Winorośle i winogrona cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

magda1975 pisze:Kto mi pomoże? W tym roku winorośl bardzo obficie mi owocuje ale grona owoców są pokryte szarym nalotem.Co robić?
To zapewne mączniak prawdziwy. W tym roku ten mączniak jest wyjątkowo aktywny i atakuje głównie grona. Jeżeli grona są silnie zaatakowane to oprysk nie uratuje plonu. Grzybnia po oprysku obumrze, ale na jagodach pozostanie w postaci czarnego, śmierdzącego g... , jagody nie urosną i najpewniej nie dojrzeją. Od przeciążenia w tej sytuacji gorsze jest zagęszczenie latorośli. Brak przewiewu w zainfekowanych rejonów sprzyja rozwojowi grzyba.. Jeżeli jest tak jak przypuszczam, to raczej należy grona wyciąć, krzew przerzedzić i z myślą o przyszłym roku zastosować konkretną chemię. Jeżeli natomiast jest co ratować - to soda lub lepszy i droższy wodorowęglan potasu
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Winogrodek pisze:magdo

oprysk wyniszczający sodą oczyszczoną ( spożywcza ) w stężeniu 1% - musisz jakby umyć wszystkie liście i grona -a na drugi dzień oprysk preparatem siarkowym np. siarkol w stężeniu 0,2% ale koniecznie wieczorem i poniżej 25 st C bo siarka może popażyć.
Jaki jest okres karencji dla siarkolu czy w fazie dojrzewających owoców można powyższy oprysk zastosować ?
  • Pozdrawiam Jurek
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Na siarkę 3 dni, ale dla owoców do spożycia bezpośredniego. Na wino ten okres jest długi, dokładnie nie podam, ale na pewno kilka tygodni.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Dużo dłuższy okres karencji dla fungicydów w odniesieniu do odmian przerobowych wynika głównie z tego, że fungicydy są zabójcze dla drożdży, które są na nie bardzo wrażliwe. W odniesieniu do Siarkolu 3 tygodnie przed przerobem wystarczy.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

7 dni dla deserówek
dla przerobówek chyba 30 dni ale tego już nie jestem pewien
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Space99 pisze:7 dni dla deserówek
dla przerobówek chyba 30 dni ale tego już nie jestem pewien
Odpowiedź odnosi się do siarkolu??
To robiąc oprysk15-16 karencja powinna minąć do zbiorów, myślę o MF na razie się zapalają.
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Tak
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
PanOgrodnik
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 kwie 2010, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

Witam. Mamy druga polowe sierpnia czyli idealny czas na ogławianie winorośli ze zbędnych liści. Słyszałem, że trzeba zostawić na latorosli 8-10 liści a nie mogę ucinać zaraz za gronem ? Czy dobrze rozumiem, że ta owocująca w tym roku latorośl będzie bezużyteczna w przyszłym i należy ją po zebraniu owoców odciąć ? Czy grona zawsze się tworzą na jednorocznych latoroślach ?
jpionka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lip 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański , dawniej Pionki

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

PanOgrodnik pisze:Czy dobrze rozumiem, że ta owocująca w tym roku latorośl będzie bezużyteczna w przyszłym i należy ją po zebraniu owoców odciąć ? Czy grona zawsze się tworzą na jednorocznych latoroślach ?
Owocująca latorośl w następnym roku staje się łozą . Z pąków tej łozy wyrastają kolejne latorośla itd...
Czy zostawiać , ile i jak długie, to zależy od formy prowadzenia oraz odmiany.
Grona tworzą się zawsze na latoroślach , lecz nie zawsze na wszystkich .
Takie które nie owocują wycinamy , chyba ,że chcemy je zostawić na uzupełnienie.
Zostawiamy przeważnie te , które rosną do góry i nie zagęszczają ramienia.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

PanOgrodnik pisze:Witam. Mamy druga polowe sierpnia czyli idealny czas na ogławianie winorośli ze zbędnych liści. Słyszałem, że trzeba zostawić na latorosli 8-10 liści a nie mogę ucinać zaraz za gronem ? Czy dobrze rozumiem, że ta owocująca w tym roku latorośl będzie bezużyteczna w przyszłym i należy ją po zebraniu owoców odciąć ? Czy grona zawsze się tworzą na jednorocznych latoroślach ?
Ogławianie to nie usuwanie zbędnych liści, a skracanie latorośli. Licząc od nasady zostawiasz od 7 do 10 liści zależnie od ich wielkości. Liście żywią krzew, a przede wszystkim grona. Ogławia się po to, wstrzymać wzrost latorośli tak, aby składniki odżywcze nie były zużywane na wzrost, a drewnienie latorośli. Z latorośli ( w przyszłym roku to będzie już łoza ) jak napisał jpionka wyrosną w przyszłym roku owocujące latorośle - to po to o nie dbamy w tym roku między innymi je skracając dając większą szansę zdrewnienia.
DarekRz

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

I nie należy latorośli odcinać po zbiorze owoców. Cięcie główne wykonuje się albo na przedzimiu, albo bardzo wczesnym przedwiośniem, albo mieszane - częściowe na przedzimiu (listopad/grudzień) a ostateczne na przedwiośniu czy w końcówce zimy.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

jpionka pisze: Grona tworzą się zawsze na latoroślach , lecz nie zawsze na wszystkich .
Takie które nie owocują wycinamy , ...
Powiedział bym: przeciwnie. Nie owocujące latorośla (szczególnie wilki) to bardzo dobry materiał na owocującą łozę i warto je w tym celu wykorzystywać, w kolejnym roku. Ponieważ wyrastają z drewna doskonale nadają się do odmładzania krzewów. Taki silny wilk wyrastający np u nasady kilkuletniego czopa, pozwala na całkowite wycięcie tego czopa i rozpoczęcie "zabawy" od nowa. Owocująca latorośl z reguły jest słabsza i gorzej drewnieje. Najczęściej jednak trzeba iść na kompromis gdyż zbyt duża ilość owocujących i nieowocujących latorośli to nadmierne zagęszczenie krzewu, a to też żle.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona cz. 3

Post »

A co z owocującymi pasierbami?
Można je zostawić jako łozy, o ile zdrewnieją?
Ja wycinam po mrozach, czy mogę z nich pobrać sztobry, czy warto?
Latorośl w tym roku bardzo pogrubiała- czytałem że te grube żle się ukorzeniają.
per aspera ad astra
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”