Moja mała kolekcja - Michał

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Po pierwsze wszystkie Twoje rośliny posadzone są w niewłaściwej ziemi. Podstawowe podłoże dla większości kaktusów to tak 70% kruszywa (żwir, gruby piach, keramzyt, tłuczona cegła, żużel wielkopiecowy, lawa itp.). Po drugie sporo z nich wygląda na wyciągnięte z braku światła. Powinieneś zorganizować im jaśniejsze stanowisko. Typowo wszystkie kaktusy powinno podlewać się po całkowitym przeschnięciu podłoża. Zatem w zależności od warunków, typu podłoża, wielkości doniczek podlewa się średnio od raz na tydzień do raz na 2-3 miesiące. W zimie nie podlewa się wcale.
A teraz co do roślin, które posiadasz:
1. Mammillaria elongata
2. Kolejna Mammillaria, wg mnie jakaś z grupy Mammillaria karwinskiana
3. Brasiliopuntia prasiliensis
4. Któraś z Dolichothele. Może D.longimamma. Obecnie rodzaj ten włączony został do rodzaju Mammillaria
5. Zbieranina kurdupli niemożliwych do rozpoznania.
6. Wygląda na rodzaj Mammillaria. Roślina dramatycznie wyciągnięta z braku światła. Przez ciemności, w której przyszło jej rosnąć prawie zupełnie przestała tworzyć białe włosy.
7. Aloe variegata - to nie kaktus
8. Wygląda to na mieszaniec Chamaecereus silvestrii. Roślinka za bardzo napompowana wodą i nawozami. Do tego lekko się wyciąga z braku światła. Wystawić na słońce (stopniowo, by nie poparzyć), przesadzić do lepszej ziemi i nie podlewać tak obficie. Kwiatek jest oczywiście sztuczny i przyklejony, ale przy okazji zasłania pędowi światło i utrudnia wzrost. Kwiat oprócz kleju może mieć także kawałek drutu, którym jest przytwierdzony do roślinki (wbity w pęd).
9. Jest to jakiś kaktus kolumnowy. Nie podejmę się określenia nawet rodzaju. Może Trichocereus, ale nie jestem przekonany. Roślina była kiedyś uszkodzona (stożek wzrostu) i odbiła tworząc drugi pęd. To normalne u wszystkich kaktusów po przejściach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Gdzieś już tutaj pisałem, jak robię sam odpowiednie podłoże. Kupuję ziemię dla kaktusów w kwiaciarni lub w hipermarkecie. Suszę ją, przesiewam, grube wywalam a do tego, co zostaje dodaję 3-4x tyle grubego płukanego żwiru budowlanego (stosunek żwiru do ziemi 70-80%/30-20%). I to jest moje podłoże do kaktusów.
Nie ma sensu latać w tę i z powrotem z kaktusami (to rozumiem z Twojego postu). Lepiej wystawić je na słonko i stopniowo cieniować czymś półprzezroczystym przez ok. 2 tygodnie.
Jak pomóc? Posadzić do porządnej ziemi kaktusowej własnego wyrobu (dobrej, gotowej mieszanki nigdzie nie kupisz), dać roślinom dużo słońca i nie przesadzać z podlewaniem. Nic więcej.
Ja taki kwiat wywaliłbym natychmiast. Ale takie mam przekonania wewnętrzne. Jeśli kwiatka zostawisz, to kaktus pewnie nie umrze. Obserwuj, co się będzie z nim działo. W razie czego usuń.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Do jakiś 5-10*C wszystkie Twoje roślinki powinny wytrzymać. Dla nich to normalne, że w nocy jest chłodniej. Poza tym lepsza byłaby wystawa, gdzie roślinki miałyby słońce cały dzień. Choć dla sporej ilości kaktusów nawet słońce do 10-12 powinno wystarczyć. Ja bym ich nie przestawiał. Już pisałem wcześniej - przyzwyczaić do słońca przez cieniowanie (np. ręcznikiem papierowym) i niech się prażą do woli.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Pierwszy podobny do rodzaju Rebutia.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Pierwszy to jest rodzaj Rebutia. Drugie to Espostoa.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
krystyn47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 sie 2008, o 12:49
Lokalizacja: małopolska

Post »

Gdzie nabyłeś tego pasiastego aloesa ? Już od dawna go szukam i nigdzie nie mogę spotkać. Jeżeli doczekasz się odrostów to jestem pierwsza w kolejce do odkupienia chociaż jednegp :) Dawno temu miałam go swojej kolekcji i teraz bardzo bym chciała odnowić jego hodowlę. Nie wiem czy wiesz, że bardzo ładnie kwitnie.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Bebeszek pisze:Hehehe roślinkę mateczną mam od dokładnie 11 lat (ma ponad metr)
A co do odrostów to jest sporo...
Tylko jeden oderwałem i ukorzeniłem
Proszę o pokazanie nam zdjęcia tego ponad metrowej wysokości Aloe variegata .
To chyba będzie szokujące dla mnie przeżycie
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

A jest mozliwosc odsprzedania jednego odrosta?:)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Michale nadal chciałabym zobaczyć tego aloesa jeśli można.
Takiego olbrzyma tego gatunku nie łatwo jest spotkać.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
dorcia
1000p
1000p
Posty: 1039
Od: 19 lut 2008, o 19:20
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Też chciałabym zobaczyć taki okaz aloe variegata. Mój to 5 cm maleństwo i jakoś powoli rośnie. :( Pamiętam je z dzieciństwa jako duże okazy (ale dla dziecka wszystko wtedy jest duże)
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

1 Euphorbia enopla
2jakiś ntocactus
3Rebutia albo Mammilaria żeby dokładnie powiedzieć co to jest potrzebne zdjęcia kwiatu
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Michał a skąd nabywasz te kaktusiki , polecam rośliny od Pawła Nalaskowskiego to chyba jeden z najtańszych sprzedających na Polskim rynku ,roślinki od niego są extra zadbane bez żadnych robali ... a co najważniejsze poprawnie oznaczone :wink:
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Bardzo ładne te kaktusiki. Tez kiedyś hodowałem kaktusy, ale rozdałem wszystkie i przerzuciłem się na Storczyki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”