Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
desty10
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 gru 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

z opryskiem bym uwazal jeśli nie widac szkod u tak mlodej rosliny, tez cos malego czasem kreci sie jak spryskam liscie i ziemie woda, muszka?. Ta roslina potrzebuje wilgoci w powietrzu, nie lubi suchych miejsc . Mam tez kronen ziemie ale uzylem do palmy, na jakis czas nawoz w niej wystarczy, potem trzeba zasilac . Moim zdaniem ta ziemia chodz do palm jest srednio przepuszczalna, za malo piasku, dodalem sporo perlitu zamiast piasku i wermikulit . Dla porownania co roslinom kielkujacym sluzy najbardziej : perlit vs wermikulit vs ziemia (kompost) :

http://www.youtube.com/watch?v=wPjqo6Ad1Gw

Chyba zima powinienes zmniejszyc czestotliwosc podlewania/ilosc wody. Podlewanie przegotowana miekka woda, silne zasolenie gleby czesto powoduje, ze pojawiaja sie brazowe koncowki na lisciach.
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mango z pestki?

Post »

Po jakim czasie od wysiania mniej więcej mango by zaowocowało w domowych warunkach. W lecie można wystawić do ogrodu ?:) Czy po prostu drzewko będzie zbyt duże i się w domu nie zmieści :D
baxxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 gru 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

parę razy mi przyschło i miało jakieś robale ale opryskałem bajerem i rośnie dalej
a obok awokado
Obrazek
Silith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mango z pestki?

Post »

A ja postanowiłam wyjąć migdałek z twardej skorupki, zawinęłam każdą z dwóch pestek w ręcznik papierowy, postawiłam na oknie i dbałam, żeby zawsze ręcznik był wilgotny. Po tygodniu miało już długi korzeń i łodyżkę z listkami. Więc kupiłam w Castoramie wysoką, dużą doniczkę, jak dla palmy i posadziłam mangosia. Szybko zyskał przydomek "ET" :D Faktycznie, dziwacznie wyglądała malutka roślinka w wielkiej doniczce. W ciągu tygodnia rozwinęła się kosmicznie! Ma duże liście, coraz dłuższy i grubszy pęd. Rośnie w zastraszającym tempie. Na dnie doniczki ułożyłam drenaż, podlewam regularnie, żeby ziemia nie wyschła i tak sobie je obserwuję. Zastanawiam się, czy oberwać czubek. Może się ładnie rozkrzewi?
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango z pestki?

Post »

Silith a do jakiej ziemi wsadziłaś?
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mango z pestki?

Post »

Silith, ja zrobiłam podobnie, ale moja pestka po tygodniu wygląda tak jak na zdjęciach. Nie wiem, zrobiłam coś źle? Czy po prostu muszę poczekać trochę dłużej, w końcu na razie nie ma zbyt ciepłych dni?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Mango z pestki?

Post »

Wygląda dobrze. Wsadź do ziemi kiełkiem w dół i poczekaj jeszcze tydzień dwa.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango z pestki?

Post »

Moje jedno mango wykiełkowało i przesadziłam do bardzo długiej doniczki, nie spodziewałam się, że coś co ma tylko kilkucentymetrowy zielony badylek może mieć tak długi korzeń :shock:
nie wiem w jakiej ziemi powinno rosnąć i jakie pH jest odpowiednie
Pozdrawiam,
Kasia
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Mango z pestki?

Post »

Ziemia kwaskowata i dobrze przepuszczalna. Nie za dużo wody, bo w połączeniu z nieprzepuszczalną ziemią na liściach robią się czarne ciapki i roślina łatwo pada. Leczy się to poprzez przesadzenie do odpowiedniej ziemi i przemycie liści od spodu i góry wodą z płynem do naczyń.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango z pestki?

Post »

dziękuję, myślałam, że ziemia ma być przepuszczalna, więc jeśli dobrze pamiętam to pomieszałam perlit z kamyczkami, grubym piaskiem i ziemia kompostową, nie dodałam torfu :(
to już wiem, że muszę lekko zakwasić :D
Bardzo dziękuję :D
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango z pestki?

Post »

Zawsze warto spróbować :D może się uda
ale wszyscy piszą, że pestki cytrusów itd trzeba wkładać do wody na minimum 24 godziny żeby dodatkowo nasiąkły, więc przesuszenie nie jest dobrym pomysłem
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mango z pestki?

Post »

Ja do ziemi włożyłam pestkę prosto wyjętą z cytryny i po około miesiącu mam około 10 cm kiełek. :)
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Mango z pestki?

Post »

Moje mango zgniło a już tak ładnie szło do góry :D
zaczynam jeszcze raz 8-)
tym razem będę mniej podlewać ;:124
Pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”