OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE,WODNE

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Witam, ja się za bardzo nie znam, ale to jest chyba na takiej samej zasadzie jak pozwolenie na budowę domu, czy na wycięcie drzewa. Dopóki nikt nie powiadomi odpowiednich władz nic się nie dzieje, ale jak już się to stanie, to się żałuje. Pamiętam jak to było u mnie: Kto u mnie idzie do gminy i wydaje nie małe kwoty na aby dostać papierek upoważniający wycinkę swojego drzewa? Pewnie nieliczna grupka się znajdzie. Jednak był taki jeden starszy pan, który nie dość, że wycinał na swoim to jeszcze w Lasach Państwowych, ale robił to tak umiejętnie, że nikt nie widział, ale każdy wiedział, jak to na wsi. Jakoś się tak raz złożyło, że podczas jednej wycinki, drzewo zahaczyło o kabel energetyczny, który pociągnął ze sobą słupa. Przez kilka godzin w kilkudziesięciu domach nie było prądu, min. u mnie. Przemiły pan nie dość, że musiał zapłacić karę za wycinkę bez zezwolenia to także za szkody. Pewnie za tą kwotę, zakupiłby sobie kilka razy więcej już gotowego drewna.
Tak samo może być z Twoim stawem. Jeśli masz miłych sąsiadów i nikt nie powiadomi władz, to będzie dobrze, ale jak się coś stanie w tym stawie, to już może być znacznie gorzej.
fotolukasso
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 gru 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Popieram kolegów wyżej. Pozwolenie na staw o takiej pow. musisz posiadać. Wszystko jest dobrze do czasu. Jak coś pójdzie nie tak to dostaniesz kare i staw będzie do rozebrania i zasypania:) Osobiście znam kilka przypadków gdzie stawy zostały wykonane bez zezwoleń i mają się świetnie:)
Zastanów się czy nie lepiej załatwić sobie pozwolenie i problem z głowy.

Pozdrawiam
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Tym bardziej muszę ogarnąć to wszystko... W Moim przypadku muszę jeszcze wykarczować parę brzózek na które obowiązkowo muszę mieć pozwolenie... Spore sztuki... Wszystkich nie wytnę, ale sporą część owszem... Ma być pięknie , może jakieś rybki...
Obowiązkowo altanka i kamienny krąg do ogniska. Mam już odpowiednie głazy
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pozwolenie na staw

Post »

A jak wygląda sprawa z podatkiem od oczka wodnego. Jest taki? i ile za m2?
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Slaw, sprawdź Uchwały Rady Gminy, właściwej miejscowo, do określenia stawek podatku na Twoim terenie. Pod oczkami stawka jest chyba taka jak od 1 m2 gruntu. Dopiero od dużych akwenów pobierane są osobne stawki, ale tam też występują jakieś zwolnienia od opodatkowania. Wejdź na zakładkę BIP swojej gminy.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Jakubson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Witam forumowiczów.
Dużo ciekawych rzeczy można się od Was dowiedzieć. Podziwiam i pochwalam za wytrwałość w dążeniu do celu!

Postanowiłem napisać post, bo sam posiadam działkę na której chce PRZYWRÓCIĆ staw rekreacyjny.

U mnie sprawa jest na tyle skomplikowana ze stawy są, co prawda zarośnięte od 30 lat, można już po nich normalnie chodzić. (dodam że działkę dostałem od dziadka w spadku)
Widać gołym okiem groble, dawne cieki wodne.
Problem polega na tym ze staw nie jest naniesiony na mapkę, ale doskonale go widać na zdjęciach satelitarnych. Na działce płyną 2 rzeki, a na sąsiedniej działce jest działający staw... Podczas opadów wszystko zapełnia się wodą. A już 30 cm pod powierzchnia pojawia się woda.
Sąsiadów mam za 2 drogami otaczającymi moją działkę.
Na planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczony las...

Ja osobiście nie mam zamiaru niczego zgłaszać do żadnego urzędu, tylko wyczyścić istniejący staw, który jest tam od 60 lat jak nie więcej.

Co zrobić w razie kontroli nasłanej przez "życzliwego sąsiada"?
Czy mam prawo do przywrócenia tego do pierwotnego stanu?

Czy może ktoś z was spotkał sie z tego typu sytuacją?

