Popiół ze spalania drewna

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
11krzych

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

ewiwa pisze: (czyli kominków z płaszczem - niskotemperaturowych), dających dużo grubego popiołu i sadzy, to mój kominek produkuje mało drobnego, jasnego popiołu (szamot w środku biały, temp. chyba z 800C). Moim zdaniem taki popiół to w zasadzie czyste składniki mineralne.
O to mi właśnie chodziło, że nie każdy piec potrafi spalić drewno.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

To już musi być wyjątkowy piec który spala paliwo niecałkowicie. Czyli piec wybitnie nieekologiczny, niewydajny i nieekonomiczny i wykonany przez kompletnego amatora. Bo w piecach gotowych albo takich budowanych przez zdunów właśnie chodzi o to, żeby spalić jak najmniej paliwa z jak największym efektem energetycznym.
ewiwa, trawa woli ziemię lekko kwasową więc akurat dla niej popiół nie będzie najlepszy. Chyba, że tak jak jak pisałem wcześniej zobojętnisz go np. kwaskiem cytrynowym. A żeby równomiernie nawieźć duże powierzchnie popiołem można go rozpuścić w wodzie i taką zawiesiną podlewać.
Co do nawozów azotowych, trzeba się wstrzymać na jakiś czas po nawiezieniu czystym, niezobojętnionym popiołem.

I jeszcze mi się przypomniało o:
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Zespół Surendry K. Pradhan z fińskiego uniwersytetu w Kuopio wykazał, że mieszanina ludzkiego moczu z popiołem, powstałym podczas spalania drewna, znacząco (czterokrotnie w porównaniu z roślinami nienawożonymi) podnosi plony pomidorów. Można w ten sposób zastępować produkowane przemysłowo nawozy, często za drogie dla rolników z krajów rozwijających się. Taki nawóz nie zagraża przy tym zdrowiu konsumentów i zmniejsza zakwaszenie gleby.
Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.


Wcześniej wykazano, że mocz - będący cennym źródłem związków azotu - można wykorzystać do podnoszenia plonów ogórków, zbóż, kapusty i innych roślin uprawnych. Z kolei popiół, bogaty w składniki mineralne, może zmniejszać zakwaszenie niektórych rodzajów gleby. Praca Pradhan jest pierwszą, która dotyczy wykorzystania obu tych składników razem.
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

O... i to jest pomysł na wykorzystanie "nierobotnych" chłopów w ogrodzie :;230

Dzięki za ten cytat, przeczytałam wszystko (czyli dwa razy), więc nie zapomnę ;-)
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Żeby tu nie zaśmiecać, o moczu już też było http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... u#p1511215
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rayy dzięki,
o takiej zawiesinie nie myślałam, a to jest pomysł. A inaczej jakby się jeszcze dało zgranulować to byłoby najwygodniej. Co do moczu to pozostają kwestie techniczne :) bo jakoś zaprawiania pryzmy in situ przez osobistego chłopa nie przyjmuję do wiadomości :lol:
Jotos23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 gru 2013, o 00:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Rozsypywanie popiołu drzewnego z drzew lisciastych ma na celu nie tylko dostarczenie składników pokarmowy ale przede wszystkim poprawienie struktury gleby. Czym ludzie pierwotni użyźniali glebe ? Wypalali lasy ?
Co Wy na to ? :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Nawożenie popiołami z termicznego przekształcania biomasy źródłem pierwiastków...
http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Czyli pod winogrona sosna a pod róże pszenżyto
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Siberia pisze:A wracając do popiołu... Popiół popiołowi nierówny.

Krótko mówiąc popiół ze spalanego drewna jako nawóz mineralny - TAK, popiół z pieca, gdzie pali się wszystko, także węgiel kamienny i jakieś odpady - STANOWCZO NIE.

