Przecieranie liści

Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Przecieranie liści

Post »

Mili współchorzy na storczykomanię!

Czy mogę prosić Was o dokładne instrukcje na temat przecierania liści?
Nurtują mnie następujące kwestie:

- czy przecieramy od góry też czy tylko od spodu?
- czym przecieramy (czy może być przegotowana woda?)
- czy we wszystkich storczykach czy tylko u falków? np. Miltonię też przecierać?
- jak często to robić?
- kiedy tego NIE robić?

I na koniec bardzo dla mnie tajemnicza sprawa:
- co to są okłady na liście? jak się je wykonuje i w jakich sytuacjach?

Przepraszam, że zarzucam takimi pytaniami, ale po przeczytaniu większości postów zauważyłam, że dla Was pewne rzeczy są tak oczywiste, że nie potrzebują wyjaśniania. Tymczasem dla laika niekoniecznie... :oops:
Będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc!
jasminee1 :wit
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Prawdę mówiąc ja nie przecieram liści zbyt często (no, chyba że są zakurzone :oops: ). Wtedy na szklankę przegotowanej wody wpuszczam kilka kropli soku z cytryny i przecieram z wierzchu bawełnianą szmatką.
Okłady na liście to chyba :roll: robi się wtedy gdy liście są podwiędnięte, ale można to zastąpić np zraszaniem przegotowaną/destylowaną wodą od spodu (polecam ten sposób, sprawdził się całkowicie przy jednym z moich falenopsisów, tzw "mućka" - zapraszam do mnie :P ). Miała oklapłe liście, po jakimś czasie ich stan zdecydowanie się poprawił - muszę wstawić fotkę :wink: ), zraszałam codziennie od spodu i co jakiś czas również z wierzchu.
Jeśli coś napisałam nie tak to poprawcie mnie Dziewczyny bardziej doświadczone :lol:

Tyle wiem z własnego doświadczenia :lol:
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Dziewczyną nie jestem :lol: ale powiem jak ja to robię :) raz na 2 tygodnie przecieram liście od góry wacikiem nasączonym wodą z nawozem do storczyków. Dzięki temu zabiegowi liście bardzo ładnie wyglądają.
Pozdrawiam Dawid :)
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

ja przecieram wacikiem kosmetycznym albo gąbką do mycia naczyń, które nasączam zwykłą wodą. W upały albo wtedy,gdy na liściach jest kurz.
platynka :)
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja przecieram liście wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, z obu stron. Jakieś 2 razy w tygodniu.
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Witam nowego storczykomaniaka.
Ja swoim storczykom przecieram listki wodą destylowaną, a jak się skończy to przegotowaną. Przemywam szmatką bawełnianą i ta,że na listkach zostają kropelki wody z obu stron.
Robię to wtedy gdy widzę,że listki tracą jędrność i czasami aby zdjąć kurz.
Myślę,że storczyki dadzą znać czy im to odpowiada.
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Witam. To i moje pytanie. Ten nawóz do storczyków to jakiś specjalny do liści czy taki jak do podlewania sie stosuje ? Nurtuje mnie ta sprawa - kwestia zakupu nowej "odżywki" pod rozwagą ;)
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

czytałam na innym forum, że jakaś pani przeciera woda z ...płynem do naczyń.jest zdjęcie storczyka, bardzo ładny, jędrny. co Wy na to?
platynka :)
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Niemcy od lat do kwiatów ciętych dodają płynu do naczyń i im dłużej stoją - taki kwiaciarniany chwyt.
Nie wiem jak u nas w Polsce, ale tam moja ciotka pracowała więc wiem. Coś w tym musi być :roll:
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

może warto spróbować, ale np. na 1 roży :)
platynka :)
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Ma wystarczyć jedna kropelka na wazonik. Na razie nie mam na czym testować ;) Musze porozmawiać o tym z mężem.

Ale wracając do tematu - wykonujecie oprysk liści tym samym nawozem co do podlewania ?
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Ja to przecieram liście ( czystą wodą bez dodatków) tylko wtedy, gdy się zakurzą. Ale dzisiaj przetarłam ( czystą wodą bez dodatków) od spodu liście, które straciły turgor.
Awatar użytkownika
platynka80
500p
500p
Posty: 700
Od: 8 cze 2008, o 22:32
Lokalizacja: lubuskie

Post »

ktoś tez mówił o soku z cytryny...
platynka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”