Wymarzony ogród Moniki

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Wymarzony ogród Moniki

Post »

Witam wszystkich, którzy będą tak mili i zaszczycą swoją obecnością mój mały ogródek- a zarazem największą odskocznię od wszystkiego. ;:7
Nic mnie tak nie relaksuje, jak zajęcia w ogródku- czy to podlewanie, sadzenie, koszenie trawy czy kopanie dołków- to taki rodzaj zmęczenia, po którym ledwo wchodzę po schodach-ale w duszy gra ;:224

Gdy byłam kilkuletnim dzieckiem, już ciągnęło mnie do ogrodu. Rodzice mają dom w ogródkiem, na którym Tata sadził głownie iglaki i drzewa owocowe, miał 3 klomby róż i małą rabatkę z truskawkami.
Ja zawzięcie zasiedlałam ogródek kwiatami- sadziłam w trawniku kępy stokrotek, które Tata musiał omijać kosząc, a rabatę truskawkową otoczyłam "żywopłotem" z łubinu :;230
Miałam swoje małe grabki, kupione w pobliskim ogrodniczym (wtedy nazywano to centralną nasienną chyba..?). Dostałam "przydział na własny grunt rolny"- wydzieloną rabatę u Babci-na działce obok, gdzie sadziłam kwiaty jednoroczne, oczywiście łubin :wink: , przekopywałam swoje poletko i wydeptywałam alejki między usypanymi rabatkami.

W ostatnich latach u Rodziców "zbudowałam" altankę, zdjęcie-jak widać stare..
Obrazek


Nieśmiało uczyłam się zakładać rabaty z czegoś więcej niż łubin i maciejka.. ;:306,
Obrazek
To rabatka z Krzewuszką Bristol Ruby, dwoma berberysami NN i Jałowcem Blue Star. Ma kształt nerki, otoczona kamieniami i małymi kamyczkami w roli obrzeża..
Sąsiadka 8mioletnia zapytała, kogo tam pochowałam ;:223 bo uznała to za rodzaj pomnika/nagrobka..

Każdej zimy karmię ptaki- tu sójka, która mieszka u sąsiadów na drzewie, a u nas się stołuje..
Obrazek

Odkrywałam, że nie wszystko wszędzie urośnie- że nie wystarczy posadzić i podlewać,, że trzeba poznać upodobania każdej rośliny, wybrać optymalne stanowisko.. Nauczyłam się, że czasem-mimo starań- po prostu się nie udaje, co samo w sobie też jest cenną lekcją.

Często też udawało się-mimo braku dokładnej wiedzy- rośliny odwdzięczały się chyba za serce..
Hortensja w ostatnich dniach mnie zadziwia kolorem.. że przetrwałą te zimy, kiedy nie wiedziałam o okrywaniu w silne mrozy..i kwitła co roku
Obrazek

Krzewuszka szykuje się do kwitnienia- w listopadzie..
Obrazek

Rozchodnik jak zawsze niezawodny
Obrazek

Jednym słowem- grzebałam w ziemi od wczesnej młodości. Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym nie mieć chociaż kawałka ziemi do dyspozycji, a obecna działka to spełnienie marzeń o "swoim miejscu na ziemi".

Mam na imię Monika. Wraz z mężem budujemy dom, do którego mamy nadzieję przeprowadzić się wiosną 2014.
Ponieważ nie mieszkamy jeszcze "tam"- to jak na razie ogród składa się głównie z iglakowego szkieletu i kilku roślin, które mają szanse przetrwać bez regularnego podlewania.
Rabatki wstępnie zakryte agrowłókniną- zamierzam ją usunąc, ale obecnie nie wygrałabym z perzem- on tam jest codziennie :evil: , ja tylko w weekendy ;:134

Działka ma 660mkw, z czego ok 200mkw przeznaczone zostało na dom i podjazd. Jak widać- na szaleństwa nie pozostało wiele, ale mam dużo zapału i serce się wyrywa, żeby chociaż na tym niewielkim kawałku stworzyć swoje miejsce na ziemi.. Zresztą nie tylko "swoje"- do ogrodu chciałabym zaprosić owady i zwierzęta-oczywiście niektóre.. Po trosze już to się udało- ale o tym później.

