Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Nareszcie doczekałam się.
Oglądałam kiedyś w tv zresztą w programie Gardener's World relację z takich pokazów.
Faktycznie w porównaniu z Chelsea wyglądało to mizernie.
Nawet porównując skalę wykonywanych ogródków.
Tam jest rozmach, tutaj o wiele skromniejsze kompzycje.
Czy wiesz, że mnie też podoba się najbardziej ten pierwszy ogródek :D
Tamaryszek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2749
Od: 13 lip 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Inny ujmujący projekt to ?Health for Life in the Community Garden?. Jakby ogródek działkowy, z mini szklarenką, kącikiem wypoczynkowym, wyniesionymi grządkami i częścią ozdobną ( ładne oczko) .
Dostałam tam nasiona sałaty. Doskonały przykład, jak można ładnie zagospodarować maleńką działkę użytkową.

Obrazek

Czy to maleńkie oczko nie wygląda jak Leśna Kałuża Amby?

Jakie trendy zauważyłam?

W dalszym ciągu silny trend ekologiczny (oby jak najdłużej!):

1. wykorzystanie zużytych przedmiotów (odpadów nawet ) do aranżowania ogrodu

... oto przykład, jak przedmioty dostają nowe życie - rurowa pergola

Obrazek

Obrazek

...rozbiórkowe cegły...

Obrazek

Obrazek

2. Druga sprawa to rośliny - propaguje się rodzime, miejscowe.
Oraz sadzenie roślin miododajnych, polnych kwiatów - bo ogród to miejsce dla wszelkich stworzeń - człowieka, ptaków, owadów...(był cały pawilon poświęcony pszczołom! Cieszył się wielkim zainteresowaniem)

Obrazek

Przeważały więc kwiaty drobne ? nie zauważyłam gigantycznych lilii, hibiscusów, za którymi często gonimy.
Te bezpretensjonalne kwiaty zwykle były radośnie przemieszane, tworząc efekt łąki

Obrazek

Na poniższym zdjęciu bajeczna dla mnie łąka ! Co to za roślina, te bordowe płomyczki??

Obrazek

Zauważyłam dużo kwiatów w ciemnym kolorze bordo, prawie czarnych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przykład odmienny - ascetyczny, nowoczesny i efektowny

Obrazek

Obrazek

A tu klimat egzotyczny - rośliny sucholubne i zielona ściana (trudniejsze rozwiązanie), a obok "boazeria z drewnianych resztek, naprawdę prosta ława i taras...

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam , Tamaryszek
Mój świat --- Wizytówka
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Czarne bratki robią wrażenie. Doskonałe połączenie z białymi .
Bardzo podoba mi się ostatnia aranżacja z sucholubnymi. Uwielbiam agawy i może to one do mnie przemawiają.
Gdzieś ostatnio czytałam artykuł o zielonych ścianach.
Koniczyna też super.
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Izo Klimat Twojego ogrodu mnie znacznie bardziej urzeka, jak te propozycje z wystawy, drugie życie cegieł zwłaszcza glinianych jak najbardziej :D , ale rur kanalizacyjnych, czy tym podobnych :roll: Odnoszę wrażenie, że to co najlepsze w sztuce ogrodowej wymyślono i to już dawno.
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
Tamaryszek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2749
Od: 13 lip 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Jeszcze jeden z ogrodów pokazowych, dla mnie dość kontrowersyjny.
Ale wiem,że wzbudzał zachwyty (dostał medal!).
Ciekawa jestem Waszych opinii...

Ekologiczne, plecione płotki. Ciekawe wykończenie brzegu oczka. Fajny mostek. Kolorystyka!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyż to nie jest w zasięgu każdego z nas..?

Obrazek

To też medalowy mini ogródek

Obrazek


Na zakończenie jeszcze taka ciekawostka z wystawy- widzicie te flaszkę i norkę..?

Obrazek

To najkrótsza relacja z pierwszego dnia. A drugiego dnia się naprawdę zaczęło...
Pozdrawiam , Tamaryszek
Mój świat --- Wizytówka
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Flaszka ;:oj Nasi tu byli ;:138
======================================
Tamaryszku kochany wielką mi przyjemność uczyniłaś porównaniem oczka z Birmingham do mojej skromnej Leśnej Kałuży ;:196
Awatar użytkownika
trillum30a
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 lut 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Świetna relacja,dzięki wielkie ;:180
Pozdrawiam-Iwona
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Wspaniała wystawa, szkoda że w Polsce takich nie ma !!!!!
Tamaryszek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2749
Od: 13 lip 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

MAGOS13 - to dobrze,że tak też można sadzić, na pewno ładnie to wygląda. Czy możesz napisać, jakie roślinki sprawdziły Ci się w takich trudnych miejscach? Poza chwastami, oczywiście...Tych i tak mam za dużo.

AMBA19 - mogę napisać to samo, Marysiu! Myślałam,że zawsze tak mi się podobało, ale uświadomiłam sobie,że poprzednio za tymi bukszpanowymi bryłami widziałam np. lilie, róże, jakieś kwitnące krzewy ? a teraz czuję,ze to powinny być takie delikatne kwiaty o pastelowych kolorach. Łąka, ale nieco stonowana kolorystycznie, jak tu. Cudne!
Te ?techniczne? elementy, jak napisałaś, też nie należą do moich ulubionych. Ale doceniam pomysł.
Widziałaś pewnie takie gabiony zapełnione kamieniami? Powiem Ci,że taka propozycja mi się bardziej podoba. Jest lekka, nie przytłacza zieleni... Kiedy dom jest nowoczesny, a sporo takich powstaje, taka stalowa, ażurowa kostka jako podstawa stołu czy ławy może być fajnym i tanim rozwiązaniem. Wtedy taką kostkę można ?wrzucić? także między rośliny, jako nawiązanie do tamtych.
A Kałuża wypisz-wymaluj jak Twoja! Zresztą cały tamten ogródek miał podobny klimat do Twojego.

