Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
silya
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lis 2006, o 14:33
Lokalizacja: Łódź

Świąteczne drzewko/Choinka w doniczce

Post »

Dzień dobry skoro już jestesmy tuż przed świetami i czeka nas lub juz za nami ubieranie choinki prosiłabym o mała poradę. W tym roku jestem pierwszy raz na swoim w wigilie w moim rodzinnym domu nie było niestety tradycji kupowania żywej choinki a ja bym chciałą w tym roku tak zrobić ale kupic taka w dolniczce. Jaki gatunek drzewka kupić żeby miało szansę przetrwać jeśli je potem będę chciała przesadzić do ziemi, a dokładniej które gatunki drzewek mają inny niż palowy system korzeniowy ?
I drugie pytanie jak się z takim drzewkiem obchodzić ile może stać w domu itp.
Byłabym wdzięczna za poradę, jutro jade kupowac moje wytęskonione wymarzone drzewko
Pozdrawiam :wink:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Choinka w doniczce

Post »

Mnie się wydaje, że najlepszy byłby świerk. Sądzę, że nie powinien zbyt długo stać w ciepłym pokoju, a zimę powinien spędzić raczej w chłodnym pomieszczeniu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mówią trochę na ten temat w programie TVN Meteo "Maja w ogrodzie".
Przyjęcie się późniejsze choinki zależy od sposoby przycięcia korzeni przez producenta przed umieszczeniem jej w doniczce. Jak ziemia nie będzie zmarznięta to po świętach posądź ją w gruncie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
silya
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lis 2006, o 14:33
Lokalizacja: Łódź

Post »

Tak wiem była o tym mowa wtym programie, ale nie zdążyłam zanotować nazw iglaków które mają inny niźpalowy system korzeniowy, a z programu wiem, że ma to duże znaczenie jeśli chodzi o szansę przetrzymania drzewka :)
pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ten program jest jeszcze dziś i jutro. Dają go kilka razy dziennie. Treść programu zmienia się dopiero w piątek. :wink:
By sprawdzić czy choinka nie została wstawiona do doniczki w ostatniej chwili należy podnieść choinkę do góry za pień. Nie powinna wypaść donica. Po wybiciu donicy należy sprawdzić bryłę korzeniową - czy jest przerośnięta korzeniami i czy nie rozpada się na kawałki.
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Najważniejsze to powinny korzenie przerastać przez doniczkę.
Po świętach postawiłabym doniczkę na balkon jak jest taka możliwość i podlewać w czasie gdy nie ma mrozu.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Świerk ma system palowy.
Pierwszym sygnałem, że roślina została kilka dni temu wsadzona do doniczki to chociażby minimalny luz przy pieńku.

Roślina metrowa chowana w donicy musiałaby mieć bardzo obszerną donicę,
zatem mała donica przy sporej roślinie to drugi sygnał.

Mówię o tym bo niewielu sprzedawców pozwala na własnoręczne sprawdzenie.
martas

Post »

W zeszłym roku miałam świerk w doniczce - niestety nie przetrwał :( Ale jakie miał korzenie nie sprawdzałam niestety...
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Marto a podlewałaś świerczka ?
Mój brat za moją namową też któregoś roku wystawił na ogród nowo zakupionego świerczka. Mój przetrwał do wiosny i wówczas poszedł do ziemi a brata nie. :D
Ja podlewałam a brat zapomniał :D :D :D
martas

Post »

No jasne, że podlewałam, ale mój stał w domu do lutego, więc może to było przyczyną jego śmierci?
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

ojej, załamujecie mnie,
mam w domu świerk w doniczce, niedawno wykopany i zasadzony do donicy.
Myślałam, że na pewno się przyjmie potem w ogrodzie i że nic mu nie będzie. Gdybym wiedziała, że bywa różnie, to zdecydowałabym się na sztuczny :(
pozdrawiam
M.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mary pisze:ojej, załamujecie mnie,
mam w domu świerk w doniczce, niedawno wykopany i zasadzony do donicy.
Myślałam, że na pewno się przyjmie potem w ogrodzie i że nic mu nie będzie. Gdybym wiedziała, że bywa różnie, to zdecydowałabym się na sztuczny :(
Nie płacz. Jakaś tam szansa zawsze jest. A jeśli padnie, to pozostałe gałązki można wykorzystać, choćby pociąć/zemleć na ściółkę czy do kompostu dodatek. A plastik będzie leżeć na wysypisku i 400 lat!

B.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Ponoć świerk taki w donicy nie powinien długo gościć w ciepłym pomoieszczeniu czyli w domu(nie dłużej niż tydzień).Roślina nie powinna być także poddawana nagłym zmianom temperatur (przed wniesieniem do domu należy ją umieścić np w garażu na jeden dzień aby nie doznała szoku termicznego).
Niestety nie wiedziałam o tym w zeszłym roku i moje drzewko nie przetrwało mimo iz było w donicy :cry: .
W tym roku spróbuję jeszcze raz ,świerk już zakupiłam ale na razie stoi przed domem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”