Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Rafal007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2008, o 10:11

Bananowiec (Musa)Bananowce w Polsce - temat ogólny

Post »

Czy ktoś z forumowiczów hoduje w Polsce banany? Ja u siebie mam, już parę lat, ale w tym roku zaczęły więdnąć.. Nie wiem co się dzieje. Z przyjemnością podzielił bym się moimi doświadczeniami i wysłuchał bym innych.
Dla sprostowania, nie hoduję bananowca dla owoców, po prostu wygląda ślicznie i nadaje niesamowitego smaczku w ogrodzie.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

ja hoduje bananowca - nie wydaje owoców, 5-6 letnie okazy obumierają, usuwam je gdy odrastające obok młode są wystarczająco silne - nie wiem czemu tak jest ale bananowce u mnie żyją ok 5 lat
Rafal007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2008, o 10:11

Post »

aha, w takim razie to w naszym klimacie jest normalne. Też już rozsadziłem młode, z jednego bananowca wyszły mi 4 odnóżki. Wszystkie zdrowe. A na zimę obcinasz liście? Ja tak robię i chowam do piwnicy, na wiosnę do mieszkanie i w lato do ogrodu.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

moje zimują w mieszkaniu - nie mam możliwości ich trzymać gdzieś indziej, liście obcinam tylko gdy są suche, latem nawożę i co jakiś czas rozsadzam ładne odrosty :D swoją drogą chyba niedługo zaczne sprzedawać bo tyle mi się tego porobiło ;)
a na zewnątrz lądują gdy temperatura nie schodzi poniżej 7-8 st czyli praktycznie od marca (mieszkam w mieście więc tu cieplej) siedzą do listopada :)
Rafal007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2008, o 10:11

Post »

Aż tyle Ci wyrosło, że chcesz sprzedawać? ładnie. Swoją drogą w okresie letnim wyglądają świetnie, nadają fajny charakter ogrodowi.
Co do zimowania, zawsze zgarniałem do mieszkania ok końca września, a do piwnicy tak w październiku. A na wiosnę wyciągałem je różnie, jak mi się przypomniało:) Jedna rzecz mnie denerwowała, jak miałem je w mieszkaniu, to z liści strasznie chlapało..
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Musa basjoo - bananowiec górski :) Część podziemna tego bananowca wytrzymuje nawet spore mrozy pod warunkiem że na jesień gdy mróz zetnie liście uciąć niby pień do wysokości około 20 cm i to wszystko okryć (ważna ochrona korzenia!) - kopczykować trociną lub liśćmi :) na wiosnę gdy słońce zacznie operować silniej odkryć to wszystko i pozwolić ciepłu oraz słońcu działać. Wtedy banan zacznie puszczać odrosty które zaczną bardzo szybko rosnąć :) w sezonie te małe z pozoru odrosty dorosną do wysokości około 2,5 m i będą bardzo cieszyć oko :)
marivsz
1000p
1000p
Posty: 1230
Od: 9 sie 2008, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/ Leżajsk

Post »

Jakbym takiego spotkał to bym się skusił, fajna ciekawostka do ogrodu... nie wiedziałem, że bananowce się ścina i one odrastają, Dzięki temu latwiej obciszyć. ale mne naszło na bananowca :D
ogródeczek
storczyki
"Czasem człowiek sądzi, że ujrzał już dno ludzkiej głupoty, ale spotyka kogoś, dzięki komu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna. "
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Bananowce się ścina po pierwszych jesiennych przymrozkach ponieważ lepiej gdy od mrozu "zaschnie" tkanka niż gdy byśmy cieli żywą roślinę :) no i wtedy łatwiej jest okryć :)
Część nadziemna czyli liście i nibypień giną już przy -2 do -5 stopni.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

No mnie też ale wątpię żeby zaowocował :roll: a może ?
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

Ten bananowiec nigdy nie zaowocuje w warunkach polskiego klimatu. I można to tym wytłumaczyć że cykl dojrzewania bananów jest 18 miesięczny :) a jak wiemy w ciągu takiego czasu nasz banan przeżyje naszą zimę ale bez pnia... a jeśli bez pnia to i bez owocowania :)
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

To trzeba liczyć na ocieplenie klimatu w które WCALE NIE WIERZE!!.Pacząc na to co się dzieje za oknami.Zgodzie się ze zimy są cieplejsze ale wiosna lato to kompletna porażka to widział 3 st w połowie czarwace ?? u mnie było tyle
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
hermanvip
100p
100p
Posty: 163
Od: 26 cze 2008, o 14:47
Lokalizacja: Pleszew

Post »

A co do warunków dla bananowca to myślę że zwykła gleba ogrodowa mu wystarczy:) tylko trzeba pamiętać o solidnym podlewaniu w czasie wysokich temperatur oraz częstym nawożeniu bo ta roślina należy do tych bardzo potrzebujących składników odżywczych :)
Awatar użytkownika
marcel18_1988
50p
50p
Posty: 62
Od: 21 mar 2009, o 23:28
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

no właśnie ale czym go nawozić ??.. na tvp2 w podróżach cejrowskiego było kiedyś o plantacji bananowców :D oni tam jakoś odzyskiwali jakiś składnik i z powrotem wracało to do podlania bananowców jednak nie pamiętam co to było :/
a trawka naprawdę ciekawa w tym roku postanowiłem zainwestować w jakieś ciekawostki :) kilka lat temu matula zakupiła trawę niedźwiedzie futro obecnie mam 2 ogromne i kilka małych sadzonek :) teraz każdy już prawie zna więc nie ma sensacji jednak na początku każdy sie pytał co to takiego :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”