Gnojówka z pokrzyw w uprawie warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
dorota20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2013, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

w tym roku podlewalam gnojówką z pokrzyw pół trawnika a pół normalna woda
i widac różnicę
a gnojówką szybciej rosła trzeba było częściej kosić
i jest ładniejsz mniej jest siana w niej
wiesio-36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 wrz 2010, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

No tak, niby gnojówka z pokrzyw zawiera dużo azotu, ale dokładnie ile?Np. w 100 l ile jest procentowo tego azotu?W tym roku po raz pierwszy robiłem gnojówkę, efekty zastosowania trudne do określenia, ale osoba która widziała że pryskam tym wynalazkiem warzywa, zastosowała ten wynalazek na ziemniaki bez rozcieńczania , efekt był taki że ziemniaki szlag trafił.Natomiast zrobiłem takie doświadczenie, popryskałem nie rozcieńczoną gnojówką chwasty, efekt-żaden, jak rosły to i rosną, może nawet lepiej.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Trochę nie rozumiem Twojego rozgoryczenia gnojówką - ona nie służy do pryskania roślin, ale do podlewania. I to w rozcieńczeniu 1-5, żeby nie popalić roślin!!!

Owszem, można zrobić oprysk gnojówką na niektóre szkodniki, ale wówczas przygotowuje się gnojówkę jednodobową, bądz trzeba ją rozcieńczyć w stosunku 1:10!

Skoro pryskane chwasty lepiej rosły to jest to znak, że azot jest obecny w gnojówce, a to, że nie popalił chwastów, to znaczy, że są to mocne rośliny. Tak dla ciekawości powiem Ci, że ponoć jak podlejesz szklanką piwa fikus to ten będzie rósł dalej, ale jak taką szklanką podlejesz inne rośliny to je zabijesz.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Ja mam poważne wątpliwości co tak faktycznie dobrze służy roślinom w gnojówce roślinnej i czy to w ogóle można nazwać gnojówką. Istnieje ścisła analogia biochemiczna między sporządzaniem roślinnej gnojówki a np. kiszonki dla zwierząt czy konserwowania ogórków czy kapusty drogą fermentacji. Bez wątpienia w początkowym etapie po nastawieniu takiej gnojówki mamy do czynienia z fermentacją mlekową i trwa ona dotąd, dopóki nie wyczerpie się zapas cukrów i skrobi w materiale roślinnym ewentualnie powstający kwas mlekowy nie osiągnie stężenia ok 2 %.
wiesio-36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 wrz 2010, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Wcale nie jestem rozgoryczony, raczej jestem zainteresowany właśnie gnojówką. W tym roku ,pierwszy raz zrobiłem gnojówkę, więc pewnie jakieś błędy w jej przygotowaniu popełniłem. Wydaje mi się że być może użyłem zbyt mało pokrzyw, może dlatego była za słaba.Ilośc jaka mi wyszła to około 250 litrów.Zapach i kolor miała w porządku (taki jak w opisach).
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

wiesio-36

Ja o gruszce, Ty o pietruszce. ;:224

Przeczytaj jeszcze raz to co Ci napisałam wyżej, gnojówka nie służy do pryskania, ale do podlewania roślin!!! I to aby nie zrobić roślinom krzywdę, trzeba ją rozcieńczać.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
wiesio-36
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 wrz 2010, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Tak,tak , wiem że powinno się podlewać, a rocieńczać to obowiązkowo. Robiłem tak że brałem 1L EM-ów+1L gnojówki +8 L wody.Koncówkę opryskiwacza dodatkowo specjalnie tak rozciąłem by pryskał naprawdę "grubym" strumieniem. Pryskałem lub raczej podlewałem bardzo precyzyjnie, oczywiście nie tylko ziemię wokół roślin ale i same rośliny.Może oczekiwałem zbyt dużo, może zbyt mała ilość zabiegów, trudno powiedzieć. Zastanawiam się również na tym, czy nie dodać do fermentującej gnojówki EM-ów.
Dorota LM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lis 2013, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Gdzie mozna przeczytac przepis na ta gnojowke z pokrzyw ? I co to sa te EM ? ;:218
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

gnojówka na pomidory i inne warzywa http://www.roslin-menazeria.net/2884,29 ... rzywy.html [quote="Dorota LM"]
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

W niewielkiej szklarni około 18m2 mam beczki rozstawione po rogach, które mieszczą po około 200l wody. Wodę używam do podlewania. Wpadłem na pomysł, że może w jednej z beczek zrobić gnojowke z pokrzyw. Podczas fermentacji wydzielają się gazu, jednym z istotnych dla roslin jest co2, który przy odpowiedniej ilości światła jest jednym z najlepszych nawozów. Liczę zatem l, że co2 podczas fermentacji dodatkowo "zasili" pomidory. Jednakże podczas fermentacji wydzielają się też mniej korzystne substancje jak amoniak czy metan. Tutaj oczywiście wszystko tkwi w szczegółach. Czy taka gnojowka 200l fermentujaca w szklarni poprawi (działanie co2) czy pogorszy warunki roslin?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8473
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Nie praktykowałam i nie wiem , ale popieram . Nie sprawdzałam jaka jest temperatura takiej gnojówki , może
przy okazji efekt docieplenia .
U mnie stoi beczka z wodą w tunelu , która w słoneczny dzień mocno się nagrzewa a nocą ciepło oddaje .
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 699
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Czy woda parującą z beczek nie zwiększa za bardzo wilgotności powietrza ?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3676
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Gnojówka z pokrzyw

Post »

Ja mam taką plastikową beczkę w namiocie foliowym. Stoi w rogu. Mam do niej pokrywę taką z podstawki pod donice. Woda a teraz gnojówka z pokrzyw za dnia się nagrzewa a nocą oddaje ciepło. Śmierdzi tylko jak mieszam.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”