Sukulenty Mataana

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty Mataana

Post »

mataan pisze:Gymnocalycium vatteri - ładny egzemplarz, ale strasznie pomarszczony i pokryty kamieniem. Czy istnieje jakiś sposób, żeby pozbyć sie tego paskudnego osadu?
Jak roślinka urośnie to osad zniknie pod powierzchnią podłoża.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

blabla pisze:Jak roślinka urośnie to osad zniknie pod powierzchnią podłoża.
- dobrze wiedzieć. Dzięki. Martwię się też o jej przezimowanie; już teraz wygląda tak, jakby zakończyła długi okres spoczynku.
Mateusz
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty Mataana

Post »

A czy ma zdrowe korzenie? To duży egzemplarz, to że jest podsuszony w niczym nie przeszkadza. Jeśli martwi Cię jego stan możesz co jakiś czas spryskać go wodą, najlepiej destylowaną, to może i osad się rozpuści i zmyje.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sukulenty Mataana

Post »

może być że stracił korzenie i nie ciągnie wody, albo był trzymany w dobrych słonecznych warunkach na wietrznym stanowisku i wtedy nie będzie tak napęczniały. Osadem bym się nie przejmował. Na wiosne sie okaże, chociaż mam takie które wygladają jakby sflaczały a jakoś sobie tam kwitną i egzystują, akurat to moje ulubione placuszki. Obsyp je grubym żwirem bo odrazu bedą lepiej wyglądaly i nie bedzie widać osadu
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Roślinka mogła także rosnąć w bardzo zasolonym podłożu i nie mogła przez to pobierać wody. To tłumaczy zarówno gruby osad jak i odwodnienie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Rośliny przyszły z Rumii, więc warunki chyba miały dobre... Pierwszy raz zamawiałem stamtąd i nie jestem zadowolony. Egzeplarze takie sobie, żeby nie powiedzieć kiepskie :? G. vatteri nie wyjmowałem z doniczki, pozostałe, na których zauważyłem wełnowce, wyjąłem, opłukałem, "wykąpałem" w porządnie ciepłej wodzie (nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale sptkałem wiele pochlebnych opinii na ten temat), osuszyłem suszarką i po jakiś 2 godzinach umieściłem w suchutkim podłozu. Zwierzaki niestety żyją, bo zdjąłem po 1 sztuce z E. Haku-jo i G. leeanum. I teraz naprawde nie wiem co mam zrobić. Opryskać? Poczekać i podlać roztworem jakiegos środka na wełnowce? A może doświetlać je sztucznie i nie wprowadzać w okres spoczynku? Czy ma to jakikolwiek sens?
Mateusz
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sukulenty Mataana

Post »

a to wyjaśnia sprawę to jest jeden z powodów kiedy roslina marnieje, jak są wełnowce to przestaje rosnąć i kurczy się. Z suszarką to przesada, Opłucz w gorącej wodzie pod silnym strumieniem tak żeby zeszło podloże spryskaj jakimś środkiem i zostaw do osuszenia , najlepiej z parę dni, potem możesz sadzić, jeżeli mocno się nie opiły gnidy to roślina zacznie powoli wracać do zdrowia
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

banditoo pisze:Opłucz w gorącej wodzie pod silnym strumieniem tak żeby zeszło podloże spryskaj jakimś środkiem i zostaw do osuszenia , najlepiej z parę dni, potem możesz sadzić, jeżeli mocno się nie opiły gnidy to roślina zacznie powoli wracać do zdrowia
- tak zrobię, dzięki. Do tego roku nie wiedziałem czym sa wełnowce, autentycznie. Dopiero, gdy przywlokłem je z centrum ogrodniczego na S. decaryi, który z kolei podzielił się tym paskudztwem ze stojącym obok C. silvestrii, zrozumiałem frustrację ludzi, którzy na różnych forach dyskutowali o walce z nimi :?
Mateusz
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

W doniczkach, które dziś dotarły, znalazłem takie maluchy. Posadziłem, zobaczymy co z tego wyrośnie:
Obrazek Obrazek
Mateusz
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

No, u mnie też coś wreszcie zakwitło :wink:

Stapelia divaricata

Obrazek
Mateusz
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Ładna gwiazdeczka :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Zgadzam się z Żanetką, bardzo ładny, delikatny kwiatuszek ;:63
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Dzięki dziewczyny :wink: Do kwitnienia szykują się jeszcze H. schneideriana i H. pillansii. Mam nadzieję, że dadzą radę utrzymać pąki.
Mateusz
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”