Azalia - problemy w uprawie w gruncie,choroby,szkodniki

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

To super i zyczę im zdrowia nadal :)
Dzięki,że odpisałeś jak się "trzymają"
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Liście schną

Post »

Witajcie.Od jakiegoś czasu na liściach mojego rh pojawiło się coś niedobrego.Nadminię jeszcze,że mój rh od jakiś dwóch tygodni wypuszca nowe listki i wszystkie są już takie brązowe na brzegach.Czy to coś grożnego?Pomóżcie.Dołączam foto.

Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

W "mądrej książce" pisze, iż obumieranie brzegów liści świadczy o niedoborze potasu. :D
Awatar użytkownika
lwica79
50p
50p
Posty: 92
Od: 19 kwie 2008, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

a może przelanie? Czy też ciągle mokra bryła korzeniowa? Ja podobne objawy miałam właśnie po przelaniu azalii (już jej nie uratowałam) , tak samo było z kawą i gardenią, ale te po podsuszeniu ziemi i bardzo umiarkowanym podlewaniu obecnie odżyły :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

W pewnym sensie przelanie może być przyczyną takich objawów.
Częste opady deszczu powodują wypłukiwanie z okolic bryły korzeniowej jonów zakwaszających glebę, podnosi się jej pH czego Rh bardzo nie lubią.
W środowisku o wysokim pH nie przyswajają składników pokarmowych.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Mieszkam w USA, i tutaj te objawy sa spowodowane kiedy Rh jest na ostrym sloncu a nie maja wystarczajaco wilgoci w korzeniu. To jest objaw ze Rh byl podsmazany jak kurczak na rożnie.

Rh jest bardzo twarda roslina, ale jeśli jest przypiekana na słońcu lub w goraczce, to wtedy Rh poswieca niektore liscie, albo czesc lisci by zachowac wilgoc w pozostalych częsciach rosliny.

Rhododendrons maja bardzo plytkie korzenie (zadko siegajace do 30 cm), zatem nie maja mozliwosci by pobierac wode z wiekszej glebokosci, tak jak to robia drzewa, czy marchewka w ogrodzie.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:W "mądrej książce" pisze, iż obumieranie brzegów liści świadczy o niedoborze potasu. :D
J/w.
Przelanie daje objawy odkorzeniowe.
Żółknięcie, a potem zrzucanie liści najstarszych, od dołu.
Poparzenie - na wybrzuszeniach wierzchnich liści ( młodych i starych), a nie tylko na starych. Pierwsze liofilizują się najmłodsze, bo skórka najcieńsza.
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Mączniak prawdziwy

Post »

Nie jestem w stanie wymienić nazw grzybów , które atakują Rh ale w Polsce takie istnieją i mają się dobrze :cry: a wynika to z warunków w których nasze rh rosną . Pozdrawiam.
To mączniak prawdziwy :
Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Azalia - zmiany na liściach,kwiatach

Post »

Witam.mam pytanie w sprawie azalii japońskiej szczepionej na pniu w doniczce.mam ją od zimy w domu na werandzie.latem bedzie tu chyba dla niej za cieplo.czy powinnam przesadzić do ogrodu? A jesienią znowu wykopać i przenieść do domu? Takie przenoszenie nie zniszczy korzeni? A może po prostu zostawić w doniczce
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

Ja bym zostawiła w doniczce, każde takie przenosiny są dla roślinki męczące i hamują wzrost.
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

A ja też nie bardzo wiem jak postępować z moją Azalią
Ma zawiązane pąki kwiatowe , ale coś w ogóle nie chce zakwitnąć :( Czy ona w tym okresie wymaga niższych temperatur? czy kiedy
?. Na razie dałam ją do piwnicy tam jest chłodniej, i dzień jest krótki(podobno to roślina fotoperiodyczna- dnia krótkiego).
Wcześniej stała w łazience, bo tam tez jest troszkę chłodniej i wilgotność większa. Ale była na parapecie, chodź słońca z tamtej strony nie ma, jednak okno było czasami otwierane a podobno nie lubi przeciągów.
Proszę o rade, co zrobić by w końcu zakwitła................
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

Ja kupiłam azalie w doniczkach kwitnące w lutym tego roku. W maju posadziłam je do ziemi w cieniu rododendronów i kwitną ponownie. W ziemi jednak zawsze najlepiej. Tylko teraz się martwię jak ja je jesienią wytargam do doniczek i do domku na parapet :)
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

No właśnie w tym widzę problem.co roku przesadzać na lato do ziemi i przed zimą znów przesadzać do doniczki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”