Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

artur1968
Bhut Jolokia zawiera bardzo dużo kapsaicyny.Niektórzy robią z niej lekarstwo.Pomóc może przede wszystkim kromka chleba z masłem i jogurt naturalny.
Mnie zatykało przy myciu łyżeczki po tej miksturze.
Zbieraj nasionka na pewno będą chętni na nie.Ja pierwsza!
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Jeżeli ktoś jest delikanty lub łatwo uczulający nie polecam papryczek chilli :)) Można sobie powoli załatwić organizm :) Lżejsze z rzadka można, ale lepiej odpuścić sobie te "orły ostrości" ;D Tożto broń biologiczno-chemiczna w najczystszej postaci :D Po dość ostrych (Carribean, Big Sun, Yamaica) palce piekły mnie przez dwa dni tak że nożem manewrować nie mogłam.. a miałam rękaczki, ręce myłam tłuszczem, płynem do naczyć i w końcu kremik.. skórę miałam jeszcze ostrą przez tydzień :D Oj.. to nie jest bezpieczny sport :;230
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

artur1968 pisze:Zrywam właśnie z krzaczka Bhut Jolokię.

Po co to w ogóle jest?!?!?!?
Ale za to uprawa towarowa mogłaby mieć sens, np. wystarczyłoby wielokrotnie mniejsze stężenie by uzyskać ten sam efekt jak w popularnym na całym świecie sosie na literkę ,,T".

Ja doczekałem się z jednej roślinki ok. 40 owoców. Jej moc powoduje, że przewiduję zużywanie średnio 1 owocu na miesiąc. Rozgniatam w moździerzu papryczkę, polewając oliwą. Potem zlewam piekielnie ostrą oliwę. Na solidny talerz zupy wystarczają dla mnie 3 kropelki, ale dla innych - od 1 do 2 kropli. Podczas gdy popularny sos na literę ,,T" używałem zwykle 1 łyżeczkę.
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Czy ktoś mógłby dać nasiona tej mega ostrej na akcję wymiany nasion.? Będę wdzięczna.
Aga
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Mam Habanero, sprężę się i wyślę na akcję :-)
Pozdrawiam.
romekp
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

RODOS 56 to najwyższa pora chyba powoli te nasiona wyjąć i suszyć, bo wysyłamy do 20-go. A chętni się znajdą - opisz tylko proszę te papryki w wątku z opisami wysyłanych nasion.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3997
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

RODOS56, tylko zwracam uwagę, że nie wysyłamy owoców a jedynie nasiona ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Kochani, mam problem z jednym krzaczkiem papryki ostrej ( właściwie całkiem niezłe krzaczysko, ok. 1 m wysokosci). Nasiona zamawiałam przez internet w czeskim sklepie, miała być wegierska cherry, potem myślałam, że to habanero, ale jednak krzak jest znacznie większy, no i owoce nie są tak mocno żebrowane. Czy ktoś rozpoznaje??
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Owoce są wielkości śliwki węgierki. Nie wiem, co to za odmiana, nie wiem, czy zbierać nasiona...
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

tysonka Sprawdź owoce :d jak będą smaczne i pachnące można zbierać ;)) Mi to żadnej odmiany nie przypomina, ale odmian jest tyle że ciężko b było wszystko zapamiętać. A się dopiero z ostrościami oswajam ;)) Mi to wygląda na jakieś rozszczepienie genów albo jakąś krzyżówkę ? Może nasionko było nie bardzo.. ?
Ja w tym roku też tak miałam.. miało być Jalapeno Orange a wyszło jakiś podłużny prostokąt z "żebrami" w dodatku z cienką skórką i gorzki ;P Oba krzaki poszły w kosz. Trudno.. takie życie ;)) Jeżeli masz lub miałaś krzaki spełniające kryteria odmiany to ten może odpuścić na jedzenie albo przetworzenie ;))
O.. tutaj jest podobna :D http://www.refiningfirechiles.com/edevi ... llery.html Ecuadorian -'s Breath :lol: Znaliście coś takiego?
Ale z takim pozpoznawaniem to też nie wiadomo :D Z ostrego forum w naszym języku znalazłam tylko informacje że jest uzyskana z Bhut Jolokii - czyli mocno ostra :twisted: owoc o długości 5-7 cm, w kolor od zielonej do czerwonej, czasem pomarańczowa, krzak wysoki bo do 100cm, określona jest jako "95 dniowa" ;) Można poszukać jej korzeni w rodzinie papryk "chinense" :wink:
Skosztuj to będziesz wiedzieć, ale miej w pogotowiu szklankę mleka lub jogurtu ;) Albo coś na ostro - jakaś wódeczka? ;:224
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Dzięki Tereso, jak zwykle można na Ciebie liczyć ;:196
Masz rację, trzeba przekonać się organoleptycznie i wtedy podjąć decyzję co do nasion. Zaprzęgnę do tego męża, niech się poświęca dla nauki, a co :wink:
Zalinkowana przez Ciebie papryczka faktycznie podobna, ale ta moja chyba jednak jest bardziej okrągła. Spróbuję jeszcze wrzucić zdjęcie na forum chilihead.pl (Ciebie też tam widzę :wit ), może pomogą.
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Chili- uprawa ostrych papryk:)

Post »

Jeżeli będą mieli akurat czas i humor to być może ;) Mi częściowo pomogli :d już wiem że moje piri to nie piri :lol: Powodzenia ;))
Chodzi za mną odmiana Black Pearl, która ponoć jest ozdobna :D Ale piękna!! ;:224
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Papryczka chili-jak pielęgnować cz.2

Post »

Poprzednia część wątku znajduje się tutaj.


Bhut u nas dojrzewa :) Nie ma problemu ...
Na fotce jest Bhut , Dorset naga i Fatalii yellow ... ostatnie owoce Fatalii dojrzały już i wiszą na krzaku w domu , bhut i dorset już przycięta, puściła liście... na dorsetce pojawiły się zawiązki kwiatów :) Zobaczymy jak się to rozwinie :)
Obrazek

Bhut aktualnie :
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować

Post »

Ile lat ma Twoje bonsai? Pieniek wygląda solidnie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”