupiona, miała w sobie duże kawałki gliny, które w rękach trzeba było kruszyć- jak było słucho lub rwać po deszczach. Bieganie z taczkami (M), zmieszanie widałami starej i nowej warstwy ziemi (ja). Wałkowanie, sianie. Roboty z tym sporo. Trawniki powstawały więc przez 4 lata. Najpierw połowa na górnym trawniku (2007) druga połowa (2009), dolny - prostokąt (2010), boki, zookrąglenia dolnego trawnika (2011).
A tak to wyglądało.
Formowanie brzegów trawnika (M)
Obrazek
Wyrównywanie, grabienie (moi mężczyźni)
Obrazek
Powstaje piaskownica:
Obrazek Obrazek
By ułatwić koszenie pomiędzy porzeczkami, usunęłam część brzegową trawnika. Powstało miejsce dla truskawek
Obrazek Obrazek

Druga część górnego trawnika leżała odłogiem przez rok, bo zajęliśmy się „roślinnym parawanem”, który powstał za trawnikiem (o tym w 3 części przemian). W 2009 wróciliśmy do wideł, taczki, grabi, wału i siewnika, dokończyliśmy górny trawnik.
Obrazek Obrazek
Dolnym trawnikiem zajęliśmy się w 2010 – i znów - widły, łopaty, grabie, wał, siewnik .
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
W 2011 połączyliśmy 2 trawniki i powstało miejsce na rabatę.
Obrazek Obrazek
Widok na 2 trawniki górny i dolny:
Obrazek
W rogu dolnego trawika powstał zakątek dla kwasnolubnych wrzosów, RH, azalii i hortencji Limelight.
Obrazek

a_nie
 Tytuł: Re: a_nie - Przemiany
PostNapisane: 27 gru 2013, o 23:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Roślinny parawan
Teren od zachodniej strony domu stał odłogiem przez pierwsze lata, gdy tworzyliśmy trawnik i wał w szerszej, południowej części ogrodu.
Obrazek

W 2009 postanowiliśmy osłonić część prywatną od części publicznej, uczęszczanej przez klientów M. Roślinny parawan powstawał między trawnikiem, a parkingiem i wejściem bocznym do królestwa M.
Początek taki sam, przekopanie metr po metrze widłami ziemi i wyciąganie perzu i chwastów.

Obrazek

Nie nakładaliśmy już warstwy lepszej ziemi, taką dawaliśmy jedynie do dołków przy wsadzaniu roślin. Całość wyściółkowaliśmy, czyli najpierw warstwa trawy z koszenia, potem, gdy wyschła, warstwy przekompostowanych trocin z zaprzyjaźnionego tartaku, a na to kora. Ścieżkę wytyczaliśmy za pomocą węży i kamieni. Potem wyłożyliśmy kostką.

Obrazek

Posadziliśmy tu maleńkie, ale za to tanie rośliny. Z tyłu krzewy m.in. : kalinę koralową, bez czarny wersja ciemna i zółtą, bliżej pęcherznicę i wierzbę hakuro, między to iglaki by zimą nie było pusto (niektóre wyhodowane z zaszczepek). Z przodu miejsce dla bylin, cebulowych, lilii, żurawek itp.
Obrazek
Potem dosadziłam jeszcze m.in. jukę, krzewuszki, żylistka, a z bylin rundbekie, jezówki i trytomy.
Obrazek

Roślinny parawan dobrze pełni swoją rolę. Urósł szybko i dobrze osłania prywatną część ogrodu.
Tak zmieniał się patrząc od strony trawnika i tarasu domu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wygląda to z drugiej strony od strony parkingu i bocznego wejścia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości