Maliny - uprawa, nawożenie cięcie cz.2

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

No właśnie. Drzewa i krzewy najlepiej sadzić w październiku. A to przecież mimo wszystko krzew :wink:
Pozdrawiam. Ania
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam
Planuję posadzenie 140 sadzonek malin ( 84szt polka i 56 polana) w przydomowym ogrodzie na użytek własny ( rzędy długości 14m sadzonki co 50cm. a rozstaw między rzędami 170cm). Jestem jednak w tym temacie zupełnie zielona :( Chciałabym wiedzieć czy sadzenie tych dwóch odmian obok siebie ( 3 rzędy polki i 2 polany) ma jakiś negatywny wpływ na owocowanie i uprawę? Czy lepiej posadzić jedną odmianę?Czy przy 140szt krzewów plon jest duży? Kolejne pytanie to czy po zakupie i posadzeniu trzeba je przyciąć z tych 30-40cm naokoło 5-10 nad ziemią. I jak zabezpieczyć te świeże sadzonki na zimę? czy osypać je ziemią, obłożyć słomą okryć włókniną?? nie wiem!! :oops: Jestem z woj.lubuskiego i czasem zimą temp. spadają do -28 . Bardzo byłabym wdzięczna za rady.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Ja też mam Polka i Polana. Stoją obok siebie. Różnią się terminem owocowania i kształtem. Przy uprawie gruntowej proponuje wystające pędy przyciąć wczesną wiosną przy samej ziemi. Na zimę można usypać niewielkie kopczyki. Ja tak robiłem dawniej przy tradycyjnych malinach.
ostatnia szansa - ja sadzę maliny w różnych terminach. Ostatnie przesadzałem 2 dni temu z 1metrowymi pędami. Sadzę z gruntu do doniczek i liczę na dobre plony jeszcze w tym sezonie. W zeszłym roku sadziłem w końcu sierpnia.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Serdecznie dziękuje za odp. Mam kawałek ogrodu i postanowiłam obsadzić go malinami. Planuję 5 rzędów po 14m myślę że taka "działka" spokojnie wystarczy na przetwory i jedzenie z krzaczka? :wink: choć czytając na forum myślę że to nawet sporo....Zastanawiam się jednak nad kupnem sadzonek? w szkółkach ich koszt jest spory od 2zł do 4zł za szt. Czy te za allegro nawet od plantatorów malin za 1zł są aż tak złe? Może ma ktoś doświadczenie w ich kupowaniu? Faktem oczywistym jest to że chciałabym wydać jak najmniej, jednak jeśli ma to się przełożyć na ilość i jakość owoców w uprawie, jest jasne że nie warto....Zaznaczam że malinki tylko na użytek własny!Niestety nie mam nikogo kto "obdarował mnie choć krzaczkiem"
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

w tym roku wiosną nabyłem 50 szt. Polka przez All. Płaciłem po 1PLN/szt. Jestem zadowolony, owoce zbieram teraz.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Polka jest powtarzająca?
Pozdrawiam. Ania
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Z tego co czytałam na forum Polka jest powtarzająca.(jesienna) Jeśli dobrze też zrozumiałam jest to odmiana wcześniejsza od Polany o około 10dni, piszą niektórzy że ma słodsze owoce i gabarytowo krzaki też są większe od Polany. Ale jeśli się mylę to proszę o sprostowanie "fachowca" :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

asik273 pisze: Planuję 5 rzędów po 14m myślę że taka "działka" spokojnie wystarczy na przetwory i jedzenie z krzaczka? w szkółkach ich koszt jest spory od 2zł do 4zł za szt. Czy te za allegrooo nawet od plantatorów malin za 1zł są aż tak złe?
Asik, malin będziesz mieć aż za dużo! Po co Ci aż tyle? Chyba, że masz w pobliżu jakis punkt skupu, w co wątpię. No bo ileż można narobić tego soku a malina to owoc miękki, nie poleży.
3 albo 4 lata temu moja siostra kupiła 6 szt Polki po 1,50zł na alle...(czyli 9 zł + przesyłka- nie pamiętam ile to było), no bo w szkółce wydawało jej się za drogo po 4 zł za 1 szt. Odradzałam ale nie pomogło. Wiosną najpierw wypusciła pęd tylko jedna, dwa tygodnie później wylazła rachityczna druga i to było wszystko! No i ile ją kosztowała 1 sztuka???? Miałam na końcu języka - "a nie mówiłam!". To była dobra nauczka bo w następnym roku kupiła już w szkółce 10 szt, pięknie się przyjęły, rozrastają się i owocują.
Wierzcie mi, dobrej jakosci sadzonka to podstawa!
Pozdrawiam! Gienia.
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Dziękuje za rade, też mam obawy do tych kupionych na portalu :roll: A co do ilości nie mm problemu , mąż ma 3 braci oni rodziny, ja mam brata też ma rodzinę ,w sumie ze 20 osób do obdarowania będzie (a malinki wszyscy uwielbiamy). Mam takie pytanie, czy ktoś robił podpory z drutu przy Polce i Polanie? Czytałam że niby tych odmian nie trzeba podpierać ale tak się zastanawiam czy nie było by to dobrym pomysłem aby zabezpieczyć gałęzie prze ewentualnym połamaniem się pod wpływem ciężaru owoców? Maż jest stolarzem więc chętnie słupki zrobi :)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Trzeba je trochę podeprzeć,związać dlatego że potrafią rozgiąć się na boki tak, że odstęp 170cm od środka rzędu do środka może nie wystarczyć aby przejść.
Uwaga! Polki trochę drapią, więcej niż Polany.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
asik273
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 wrz 2013, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

:roll: Chyba przesunę się jeszcze dalej. A 2m będzie ok? Która odmian jest wg Pani/Pana lepsza? Chciałabym słodkie i duże owoce. Pierwszy raz sadze maliny więc pytam się o wszystko. :wink:

Pozdrawiam Joanna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jak dla siebie to lepsza jest Pokusa i Polesie. Te mają słodsze owoce. Na soki Polana i Polka. Syn uwielbia Poranna rosa, są bardzo słodkie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Mam Polanę, Polkę, Polesie. O gustach trudno dyskutować. Mąż uwielbia Polesie, ja wolę Polkę. Osy zjadają mi Polkę - to chyba najlepszy dowód, że jest słodka :wink: , Polesia i Polany nie ruszają.

Jeśli chodzi o utrzymywanie malin w ryzach to wystarczą dwa słupki na końcach (ja mam na działce pod dostatkiem leszczyny i z niej są moje słupki) i sznurki poprowadzone z obu stron na wysokości 0,6 m (związane co 3 m kawałkami sznurka) i potem wyżej drugi raz - one same pokażą kiedy je związać.

Jeśli jest na tyle miejsca i nie żal go pod inne uprawy, to można posadzić je rzadziej, pomiędzy rzędami kosić trawę, a w rzędach oplewić na wybraną szerokość (u mnie jest ok 50 - 60 cm szerokości w rządku).
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”