Działka została kupiona na nowo powstającym osiedlu w podwarszawskiej miejscowości, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Jest to teren niedawnych pól uprawnych- więc nie ma żadnych starych drzew- głównie perz nam towarzyszy :evil:

Już na etapie budowy działka była samozwańczo zasiedlona :;230
Wśród bałaganu budowalnego gniazdo uwiły sobie pliszki, które doczekały się młodych
Obrazek

Zachęcona zainteresowaniem tubylców :wink: już w 2010r posadziłam pierwsze roślinki. Byli to pionierzy- brzozy samosiejki i sosenki. Sadziłam w połowie listopada- nie mogłam się już doczekać, żeby cos rosło "naszego"..
Obrazek

Nieopodal działki jest nieduży lasek- też jest tam co robić..
Obrazek

Obrazek

Najbardziej lubię fotografować te nakrapiaki urocze, ale żebym nie wyszła na tak wytrawnego grzybiarza, co to zbiera muchomory..
Obrazek


Wstępnie mam narysowany kształt rabat i wybrane rośliny, które chcę mieć. Mam projekt, zrobiony kilka lat temu-nie do końca się go trzymam, bo niektórych roślin jednak nie chce mieć z różnych względów. Z tego powodu powstały "dziury" w rabatach, które, mam nadzieję, uda mi się jakoś sensownie wypełnić.. przy nieśmiałej nadziei na pomoc Forumowiczów. :oops:


Pierwsze rośliny ze szkółki sadziłam w maju 2011r, przy ogromnej pomocy Męża- cieszę się bardzo, że robiłam im zdjęcia.. dzięki temu widzę, jak wszystko urosło przez te 3 sezony- ile pracy włożyły roślinki, żeby cieszyć nasze oczy :tan
Każdy iglak w trakcie sadzenia został "zaprawiony" mikoryzą w żelu bezpośrednio na korzenie.

Pojawiły się spore, jak mi się wtedy wydawało, rosliny..

Miejsce, które nazywam pagórkiem południowym.. Wstępnie jest usypana ziemia, co trochę widać na foto- docelowo na froncie znalazł się murek oporowy wysokości 40cm- urlop tegoroczny pracowity ;:65
W maju 2011 wyglądał tak..
Obrazek
Na zdjęciu 3 kosodrzewiny mughus, 2 brzozy samosiejki-przywiezione i posadzone XI'10 spod Siedlec, jałowiec mint julep.


Od znajomej Rodziców dostałam pigwowca NN, który kwitnie na soczyście czerwony kolor. Rośnie prawie na szczycie pagórka.
Obrazek

W pażdzierniku tego roku wyglądało to już tak- brzozy oszalały, kosodrzewiny też sobie radzą.. Jest wreszcie murek-jeszcze pagórek niedokończony, już nie miałam siły w tym roku. Trzeba wysypać do szczytu ziemię i zlikwidować chwasty rosnące za samym murkiem. Do października grasowały po chwastach-pięknie kwitnących-trzmiele, więc nie miałam serca.. Sporo pracy jeszcze przede mną..
Obrazek

Po lewej stronie rośnie jakiś iglak miniaturka- zupełnie nie wiem, co- znajomi dali: "masz takie małe fajne..". Tuz za nim, w samym rogu rabatki posadziłam Jabłonkę Royalty (gołą miotłę, nie widać jej..), u stóp której wkopałam cebulki szafirków białych. Bardzo jestem ciekawa wiosennych efektów ;:65
Po prawej stronie z przodu niski żółtawy iglaczek-to Jałowiec mordigan gold- jest parka:)
Od dziś to zdjęcie również nieaktualne- przy ogrodzeniu po prawej stronie jako tło dla mordiganów posadziłam 4 berberysy Red Jewel.
Pigwowca czerwonego już też nie widać-goły..

Mam również wiernego ogrodnika-pomocnika. Tu, w 2011r, pilnuje młodej Pęcherznicy Luteus i Jałowców Monarch.
Obrazek

Jest też dzielnym kibicem- tu Euro 2012..
Obrazek

Tej jesieni okolica wygląda już tak.. To wielkie żółte krzaczysko, przebarwione późnopaździernikowo- to ta śliczna cytrynkowa krzewinka, pilnowana przez psiaka. Nie przycinałam pęcherznicy w tym roku, ciekawa jej kwiatów. Wiosnę 2014 przywita sekatorem :?
Obrazek
Widać tu też ognik Solei d'or i trawę, którą kupiłam w te wakacje-chyba Zebrinus..?

Ogólnie ten rok muszę uznać za udany pod względem efektów. Sama zrobiłam niewiele- budowa i pilnowanie ekip zajęło większość czasu, nie mówiąc o braku funduszy na zakupy ;:145 , za to rośliny pokazały się z najlepszej strony. Efekty widoczne na zdjęciach maj-październik są tak zaskakujące niekiedy, że aż sprawdzam, czy to ten sam rok..

