Zielona chwila wytchnienia

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zielona chwila wytchnienia

Post »

Witam, przyszła pora pokazać jacy zieloni domownicy mieszkają pod moim dachem. Może nie jest ich zbyt wiele, ale bardzo mnie cieszy każdy pędzik czy nowy listek. Niektóre kwiaty nawet nie wiem jak się nazywają, po prostu są i cieszą moje oko. Najczęściej to młode roślinki lecz są i kilkuletnie. Zastanawiam się dlaczego to zielone szaleństwo tak wciąga, parapetów już brak, półki pozajmowane a mnie wciąż coś zielonego przybywa ;:131 .
Najstarsza w mojej kolekcji jest doniczka z hmmm ... no właśnie, nie mam pojęcia co to, ale rośnie pomimo moich usilnych starań zakończenia jej żywota (oczywiście niechcący).

Obrazek

Obrazek

Przyznam szczerze,że obcinałam dolne liście, żeby uformować swego rodzaju pień. Listki są dość dziwne, po bokach i od spodu mają haczyki. Tego kwiatka dostałam jako malutką szczepkę, roślinka macierzysta rosła u babci jednego ze znanych polskich piosenkarzy, dlatego mam do niej pewien sentyment.
Wraz z tą szczepkę dostałam aplegrę benjamina, niestety urósł duży, lecz zaczął zrzucać liście, więc postanowiłam go odmłodzić i zacząć hodowlę od początku, teraz wygląda tak:

Obrazek

Obok benjamina swój skrawek półki zajmuje maleństwo z listkami jak gwiazdki które wołało do mnie z półki w LM,żeby je wziąć, więc jak można było mu nie ulec? Niestety na doniczce nie było informacji co to , podejrzewam,że bluszcz pospolity.

Obrazek
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Witaj Bianko
Roślinki bardzo ładne, ta pierwsza roślinka to najprawdopodobniej Jukka, tej ostatniej nie znam.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

I ja cię witam :wit
Fajnie się zapowiada. Też mi się wydaje, że ta pierwsza roślinka to juka, a ostatnią widziałam oznaczoną właśnie jako bluszcz, tylko nigdy nie udało mi się wyśledzić nazwy tej odmiany - ale jest bardzo ładny ;:108
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Matt55, Malachitek, bardzo miło mi gościć Was w moim wątku. ;:167
Myślę,że powolutku będzie się rozwijał, bo i roślin wokół mnie sporo. Zaczynam od tych mi najbliższych, czyli z własnego pokoju. Dziękuję za podpowiedź odnośnie jukki. Rzeczywiście, to kwiat tego typu, tylko odmiana jakaś taka mało spotykana, a przynajmniej mało spotykana przeze mnie ;:306 .
Muszę się przyznać,że moim oczkiem w głowie są storczyki, ale zapragnęłam mieć w pokoju jeszcze inne pachnące kwiatki, w ten sposób w lipcu zawitała do mnie hoja carnosa, przyszła pocztą jako młoda roślinka. Trzy miesiące temu wyglądała tak:

Obrazek

Zaczęła rosnąć w szaleńczym tempie, ale mnie zachciało się zagęścić ją, więc przyhamowałam wzrost na długość a zaczęłam inwestować w szerokość. Dzisiaj wygląda tak:

Obrazek

Jedna hoja to zdecydowanie zbyt mało, jak można zostawić ją samotnie? Przydałaby się druga hoja, więc miesiąc później otrzymałam szczepkę, tym razem to hoja krohniana. Mimo moich obaw, szybciutko ukorzeniła się i to bezpośrednio w ziemi.
[/url] Obrazek Obrazek


Wczoraj zauważyłam na niej zapowiedź wydłużenia pędu, z tego wniosek,że przybędzie mi serduszek :heja
Obrazek


Dwie hoje, to już coś, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego dwa tygodnie temu przybyła do mnie szczepka hoi bella :tan
Piękna jest w tej chwili w fazie ukorzeniania, mam nadzieję,że wszystko pójdzie po mojej myśli. Co prawda nie wygląda teraz zbyt imponująco, ale to na razie hojowe dziecko ;:3

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
olgierdyna
200p
200p
Posty: 286
Od: 26 sie 2013, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Bardzo fajne masz roślinki :D Widzę, że hojoza postępuje ;:108
Pozdrawiam
Kinga

Zielono mi- Zapraszam
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Witaj na forum ;:138
Ta palemka,to prawdopodobnie Pandan.Ale nic Ci więcej o niej nie powiem ;:224
Widzę,że kolekcja hoi się powiększa ;:303
Awatar użytkownika
hanka101
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1345
Od: 31 mar 2013, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

:wit
Kolekcja zielonych przyjaciół pięknie się zapowiada ;:108 Absolutnie nie przejmuj się, że jest mała, dzięki Forum liczba gatunków i donic wzrasta gwałtownie i jest to proces właściewie nie do powstrzymania :;230
Pozdrowienia Hania
Zapraszam do mojego wątku: Cz. 1 i Część 2
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

O, piękne hoje ;:333
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Witaj! ;:138

Twoja kolekcja też niczego sobie :uszy Piękne hojki ;:215
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za tak miłe słowa ;:167 ;:167 ;:167
Jola1313, zdaje się,że masz rację, ta palemka to z dużym prawdopodobieństwem Pandan. Porównując z jukkami nie zgadzał mi się kształt pnia którego ta roślina nie ma, to co widać na moim zdjęciu to tylko i wyłącznie przeze mnie ukształtowane coś, ... i te kolce na liściach, jak nic to Pandan, dziękuję za pomoc ;:180
To nie koniec kolekcji,ale prawie koniec hojek, powiem tak po cichutku,żeby nikt nie słyszał ... czekam na jeszcze jedną :wink:
W paczce z Bellą dostałam szczepki czegoś takiego:
Obrazek

Obrazek

Śmieszne to takie, włochate, trochę przypomina mi nogi pająka ptasznika, podobno nazywa się Tradescantia Ampel. Na razie aklimatyzuje się, ale na końcach zaczęły pojawiać się malutkie listeczki, mam nadzieję,że pięknie urośnie. Wraz z tą trzykrotką przyszły dwie sadzonki Epiphyllum Curly.

Obrazek

Oj ciasno robi się w moim pokoju, ciasno ;:223
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Śliczna sadzonka epiphyllum :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Witaj milutko ;)

Ciekawie Zaczynasz.
Hojkom życzę szybkiego wzrostu, a nowościom - korzonków ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zielona chwila wytchnienia

Post »

Pandan, no właśnie, tej nazwy mi brakowało :tan u nas na uczelni też jest taki z "pniem".
No i hoje masz świetne, moje ulubione ;:108 choć na serduszkową dopiero się czaję...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”