Marchew - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w marchwi.

Post »

Zidentyfikowałeś szkodnika ?
Trudno orzec, w warzywie nie siedzę, ale obstawiam turkucia.

http://sklepogrodnik.pl/nawoz-do-trawni ... recol.html

poczekaj na radę fachowca warzywnego może coś innego podpowie
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Robaki w marchwi.

Post »

Witam :wit to mój pierwszy post na tym forum choć często zagladałem wielokrotnie tu jako gość
Jeśli chodzi o szkodniki marchwi t najczęściej możemy spotkać się z połyśnica marchwianką a dokładniej jej larwami które drążą korytarzyki tuż pod skórką korzenia (robaczywe korzenie) W przypadku tego szkodnika wykorzystanie włókniny jest polecane, gdyż w okolicach czerwca występują loty postaci dorosłych które to składają jaja w okolicach roślin. Jeśli szczelnie zakryjemy włókniną letnią grządki ograniczymy dostep do roślin.
Jeśli natomiast korzenie jak gdyby ogryzione to można tu mówic o pędrakach rolnicach drutowcach także turkuciu. W tym przypadku można zastosować chemie doglebową lub przekopac jesienią grządki tak by ptaki ją oczyściły. Można też pomyśleć o pułapkach w postaci zakopanych ziemniaków które przyciągną szkodniki gdy zabraknie im pożywienia po zbiorach, poczym wykopywać je i niszczyć
To tyle ode mnie
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Awatar użytkownika
hammer52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 lip 2011, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Robaki w marchwi.

Post »

Tak, tak to z pewnościa połysnica marchwianka. Z włókniną nie próbowałem. Zastanawiam sie tylko jak to się dzieje, że na polu tych szkodników nie ma lub jest ich mniej?
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w marchwi.

Post »

Na większych plantacjach nie ma robali bo używają śor. Mam jeden sprawdzony "babciny" sposób : obserwuj akacje ;) Loty połyśnicy i składanie jajeczek schodzi się z terminem kwitnięcia akacji. Możesz ewentualnie prysnąć ze dwa razy Karate i będzie spokój. Ale tak jak pisze Slaw, trzeba konkretnie wiedzieć co to za robal. Spróbuj jeszcze ewentualnie wysiać marchew w innym miejscu niż tegoroczną i NIE W PIERWSZYM ROKU PO OBORNIKU! To też częsty problem :)
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Robaki w marchwi.

Post »

reddeath pisze:Spróbuj jeszcze ewentualnie wysiać marchew w innym miejscu niż tegoroczną i NIE W PIERWSZYM ROKU PO OBORNIKU! To też częsty problem :)

Mam te robaki co roku, ale dotąd to ignorowałam. Wydłubuję czarne elementy marchewki i wcinam sobie normalnie. Teraz czytam o włókninie i płodozmianie, na który już nie mam miejsca, bo co roku sadzę w innym miejscu, ale nie mam tyle ogródka, by nie powtórzyć miejsca przed upływem 4 lat :(

Dlaczego nie sadzić po oborniku? Wszystko przekopałam tej jesieni obornikiem końskim... Co takiego złego w oborniku?
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w marchwi.

Post »

Na połyśnicę marchwiankę skutecznym sposobem jest opryskiwanie marchwi i też pietruszki gnojówką z łusek cebuli.

Przepis na gnojówkę:
500 g świeżych lub 200 g suszonych łusek cebuli albo te same ilości czosnku ( lub razem cebuli i czosnku) nastawić w 10 l wody do sfermentowania na 1-2 tygodnie
Należy stosować bez rozcieńczenia. Opryskiwać rośliny od maja do sierpnia co 2-3 tygodnie.
Pozdrawiam, Zosia
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Robaki w marchwi

Post »

500g łusek z cebuli leciutkich, jak piórko.. Chyba już zacznę zbierać ;0
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki w marchwi

Post »

Suszonych łusek cebuli dajemy 200g, a świeżych 500g. A ze zbieraniem łusek już teraz to dobry pomysł, ja tak właśnie robię. Zbieram przez zimę, tak żeby mieć zapas już w kwietniu, bo przecież gnojówka musi mieć te 2 tygodnie na przefermentowanie, żeby w maju była już gotowa do użycia ;:108 .
Pozdrawiam, Zosia
pietrama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2020, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szkodniki na naci marchwi, co to jest?

Post »

Witam poprosze o nazwę tego szkodnika, podejrzewam,że to jakiś rodzaj mszyc bo biedronek na zagonie sporo
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: szkodniki na naci marchwi, co to jest?

Post »

Pewności nie mam, ale to może być Bawełnica topolowo-marchwiana. :roll:
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Jakieś mszyce albo coś zalęgły się na marchwi. Sporo ich siedzi pod ziemią. Rosnący w okolicach koper też jest nimi zaatakowany i całkiem usechł. Co to jest i czy marchwi też tak zaszkodzi?
Obrazek
Krzysiek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Tak to mszyca.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.

Post »

Takim podziemnych jeszcze nie widziałem. Zaszkodzą marchwi? Jeśli tak, to czym je zwalczyć? Kontaktowo może być trudno.
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”