Pozdrawiam Jakub
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Ile zapłacisz za wycięcie tego "lasu" z planu ?
To dopiero mogłaby być KWOTA !
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
Jakubson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Lasu już dawno nie ma, tylko na mapie planu zagospodarowania. Fizycznie jak napisałem są tam stawy, ale trzeba je wyczyścić, bo zarosły krzakami i sitowiem, woda stoi po opadach.
pstryczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 cze 2013, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Kolego nie ma żartów. Twoja ziemia zajmuje się w chorym kraju i kara za takie coś liczona jest w setkach tysięcy złotych. Poszukaj w google kara za wybudowanie stawu. Legalizacja samowoli budowlanej itd. Takich spraw są setki i nadzór budowlany tylko czeka na takie coś bo z tego żyją. Mnie też się wydawało że na swojej ziemi małej dziury w ziemi nie mogę zrobić, a potem zmiękłem. Nikt nawet nie musi podkablować teraz urzędasy na google erdge śledzą na bieżąco co i gdzie się robi . Miałem podobną sytuację. Z resztą zobacz na poprzednia stronę tego wątku na użytkownika androde
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Staw obok rowu melioracyjnego

Post »

Witam,
w skład mojej działki wchodzi staw naturalny, zarośnięty, zawsze wypełniony był wodą ale sąsiad wykopał dwa duże stawy rybne i ściągnął mi wodę ze stawu. Mam zamiar pogłębić staw (teraz wygląda jak łąka..ale susza jest). Problemem jest to, że staw graniczy od zachodu z rowem melioracyjnym, który zostanie naruszony w trakcie kopania.
Pytania:
1. Czy na pogłębienie stawu potrzebne jest pozwolenie?
2. Czy ze względu na rów melioracyjny muszę oddzielić staw od niego mała groblą?
3. Jeżeli potrzebne jest pozwolenie to od jakiej instytucji?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)
Aśka
Florenzi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sty 2016, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowe prawo budowlane, a oczko

Post »

Witam.
Ostanimi czasy planuję budowę stawu. Słyszałem że ostatnio zmianie uległo prawo budowlane, na mocy którego oczka wodne można wybudować do 50m2 bez uzyskiwania zgody a jedynie zgłaszając to w odpowiednim urzędzie.
Moję pytanie brzmi, czy to prawo obejmuję działki na których mieszkamy czy także, tak jak w moim przypadku, mogę wykopać taki staw na polanie,łące oddalonej od mojego domu o jakiś 1 km.
Moje drugie pyanie, to takie czy po zmianie w prawie budowlanym można zrobić dopływ i odpływ ze stawu bez jakich kolwiek pozwoleń i tylko to zgłaszając?
Pozdrawiam
sylwester79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2013, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Nowe prawo budowlane, a oczko

Post »

Witam ,jeżeli chcesz wykonać oczko o powierzchni do 50 m2 -po zgłoszeniu w urzędzie musisz odczekać 31dni i jeśli nie będzie sprzeciwu możesz zacząć prace , a jeżeli chodzi o usytuowanie tego zbiornika to musisz zrobić mapkę i wskazać na niej w którym miejscu zamierzasz to zrobić , więc nie jest to tak że wystarczy tylko zgłoszenie i kopiesz gdzie ci pasuje bo później może się okazać że w tym miejscu co wykopałeś ma iść wodociąg lub jakieś inne przedsięwzięcie i będziesz musiał zbiorniczek zasypać :wink:
Jeżeli chodzi o zrobienie dopływu i odpływu np; chcesz się podpiąć pod jakiś ciek wodny -rzekę ,rów melioracyjny ,źródło, to na takie rzeczy jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodno prawnego na korzystanie z wód powierzchniowych .
pawelsoch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Witam.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad własnym stawem kąpielowym.
Chciałbym przedstawić swoją wizję :) .
Strefa kąpielowa 10 x17 metrów, z trzech stron brzegi pod kątem 45 stopni , wejście do stawu delikatnie opadające aż do 2 metrów głębokości
Strefy regeneracyjne umiejscowione po obu stronach strefy kąpielowej o wymiarach 3,5x 17 każda strona głębokość 1.2 m .
Miedzy strefami pozostawiam "nasyp" o szerokości 2metrów,
Na końcu stawu z czasem jakieś zadaszenie z tarasem.
Pod tarasem zostanie umiejscowiony zbiornik na wodę spływającą ze stref regeneracyjnych oczywiście rurą drenażową.
Ze zbiornika tego woda będzie pompowana na brzeg stawu.
Strefy połączone ze sobą rurami schowanymi w "nasypie".
Tak wygląda wstępny projekt w mojej głowie.
Mam oczywiście wiele pytań do was i potrzebuje waszej fachowej pomocy:)
Z czego najlepiej wykonać strefę filtracyjną(wystarczy keramzyt na dnie i żwir na górze jeśli tak jakie proporcje?)
Jakie rośliny powinny się tam znaleźć
Jakie będzie najprzyjemniejsze dno w takim zbiorniku (mam na myśli strefę kąpielową).
Najważniejsze pytanie: CZY TO MA JAKIŚ SENS??
Dodam iż na mojej działce i w najbliższym sąsiedztwie nie ma ani jednego drzewa:)
Mam nadzieję że odpowie mi ktoś na to coś:) w miarę pilnie bo właśnie zaczął powstawać wykop.
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”