MARGO2 - zdjęć jest masa , Gosiu! I tak mniej niż by mogło być, bo bardzo inteligentnie nie zabrałam zapasowej baterii i musiałam cykać fotki oszczędnie, zawsze pod koniec dnia mój świetny aparat padał.
Chelsea ma klasę , ma rozmach, propozycje są o wiele bardziej zróżnicowane i bogatsze. Tamtejsze główne ogrody pokazowe mają często wielkość naszych przydomowych. Tu było skromniej. Gdybym tam mieszkała, na pewno nie odpuściłabym takiej wystawy. Ale gdy jadę tylko na 4 dni, szkoda cały poświęcać na taką imprezę, nie ma tam co robić cały dzień.
Czyli pierwszy ogródek póki co zwycięża...A co sądzisz o tych dalej pokazanych propozycjach?

NENA08 - te ciemne kwiaty są fajne, ale w połączeniu z jaśniejszymi. Przynajmniej dla mnie samodzielnie są zbyt ponure. Kiedyś chyba Abeille na forum pokazała połączenie takich liliowców i lilii w tych dwóch kolorach...Tak mnie to zachwyciło,że zrobiłam takie zestawienie we frontowym ogródku. Może warto spróbować tak z bratkami, jak piszesz.
Egzoty to nie moja bajka, ale ten ogródek wygląda według mnie elegancko i efektownie. I też możliwy do przeniesienia do nas.
Zielone ściany to świetne i nowoczesne rozwiązanie, myślę,że raczej dla miast i firm niż dla przeciętnego człowieka. Oglądałam kiedyś program o ich twórcy (Patrick Blanc), cudowne rzeczy robi. Danusia Młoźniak podsunęła mi pomysł na zrobienie takiej ściany tanim sposobem we własnym zakresie ? z ustawionych pionowo palet ( w środku worki z włókniny z ziemią i w dziury przez odstępy w dechach można sadzić rośliny). Według mnie to byłoby ładniejsze niż te plastikowe, spiętrowane kieszenie pokazywane na targach ogrodniczych. Ale jak rozwiązać kluczowy problem nawadniania..??
Koniczyna wyglądała świetnie, widziałam ją potem w ogrodzie. Nawet nie miałam pojęcia ,że są odmiany o takich dużych kwiatach.

PRZEMEKG ? miło,że tak mówisz, Przemku. Ale to pewnie dlatego,że mój ogród żyje, a to jednak były tylko pokazowe ogródki. Zobaczymy, co powiesz po wizycie w tych prawdziwych... Jestem pewna,że Ci się spodobają. Co jak co, ale klimatu im nie brakuje..! Większość tych ogrodów , które widziałam, to właśnie przykłady starej sztuki ogrodowej. Muszę Ci powiedzieć,że był moment na wycieczce,że poważnie się zastanawiałam , czy bardziej mnie zachwyca ogród według starych wzorów czy absolutnie współczesny..! Zobaczymy , co powiecie.
Zaglądaj!

TRILLUM30A - zapraszam na ciąg dalszy ? dopiero będzie się działo!

ZBYSZEK50 - wystawy warto oglądać,jeśli jest tak możliwość, nawet jeśli są skromne. Zawsze można się czegoś nauczyć, coś podpatrzeć i pobyć wśród pasjonujących się ogrodami ludzi. W Polsce też już są organizowane (choćby warszawskie Zieleń to życie czy Gardenia w Poznaniu).
To na pewno nie ta skala, nie ma tam pokazowych ogrodów, konkursów itd. No, ale coś się zaczyna dziać. Jednak polskie tradycje sztuki ogrodowej są skromne w porównaniu z angielskimi, więc i te targi maja inny wymiar. Ja staram się być i tu i tu, to po prostu Święto Ogrodników.
Pozdrawiam , Tamaryszek
Mój świat --- Wizytówka
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Fotorelacja super podoba mi sie pomysły i ciekawe inspiracje ;:oj
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
robaczek_Poznan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8631
Od: 30 sty 2012, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Iza, świetna fotorelacja! Bardzo się cieszę, ze masz teraz trochę wiecej czasu i zechciałaś się podzielić wrażeniami. Takie wystawy są bardzo inspirujące, bo nawet jeśli styl niekoniecznie nam odpowiada, warto obejrzeć zestawienia roślin, faktur, kolorów.
Wspaniała podróż, czekam na kolejne relacje!
Pozdrawiam serdecznie ;:196
Pozdrowionka :-) Kasiek *aktualny wątek
*moje wątki*
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16025
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Ten "wiklinowy" ogródek najbardziej mi przypadł do gustu. Przytulny, miły, ciepły - to lubię najbardziej.
Natomiast gabiony jak dla mnie niestety na ostatnim miejscu.
Pozdrawiam Izo weekendowo :D
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Mój Świat ? Tamaryszek - cz.3

Post »

Tamaryszek pisze: ......... Zresztą cały tamten ogródek miał podobny klimat do Twojego......
A masz więcej jego zdjęć? Strasznie jestem ciekawa.....
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”