Dla środowiska, w tym i naszego ogrodu, mniej szkodliwe jest spalanie drewna w zamkniętych piecach z uwagi na wyższe temperatury tam panujące. Dymy i popioły z palenia w kominkach i na ognisku zawierają więcej wspomnianych wcześniej dioksyn.
;:138 ;:138 ;:138
kiedys cos napisałem o popiole i moj post zgnoił tz zapomialem o tym forum ale z zyczeniami dostalem login i nowe hasło
ale tu ktos przeciwnik popiołu ;:134 ;:134
i tablica Mendelejewa i takie hasła dosc medialne ale mało rzeczowe
mam znajomych w stacji chemiczno rolniczej i wyniki badan gleby sa takie ze w każdej próbce mozna znalesc cała tablice mendelejawa bez wzgledu czym sie nawozilo jak ktoś mi nie wierzy mozemy sie załozyc damy probe na zbadania np na obecnosc ołowiu
i na pewno bedzie
jeden z nich robi tam juz 30 lat jeszcze nie mial proby by nie bylo ołowiu
wiec co szkodzi Ci popiół z wegla ja taki od dawna stosuje i jakoś rosliny rosna wiec uwazam ze to lepsza metoda niz skadowanie na składowiskach pzdr i zycze wesołych swiat
a co do metod konserwacji i czy zdrowe czy dobre to zapewniam Ciebie ze wędzenie Ciebie przeżyje
a azotan sodu jest zdrowy ? a w Polsce sie stosuje :lol:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Ciekawa filozofia :shock:

Skoro w glebie jest przykładowo 5 mg / litr ołowiu to nie zaszkodzi jeszcze dodać ekstra 50 mg/litr .

Kogo ciekawi ten temat podam, że Komitet Ekspertów FAO/WHO ustalił tygodniowe pobranie przez człowieka ołowiu na poziomie 0,05 mg/kg wagi ciała. Oznacza to, że dla osoby o wadze np 60 kg szkodliwe jest pobranie tygodniowo ponad 3 mg ołowiu.
szu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 wrz 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

zwracam szacunek bo ostani post jest
mialem Ciebie za bardziej stronniczego
Wcale bym sie nie zdziwił jak by ktos kiedyś udowodnił naukowo ze pewna ilosc ołowiu w jedzeniu jest wręcz potrzebna

to ja tez sie podziele wynikami badan znajomych z stacji chemiczno rolniczej po nawozeniu osadami sciekowymi i daniu pełnej dawki w przeliczeniu na ołów po 5 latach gdzie teoretycznie powinło być graniczna dawka ołowiu dopuszczalna okazuje sie ze ołowiu jest na poziomie okolo 50% dopuszczalnej dawki

a tak swoja droga nie ma idelanych rozwiazan ale składowanie odpadów jakie by to nie byly lub wykorzystanie ich na inne cele to chyba ponowne wykorzystanie jest lepsze rozwiazanie

a Wracajac do piopiołu to inna znajoma twiedzi iz taki popioł z drewna lub innej bio masy powinien byc przed uzyciem podany procesowi kompostowania nidgy nie uzasadniła dlaczego ale tak twiedzi
w koncu z wykształcenia jest ogrodnikiem
co ja doczytałem to moze chodzić o unieszkodliwienie drobych pyłów ale pewnie jest wiecej przyczyn

Ale proszę mnie zle nie zrozumieć ja nie jestem działkowcem i wcale nikomu nie zalecam stosowania Osadów ściekowych czy popiołu z węgla ;:215
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

szu1 pisze:
to ja tez sie podziele wynikami badan znajomych z stacji chemiczno rolniczej po nawozeniu osadami sciekowymi i daniu pełnej dawki w przeliczeniu na ołów po 5 latach gdzie teoretycznie powinło być graniczna dawka ołowiu dopuszczalna okazuje sie ze ołowiu jest na poziomie okolo 50% dopuszczalnej dawki
O ile mi wiadomo, to rośliny pobierają ołów uważając go za potas, gdy się zorientują, otorbiają go i dopiero spożycie tych roślin będzie szkodliwe. Może dlatego wprowadzając ołów do gleby, nie ma go dużo, bo rośliny pobierają. Taką podobną sytuację spotkałem w Lidlu, sprzedawano marchew w promocji z Holandii, gdzie służyła do oczyszczenia pola z azotanów. Także usunięto normy azotanowe w warzywach, gdy weszliśmy do Unii, bo by było zero z importem.
Awatar użytkownika
vehicula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lip 2012, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Popiół ze spalania drewna - zalety i wady

Post »

Wczoraj dodałem do ziemi obornik granulowany. Czy jednocześnie mogę zastosować popiół żeby skorygować pH gleby w ogródku warzywnym?

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”