Zimę postanowiłam poświęcić na dokształcanie się na forum- poznawanie nowych roślin, rosnących w Waszych ogrodach, uczenie się jak ładnie komponować rośliny i jak o nie dbać.
Pierwsze kilka dni na FO zaowocowało pilną wyprawą do ogrodniczego po cebule lilii, których nigdy wcześniej nie sadziłam uznając, że się nie znam.. nie chcę.. nie umiem..
Już posadziłam pierwsze 5 lilii i czekam z niecierpliwością ich pierwszej wiosny- naszej pierwszej wiosny ;:138
Mam 1 lilię muscadet i 4 azjatyckie Orange. Posadziłam wśród kosodrzewin na pagórku ;:65
W niektórych miejscach wsadziłam też krokusy, narcyzy, tulipany- zmotywuje mnie to do zdjęcia agrowłókniny wiosną ;:172
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Chyląc czoła przed intensywną praca, jaką wykonały rośliny w tym roku....

Zdjęcie z połowy- zimnego w tym roku- maja..
Ognik jeszcze nawet nie kwitnie, 3 thuje Kórnik, antena zasłania Thuję Globosa, a między nimi Dereń Elegantissima
Obrazek


Połowa października- Ognik w koralach, Thuje przerosły ogrodzenie, o Dereniu nawet nie wspomnę- tak się rozpycha. W buszu kryją się też Jałowce Blue Arrow, Cyprysik groszkowy Filifera Aurea
Obrazek

A teraz wspomnień czar...-> 2011r

Nasze Kórniki
Obrazek

Thuja globosa i Dereniątko..
Obrazek


A ja często sobie myślę, że to ja ciężko pracuję.. ;:oj
x-ag-a
---
Posty: 13320
Od: 23 kwie 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Moniko, szalenie się cieszę, że postanowiłaś założyć swój wątek :) To nic, że zima za pasem - to teraz jest najlepszy czas na wymianę doświadczeń i planowanie. Zobaczysz, że wraz z wiosną ruszysz z zapałem i mnóstwem pomysłów do pracy na swoją działkę.
To rzadkość, żeby wraz z budową domu jednocześnie urządzać ogród - super, że potrafisz się tak zmobilizować i przeznaczyć na to niemałą część sił (a przy wykańczaniu domu ilość decyzji do podjęcia przecież potrafi człowiekowi uprzykrzyć na tyle życie, że całą uwagę skupia właśnie na tym) - jestem przekonana, że Twoja praca (bo ewidentnie to kochasz) przyniesie same korzyści i pozytywne rozwiązania.

Już Cię trochę poznałam i wiem, że chcesz urządzić ogród z głową. Sadzisz z rozmysłem, masz plan, a wątpliwości i rozterki to rzecz zupełnie naturalna. Udaje Ci się fajnie łączyć iglaki z liściakami. Ciekawam, czy jak u Taty, u Ciebie również pojawią się róże :)

Psiaka masz cudownego, zawadiackiego, widać że to zakochany w swojej Pani czworonóg. Jestem też pewna, że wybrałyśmy najlepszą rasę na świecie :) ;:167

Pozdrawiam Cię serdecznie!
A

PS. Zdaje się, że dziś w nocy przez łysego miałaś kłopoty ze snem ;-) Ja o dziwo spałam nieźle.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Witaj, :wit
dobrze, że przyłączyłaś się do nas ;:138
mam pytanie odnośnie tujek Kórnik. Ja posadziłam teraz na jesieni takie ok. 1m. Sądząc po powyższym zdjęciu, Twoje są wyższe niż 1m. Ile tak mniej więcej mają rocznego przyrostu? Jestem ciekawa, bo swoje mam na przemian ze Szmaragdami jako żywopłot i jestem ciekawa ile mniej więcej podrosną mi w przyszłym roku.
pozdrowionka
Monia
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Agnieszko- czuję się przeszczęśliwa, że to Ty zainaugurowałaś mój wątek swoją wizytą, bardzo mi miło i tym razem oficjalnie witam Cię u "siebie" :D
Z jednej strony smucę się jesienią i zbliżającą się zimą-z drugiej będę mieć chwilę wytchnienia i czas na planowanie-mam nadzieję, że z Waszą pomocą i inspiracjami :oops:

W kwestii róż- jakoś mnie nie ciągnie do nich.. może okrywowe..? Róże chyba najpiękniej wyglądają nie jako pojedyncze egzemplarze, tylko w grupie- a Twoja kolekcja wygląda imponująco! Jednak kto wie-nie mówię nie..

Łysy czy w rogalu-zawsze mam kłopot z zasypianiem niestety.. z dobudzeniem się zresztą też..

