Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium Berry 'Oda' ? problemy i identyfikacja...

Post »

Witam. W sierpniu kupiłam dendrobium berry oda i od tamtego czasu stoi na balkonie. (jest małe-rośnie w doniczce o średnicy 8 cm). Na początku było w dobrym stanie, ale ok. miesiąc temu na górnych lisciach (na wierzch liści) pojwiły się czrne kropki, a do tego liście mają jaśniejsze plamy. :( (korzenie są ok). Dwa tygodnie temu moczyłam i pryskałam go topsinem. Tydzień temu powtórzyłam to i dalej nic. Co to może byc? Pomóżcie, proszę!

Wstawiam zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek
kasja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 27 sie 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

Zdarza się, że kwiaty pokazują się na starej "łysej" pseudobulwie, w węzłach które nie miały kwiatów. Wczoraj na jednym z dendrobiów, które miałem wynieść na "zimowanie", zauważyłem zawiązki pączków. Także na starych pseudobulwach, tam gdzie nie ma resztek po kwiatach.
I wychodzi na to, że nie będzie jak im zapewnić spoczynku, skoro idą już pączki. Widać wystarczyły chłodne wrześniowe noce i dwutygodniowa urlopowa przerwa w podlewaniu.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

Co teraz sie dzieje z dendrobium? tzn gdzie teraz obecnie jest i kiedy przeniosłaś go domieszkania? Czy plamy wystepują tylko na młodych liściach?
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

To ja się podłącze pod istniejący temat. Moje Dendrobium miało dwie łodyźki, latem urosły jeszcze dwie. Jesienią z jednej pozłaziły całkiem listki, więc ją odciąłem, za to na innej pokazały się trzy pączki kwiatowe. Wczoraj na tej łodydze która już ma kwiaty, zauważyłem nowe pączki kwiatowe, ale jednocześnie żółkną z niej liście. Mało tego, zaczynają też żółknąć listki nawet tych letnich świeżakow. Co to z tego będzie? Czyżby działało to tak że kwitnienie zabiera cała energię rośliny której juz nie starcza na liście?
Obrazek
Obrazek
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

damek1718 dzięki za odp :wink: dendrobium stoi nadal na balkonie i wypuszcza nowe łodyzki kwiatowe :D . Plamy sa tylko na młodych lisciach, ale jest ich trochę więcej. Jak myslisz co to moze być?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

Myśle, że jes to skutek niskiej temperatury, jeśli chodzi o balkon otwarty. W tym momencie roslina jako, ze pochodzi ze strefy klimatu zwrotnikowego powinna znaleźć sie w domu. Po prostu młode liście sa delikatne i wykazują objawy choroby fizjologicznej. Wypuszczanie nowych pedów jest formą obrony, przystosowania sie do nowych warunków. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

W takim razie natychmiast przeniosę go do domu i zobaczymy co się będzie dalej działo :)
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Witajcie,

jakiś rok temu kupiłem storczyka - bardzo ładnie kwitł, małe ciemnoróżowe kwiaty. Dlatego się na niego zdecydowałem.
Niestety nie wiem co to za odmiana - wydaje mi się, że może to być Dendrobium kingianum. Pomóżcie!!

Co zrobić aby ożywić tę roślinę? Ma takie jakby "zdrewniałe" łodygi. Łodygi strzępią się jak jaszczurka gubiąca skórę. Macie na to jakieś sposoby? Czy może to taka natura tego storczyka?

Oto mój storczyk:
Obrazek
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Widzę, że identyfikacja mojego storczyka nie jest łatwa.
Dla ułatwienia daję jeszcze jedno zdjęcie:

Obrazek
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

A jesteś pewna tej odmiany storczyka?
Ja kupiłem swojego, jedyną nazwą była Orchidea. Próbuję zdiagnozować nazwę, i widzę duże podobieństwo do swojej roślinki - tutaj są zdjęcia mojego storczyka: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=71277

Myślałem, że mój to Dendrobium Kingianum, ale teraz widzę też duże podobieństwo do Dendrobium Berry Oda.
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Wrzucę jeszcze zdjęcie po przesadzeniu i rozdzieleniu keiek.

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Witam,
no...cóż , pomagając można wyłącznie zgadywać z jakim storczykiem /z jakiej grupy / mamy do czynienia.
I jest to zupełnie proste :D a nie..jak w stwierdzeniu...
.
wksh pisze:Widzę, że identyfikacja mojego storczyka nie jest łatwa.
Celem takich wskazówek jest skierowanie uwagi posiadacza na obszar poszukiwań odpowiedzi na pytanie - jak uprawiać i co sie spodziewać po storczyku....
Nie jest to stricte identyfikacja ,która upoważnia do stosowania takiej nazwy.
Nie ma metki hodowcy ...więc nie ma nazwy.Taka jest zasada.
Wygląda na to ,że może to być hybryda Dendrobium kingianum i tylko wygląda...W rozpoznaniu najważniejszy jest kwiat -liście i pokrój rośliny są dodatkowym tropem.
Nie mamy kwiatka, więc...można wyłącznie przypuszczać i czarować :lol: .

......storczykowi jest blisko do ....Dendrobium Berry 'Oda' .Jest to krzyżówka z zapisem:Dendrobium kingianum x Dendrobium 'Mini Pearl' (Dendrobium canaliculatum x Dendrobium bigibbum). Ale są i inne hybrydy.
W uprawie kierujemy się wskazaniami jak dla Dendrobium kingianum.

W sekcji są przykłady uprawy tych hybryd i troszkę wskazówek.
Hybrydy Dendrobium kingianum spotykane w sprzedaży są bardziej dostosowane do uprawy domowej niż szlachetne Dendrobium kingianum, ale część wymagań ...dziedziczą po przodkach /jak zawsze bywa przy hybrydach/.
Te hybrydy cieszą się popularnością na naszym rynku i bywaja.

Powodzenia w uprawie.... JOVANKA
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Czyli dobrze rozumiem - Dendrobium Berry 'Oda' lub Dendrobium kingianum?
Jovanka pisze: Nie mamy kwiatka, więc...można wyłącznie przypuszczać i czarować :lol: .
Roślina raz kwitła, ale niestety nie mam dokumentacji fotograficznej z tego okresu, żeby móc porównać. Były to drobne kwiaty, różowo - fioletowe, ciężko jednoznacznie przypisać kolor. Kwiaty nie wytwarzały zapachu, chyba że jakiś bardzo delikatny, którego teraz nie potrafię sobie przypomnieć.

Jak pobudzić go do kwitnienia? Czy może przezimować w chłodniejszej temperaturze, a następnie na wiosnę starać się o kwitnienie?

Dzięki Jovanka za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”