Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Poradźcie proszę w sprawie tego pęknięcia...
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ohajo pisze:Poradźcie proszę w sprawie tego pęknięcia...
Jurek dobrze radzi. Przytnij tą złamaną krótko na czop zastępczy, a bardziej oddaloną łozę na owocowanie. No i po co ten pośpiech. Jeżeli chcesz ciąć jesienią, to co najmniej za 1,5-2 miesiące. To krótkie cięcie może być ponad miejscem pęknięcia ale latorośl to już raczej wyprowadzaj w przyszłym sezonie poniżej. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, zostawisz sobie na owocowanie w kolejnym roku jedną z pierwszych latorośli na tej owocującej. Pozbawisz ją kwiatostanów i powinna wyrosnąć solidna.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Nigdzie nie napisałem, że chcę ciąć jesienią. Pytałem tylko, czy powinienem jakoś to pęknięcie zabezpieczyć. Ciął będę na wiosnę, jak się okaże co przemarzło, a co nie.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Odpinasz, przyginasz, w końcu łamiesz, więc się zastanawiam po co? Ja tam, wszystko tnę jesienią bo tak mi wygodniej.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Po co? To nie ma nic do rzeczy. Zdjąłem latorośle z rusztowania, bo już potraciły liście. Chcę je przykryć na zimę jakimiś gałęziami iglastymi, usypawszy uprzednio kopczyki z ziemi wokół pieńków. Układałem pędy, jak mi pasowało i jeden z nich nieopatrznie uszkodziłem. To wszystko.
Pytałem grzecznie, czy trzeba pęknięcie jakoś na zimę zabezpieczyć. Ale widzę, że udzielenie normalnej odpowiedzi, to dla fachowców zadanie ponad siły... Lepiej zamącić, namieszać, posądzić o coś, czego w ogóle nie miałem w zamiarach (cięcie już teraz).
Dobra, jakoś sam sobie odpowiem, najwyżej latorośl się zmarnuje.
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ohajo nie ma co się obrażać ja też bym odciął powyżej złamanego a następną łozę zostawił na owocowanie .pozdrawiam piotr
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Ohajo pisze:Po co? To nie ma nic do rzeczy. Zdjąłem latorośle z rusztowania, bo już potraciły liście. Chcę je przykryć na zimę jakimiś gałęziami iglastymi, usypawszy uprzednio kopczyki z ziemi wokół pieńków. Układałem pędy, jak mi pasowało i jeden z nich nieopatrznie uszkodziłem. To wszystko.
Pytałem grzecznie, czy trzeba pęknięcie jakoś na zimę zabezpieczyć. Ale widzę, że udzielenie normalnej odpowiedzi, to dla fachowców zadanie ponad siły... Lepiej zamącić, namieszać, posądzić o coś, czego w ogóle nie miałem w zamiarach (cięcie już teraz).
Dobra, jakoś sam sobie odpowiem, najwyżej latorośl się zmarnuje.
O nic Cie nie posądzam (co najwyżej przypuszczałem), a odpowiedz dostałeś. Wyraźnie napisałem co radzę zrobić. Widocznie wolisz się obrazić niż słuchać dobrych rad.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Mam pierwsze owoce regenta, po spróbowaniu okazały się nie smaczne gluty, czy to normalne że z niezasmacznych jagód może powstać dobre wino? Na forach większość przedstawia tę odmianę jako jedną z najlepszych w Polsce :shock:
A może jest to nie to co kupiłem?
Kilka razy już nabyłem nie właściwą odmianę, choć po porównaniu z właściwym regentem to jest to samo? ;:202
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Jakie źródło sadzonek.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Kupiłem na targu z kolorową etykietą ;:14
dwa lata w plecy?
per aspera ad astra
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

I to może wszystko wyjaśnić.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

jurek16a pisze: Kupiłem na targu z kolorową etykietą ;:14
dwa lata w plecy?
Jak zamówisz wiosną to ci przyślą co prawda bez kolorowej etykiety ale z fakturą szczepione na podkładce którą sobie wybierzesz .
http://www.e-sadzonka.pl/oferta.html
olimp
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 mar 2011, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Silno koło Torunia

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

witam po pó roku
mam pewien dylaemat i dlatego zwracam sie do fachowców
kiedyś tu pisałem że na wisone 2012 roku kupilem kilka odmian winorośli (rondo, arkadia), winogrona ładnie przetrwały zimę i w tym roku niesamowicie ruszyły, starałem prowadzić się je na 2 pędy obcinając wiki. Zrobiłem dla nich nawet specjalne rusztowania, które nie zostały jednak odpowiednio wykoirzystane przez winorośl, ponieważ kilka dni nieuwagi i poszły w inną stronę - dlaczego o tym pisze, bo zastanawiam się czy je nie obciąć? i zostawić 30 cm nad ziemią, bo czytałem kiedyś że półtoraroczne się wycina jak nie osiągną grubość kciuka, a nie osiągnęły, inna sprawa to w przyszłym roku ładnie sobie je będe ukłądał na moich pergolach w czasie wzrostu. Mama nadzieje ze w miare klarownie sformułowałem pytanie.

A i jeszcze jedno jeśli już ciąć to lepiej za miesiąć czy na wiosnę?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”