W ogrodzie mogłabym siedzieć cały czas-jak jest w tygodniu ładna pogoda, a w weekend ponuro i deszczowo-to się denerwuję, że "tracę czas" w pracy- jednak ten problem to chyba większość osób tutaj ma :wink:

Monberka- witam Cię serdecznie i również dziękuję za powitanie ;:7
Thuje Kórnik rosną u nas od maja 2011, porównawczo wkleiłam zdjęcia i widać, jak bardzo przez te 3 sezony podrosły- w górę i wszerz.
W górę rosną co najmniej 30cm na sezon. Posadzone zostały w odstępach co najmniej metrowych- już się połączyły bokami przez ten czas, bo też bardzo obficie rosną na boki i gęsto.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

no to super, że akurat je wybrałam na żywopłocik ;:138
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Teraz zmykam do pracy, ale wieczorem postaram się poszukać zdjęć tych thui przodem- dla porównania jak szybko rosną. Widząc ogród często nie zauważam tak dokładnie różnic-rośnie na bieżąco- dopiero zdjęcia pokazują jakie mają tempo..
Myślę, że będziesz z nich zadowolona- szybko dają efekt dojrzałych, gęstych krzewów.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

ok, super Monia, dzięki wielkie. Ja je posadziłam na przemian ze Szmaragdami i właśnie byłam ciekawa jak szybko będą rosły..bo Szmaragdy to dużo wolniej na pewno..zmykaj do pracy...miłego dnia :wit
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

ciekawie tu u cb jest ;:3
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
x-ag-a
---
Posty: 13320
Od: 23 kwie 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Moniko, zima pod kątem planowania może być naprawdę ekscytująca! Sama pamiętam ile planów, które zrealizowałam, urodziło się zimą właśnie.
Jesteś na dobrej drodze do posiadania pięknego ogrodu... pisz, pytaj, rozważaj - będzie dobrze! :)
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

monberka- Moniko:)
wklejam zdjęcia z postępów naszych Kóników.

to zdjęcie tuż po posadzeniu, maj 2011r. sadziliśmy kupowane z gruntu
Obrazek

to też 2011r-wrzesień. Mimo, że po posadzeniu skupić się powinny na korzeniach-to i góry nie zaniedbały.. "coś" już podrosło..
Obrazek

a to 2013r- październik. Tak wydoroślały przez pełne trzy sezony.
Obrazek


Myslę, że ta odmiana sprawi Ci dużo satysfakcji. Nie mam doświadczenia ze szmaragdami. Kórniki to chyba jedne z szybciej rosnących thuj, ale ogólnie thuje raczej szybko rosną, więc efekty nie karzą na siebie długo czekać.

Piotr, miło mi, że tak twierdzisz. Troszkę chyba na zachętę to jest, niż jako stwierdzenie faktu.., bo mój raczkujący ogród to niech ogląda FO i się uczy ;:131
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Piszesz ,że ogród raczkujący, ale doświadczenie masz już wieloletnie ;:138 .Wielu z nas ma mniejsze doświadczenie ,ale forumowicze pomogą w każdej sytuacji .Niestety przez zimę pewnie przybędzie ci sporo chciejstw i może Twoje plany do wiosny się zmienią . :? ;:224
POZDRAWIAM i życzę powodzenia w tworzeniu swego raju . :wit
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymarzony ogród Moniki

Post »

Agnieszko- dziękuję za słowa otuchy.. To dzięki Tobie się odważyłam pokazać te swoje łyse kąty ;:131

Dziś w drodze do pracy mnie olśniło..
U Rodziców na tle starych bukszpanów posadziłam Magnolię Susan. Kupiłam w tym roku Mamie na dzień Matki..jako spełnienie wieloletnich marzeń Mamy..
I olśniło mnie co zrobić- jak magnolia przekwitnie i będzie zielona..na tle zielonych bukszpanów, z boku ognik, też głownie zielony.. to straszne nudy.. kombinowałam od dłuższego czasu.. a że jak wiesz głównie siedzę u Ciebie w ogródku :oops: w nocy naoglądałąm się zdjęc Twoich- postanowiłam posadzić z obu boków po jednej hortensji bukietowej wim's red.. Kupiłam w tym roku 2 sztuki, ale chyba chce przesadzić.. U ciebie bukietowe przy ognisku wyglądają pięknie..to postanowiłam te nasze tegoroczne dzieciaki przesadzić przy magnolii, żeby robiły "coś" na tle zieleni..


Głownie planuję swój ogródek, ale jednocześnie staram się też uatrakcyjniać to co jest u Rodziców-więc kombinuje wielowątkowo ;:219
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”