Sukulenty Mataana

Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Witam i ja :wit

Widzę, że kolekcję masz już całkiem sporą, a w dodatku bogatą w interesujące rośliny ;:333

Bardzo spodobała mi się Faucaria rynevaldiae - kapitalnie prezentują się te otwarte paszcze.. :D

Na uwagę zasługuje także Epiphyllum oxypetalum - kwiat chyba musiał być ogromny.. ;:oj

Będę z przyjemnością zaglądać.
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Artur89 pisze:Jak dla mnie trochę zawyżona cena ale przynajmniej za rok lub 2 lata roślina powinna zakwitnąć :) Ciekawe jak sprzedawca ją skompresuje i zabezpieczy na czas transportu :wink:
Fakt, cena tak sobie :? , ale roślina spora. Wcześniej były dostępne kilkunastocentymetrowe pojedyncze sadzonki i były tańsze, choć niewiele, więc chyba dlatego się zdecydowałem. Transport? Też sie nad tym zastanawiałem. Liczę na to, że dotrze do mnie selenicereus, a nie selenicereusy :wink:
Witaj _LeNa_ :) Faucarię mam od niedawna. Masz rację, fajna jest :wink: Jeśli chodzi o epi, to... nie. Kwiat był akurat mały, ale to pierwsze kwitnienie (sprzed czterech lat), więc może miał prawo taki być. W ubiegłym roku roślina pokazała klasę, kwiatuchy miały rozmiar małych talerzyków. Obecnie ma malutkie pączki, więc czekam...

A tak kwitła czerwona hybryda Epiphyllum:

Obrazek
Mateusz
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Kwiat rzeczywiście piękny - gratuluję ;:138
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Lilium martagon
- roślina, układ liści na łodydze, kwiat turbankowate bardzo ładne, ale zapach wydzielany przez kwiaty - nie pozwala na trzymanie ich we flakonie w pokoju, nie wszyscy tolerują ich zapach. Mam inną odmianę barwną tej lilii.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Akwelan_2009 pisze: zapach wydzielany przez kwiaty - nie pozwala na trzymanie ich we flakonie w pokoju
- mnie zapach nie przeszkadza, a poza tym szkoda by mi było jakąś ściąć i wstawić do wazonu :wink: Moje były przesadzane w zeszłym roku i muszę przyznać, że dobrze zniosły ten zabieg- największa miała 41 kwiatów. Zawiązały mnóstwo nasion. Już kilka razy myślałem o wysianiu, ale na kwiaty trzeba by było poczekać kilka lat.
Mateusz
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty Mataana

Post »

- mnie zapach nie przeszkadza,
- ja również jestem bardzo tolerancyjny na zapach tych lilii, mógłbym je mieć we flakonie, niestety moi Domownicy, a w zasadzie Domowniczki mają odmienne wymagania :wink: . Kilka lat zabiegałem żeby zdobyć cebule tych lilii, bo bardzo mi się podobają ich "turbankowate" kwiaty. W tym roku nawałnica gradowa jaka przeszła nad naszym ROD bardzo zniszczyła te lilie (i nie tylko), bo bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację. Kule gradowe miały wielkość piłek do tenisa. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, pokażą znowu swoje piękno.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Moje martagony to spadek po babci. Przyznam, że zaniedbywałem je przez dłuższy czas, więc jakoś tam wegetowały... Chyba w tym roku odwdzięczyły się za akt łaski z mojej strony-> przesadzenie :wink: . Nasionami mogę się podzielić, a w przyszłości, gdy się bardziej rozrosną, możemy podziałać z wymianą cebul 8-)
Mateusz
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty Mataana

Post »

/ ... / możemy podziałać z wymianą cebul 8-)
- dziękuję za propozycję. Cebule tych lilii bardzo ładnie przyrastają, szczególnie gdy ładnie kwitną - znaczy są zdrowe i rosną pod dobrą opieką.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Tegoroczny przyrost raczej słaby (1 szt.- przyrost rośliny mierzącej ok. 180 cm.), ale zważywszy na przesadzanie, mogło być gorzej, tzn. mogły nawet nie zakwitnąć, bo z tego, co wiem, nie za bardzo lubią przesadzanie. Liczę na lepsze rezultaty w przyszłym sezonie.
Mateusz
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

G. quehlianum
Obrazek
Mateusz
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Chciałbym pokazać mój najnowszy nabytek. Epifit, który od dłuższego czasu był chyba numerem 1 do zdobycia :D

Selenicereus grandiflorus
Obrazek

Mam nadzieję, że zaaklimatyzuje się szybko. Miejsca u mnie nie brakuje, więc jeśli tylko wyrazi ochotę, żeby rosnąć, może to robić do woli.

Inne rośliny:

Sedum morganianum
Obrazek

Sedum rubrotinctum
Obrazek

Przycięte Aeonium schwarzkopf
Obrazek

Rhipsalis
Obrazek

Cereus tetragonus
Obrazek

Na ukorzenionym w sierpniu kremowobiałym Epiphyllum pojawił się pąk:
Obrazek
Mateusz
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Aeonium - ładnie podcięte, tylko uważaj, by nie zasuszyły się nowe odrosty, powinno się ładnie rozgałęzić. Z tego co zauważyłam u siebie, one zaczynają rosnąć od końca sierpnia do października, dlatego ja przycinam swoje właśnie w sierpniu i to samo widzę u Ciebie. Cereus bardzo ładny, a pączka na epi oczywiście też gratuluję. Ładne roślinki ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
mataan
500p
500p
Posty: 510
Od: 26 sie 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty Mataana

Post »

Żaneto, aeonium normalnie oszalało z tymi odrostami. Spodziewałem się 3-4, a jest ich chyba z 15. Tak, ciąłem w drugiej połowie sierpnia. Wstrzymałbym się pewnie do przyszłego roku, ale główna rozeta jakoś marnie wyglądała. Nie wiem dlaczego :? Myślę, że z podlewaniem nie przesadziłem w żadną stronę. Maluchy, póki co, rosną ładnie, więc chyba będzie dobrze. Cereus nie należy do moich ulbieńców, ale nieźle przyrasta :wink: Fajnie by było, gdyby epi zakwitło. Oxypetalum i stare, niezawodne czerwone też coś planują :)
Mateusz
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”