Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ucinać czy nie?

Post »

Nie ucinaj!
Wątków teraz na temat przekwitnietych pędów jest jakieś multum.... :)
Z takich pędów może nastąpić przedłużenie albo odbicie. Nie obcinać pędów dopóki same się nie zasuszą.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ucinać czy nie?

Post »

jestem dokładnie tego samego zdania co mara. A co do zmiany warunków na "gorsze" tu nie chodzi o to by storczyk cokolwiek "doceniał" tylko do kwitnienia inicjuje je amplituda temp. między dniem a nocą i na jesieni jest ona najwyraźniejsza, dlatego większość storczyków budzi się właśnie teraz. Nie musisz robić nic drastycznego, jeśli trzymasz storczyki w głębi pokoju to wystarczy przenieść je na parapet, tam będą mieć deczko chłodniej od szyby i to już wystarcza do wypuszczenia pędu. U mnie teraz 6 storczyków obudziło się w ten sposób.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kobieta2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 paź 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co sięe dzieje z moimi 2-ma storczykami

Post »

Witam.
Przesyłam zdjęcia moich storczyków bo już nie wiem co się dzieje mam 2 które od jakiegoś miesiąca opadały im kwiaty aż w końcu opadły wszystkie... czy po obcinać te gałązki ?

1.CO JEST NA PIERWSZYM ZDJĘCIU ? NOWY PĘD BĘDZIE CZY TO TYLKO KORZEŃ ?
Obrazek

2. CZY Z TEGO WYROŚNIE NOWY KWIAT BO póki CO NIE MAM POJĘCIA? NA KAŻDYM KOŃCU GAŁĄZKI TO JEST.
Obrazek

3. ZOSTAŁY SAME GAŁĄZKI NIE MA KWIATKA CZY OBCIĄĆ TE GAŁĄZKI NA 3 OCZKU CZY ZOSTAWIĆ ?
Obrazek

4.
Obrazek
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: CO SIE DZIEJE Z MOIMI 2-MA STORCZYKAMI

Post »

Witaj :wit
Do póki pęsy są żywe i nie usychają to nic nie obcinaj-zawsze są szanse na przedłużenie lub odbicie z oczka,czyli szansa na dalsze kwitnienie.
Na pierwszym zdjęciu widać korzonek.
Zostaw na razie jak jest i pielęgnuj dalej :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CO SIE DZIEJE Z MOIMI 2-MA STORCZYKAMI

Post »

;:88 chyba pędy......a nie pęsy.....
/drobiazg z literówką... a, jak ważny!-dla nowicjusza będzie pewnikiem /
Ot...sprawdzać trzeba treść do edycji przed wysłaniem na forum--->-funkcja PODGLĄD na dole pod edycja .... pozwala wyłapać błędy.

Kobieta 2013 witaj
-myślę,że jeżeli poważnie chcesz zajmować się storczykami to warto zaznajomić się z biologią tych kwiatów.
Wszystko co pokazujesz jest normalnym procesem wynikającym właśnie ze specyfiki tych kwiatów..

Formatowany post jest nieregulaminowy - nw Internecie nie piszemy WIELKIMI LITERAMI ani nie używamy bezzasadnie
"boldowania" -pogrubienia B.
Więc ....proszę poprawić pisownię i ponownie edytować post.


Istniejąca wiedza na forum jest wystarczająca,by odpowiedzieć sobie samemu na zadane pytania.
Zapraszam do skorzystania.
W sekcji znajdziesz odpowiedzi i przykłady jak to wygląda w praktyce.
- A, istniejące tematy/zwłaszcza zielonym kolorem oznaczone/ dają odpowiedź na prawie wszystkie wątpliwości.

Zagadnienia są omówione na forum, nie zakładamy nowych tematów
Nie ma takiej opcji - vide Regulamin Forum.

moderator JOVANKA
Line
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2013, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ucinać czy nie?

Post »

Dzięki za odpowiedzi :) Nie ucięłam, nie przenosiłam nigdzie, a mój storczyk wypuścił nowy pęd! Jestem z niego dumna jak z dziecka ;)
Awatar użytkownika
rmfka85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn/Dobre Miasto

Re: Ucinać czy nie?

Post »

Ja też się przekonałam, że lepiej nie obcinać. Faktycznie duuuuuużo lepiej odbijają nowe i są bardzo silne ;-)
Iwobula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Witam,
mój storczyk ma dwa pędy. Jeden ładnie kwitnie choć skromnie i tak juz od maja, a drugi pęd przysycha, ale jakoś dziwnie. Kwiatki same nie odpadly, nadal wiszą obumarłe i pęd od góry żółknie gdzieś już okolo połowy, a poniżej jeszcze zielony. Co zrobić? przyciąć? Dać mu się calkowicie zasuszyć? Jak ratować storczyka? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Ja bym przycięła w miejscu odkąd zaczął usychać. Podobno najlepiej odliczyć od dołu 3 oczka i nad 3cim uciąć.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Nie ma to jak "złota rada".
Utnij tylko to, co uschło, a nie na 3cim oczku.
Przejrzyj forum, ten temat był wałkowany wielokrotnie i to całkiem niedawno.
To nie jest kwestia ratowania rośliny, ona po prostu przekwitła i zdecydowała, że jeden pęd (lub jego część, zobaczymy dokąd uschnie) już jej nie będzie potrzebny. Albo wypuści nowy, albo wypuści odrost ze śpiącego oczka w części, która nie uschła - dlatego nie ścinamy nad owym niesłynnym 3cim oczkiem, tylko zaraz za tym, co uschło.
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Nie dawno miałem identyczną sytuację. Jeden pęd kwiatowy stopniowo usychał a drugi miał i ma się całkiem dobrze.
Pozwoliłem żeby sam całkowicie zasechł i wtedy wyciąłem. Pędy nie są wieczne ;:185
Czekam cierpliwie na pojawienie się nowego ;:224
Michał
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Dokładnie... nie ma to jak "3 oczka".
Zrób tak, jak Borg radzi, utnij tam dokąd uschło.
black1diamond
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przyciąć mocno rozgałęzioną roślinę?

Post »

Witam forumowiczów!
Od września jestem posiadaczka pięknego storczyka, roślina bardzo duża i pięknie kwitnąca. Posiada dwa główne pędy z czego każdy pęd posiada jeszcze 2 rozgałęzienia. Dodatkowo na jednym z pędów tuż przy dwóch kolejnych oczkach widać, że rosną kolejne rozgałęzienia, jednak odkąd posiadam roślinę ich wzrost jest zahamowany.
Obecnie storczyk przekwita, kwiaty usychają a ja zastanawiam się co dalej.. Innego storczyka, który ma dwa proste pędy po prostu przycięłam - a ten wypuszcza już nowe boczne. Ale jak postąpić z tak mocno rozwiniętą rośliną? Czy przyciąć główne pędy pod rozgałęzieniami czy tylko same nowe pędy?
Nie wiem czy moje słowa są jasne, dlatego wklejam zdjęcie rośliny plus zaznaczone kolorami dwa główne pędy i boczne.

Liczę na pomoc i pozdrawiam! Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”