Dezynfekcja gleby

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

perdii pisze:Swoją szklarnię dezynfekowałam paląc siarkę zakupioną w sklepie ogrodniczym. Włożyłam ją do dużego garnka podpaliłam przykryłam wiadrem z małymi dziurami zamknęłam szklarnię. Przykryłam bo wyczytałam że siarka lubi strzelać. Dym ulatniał się przeż dziury-otwory a wiadrze. Czy coś pomogło tego nie wiem, ale myślę,że tak :D
Ja kupiłam siarkę w sklepie ogrodniczym ale ona nie chce się zapalić :? Czy powinnam coś do niej dodać?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

Tia... saletry i węgla drzewnego.... :D
Trochę cukru też...
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

Tylko loncik długawy zamów, i pokrywkę na wiaderku jakoś zamocuj. Ale nie przesadnie mocno. :wink:
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

Witam znowu . Wybrałam ziemię ze szklarenki. Normalnie teraz przesadziła bym pomidorki do doniczek foliowych i postawiła na tym co zostało. Jednak dzisiaj wyniosłam nie przesadzone pomidorki i spaliłam w szklarni siarkę. Zastanawiam się jaki to będzie efekt , ponieważ wszystko dośc szybko wywietrzało. I teraz pytania do Was:
- po jakim czasie mogę umyć w środku szklarnię?
- czy zrobić to ręcznie za pomocą wody z mydłem, czy mechanicznie przy pomocy myjki?
- czy mogę normalnie na tej ziemi postawić pomidorki w nowych doniczkach foliowych, czy też powinnam coś rozłożyć na całości np. folię i dopiero postawić ?
Bardzo proszę o poradę, bo nie wiem co dalej robić :(.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

Ech....
Przecież ten dwutlenek siarki dawno rozlazł sie po okolicy.
W szklarni masz go mniej niż w butelce mózgotrzepa zwanego onegdaj patyk.
Możesz robić co chcesz i co tam trzeba...
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Czym dezynfekuje się szklarnie i tunele foliowe ?

Post »

To super :D !! W takim razie jutro pomidorki wędrują do szklarenki :D. Dziękuję za szybciutką odpowiedź :D.
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dezynfekcja tunelu foliowego

Post »

Witam
Chciałam zdezynfekować tunel (chociaż dopiero mam go drugi sezon) przed posadzeniem
pomidorków,dużo czytałam na ten temat ,podobno można podpalić siarkę w odpowiednim przygotowanym naczyniu, mój mąż kupił Miedzian i chce popryskać folie od środka
i tak nie wiem jak zrobić ,może coś doradzicie ?
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Dezynfekcja tunelu foliowego

Post »

Mi już przeszło 20 lat rosną ciągle pomidory w tym samym tunelu bez dezynfekcji, lepiej rośliny zabezpieczyć takimi środkami jak: Polyversum ,Trianum, bio-algen, czy z chemii: Previcur. Dobrze dać pole do popisu samej przyrodzie, gdyż każda nieprzemyślana ingerencja może bardziej zaszkodzić. Utrzymanie odpowiedniej temperatury, wietrzenie, więcej da niż najagresywniejsza dezynfekcja, która także zabije pożyteczne mikroorganizmy.
waga2012
50p
50p
Posty: 59
Od: 1 kwie 2012, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dezynfekcja tunelu foliowego

Post »

Dziękuję ekopom za odp.
zrobię jak mi radzisz,nie będę dezynfekowała tunelu niczym ,tym bardziej że,ma dopiero drugi sezon :wink:
Pozdrawiam Emilka
__________________________
"W życiu piękne są tylko chwile..." (zespół Dżem)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Dezynfekcja termiczna gleby - solaryzacja

Post »

Pogoda jaka jest każdy widzi, a ja mam prawie przygotowany kawałek ziemi pod powiększenie warzywniaka. Przekopany, wyczyszczony z chwastów, zagrabiony, bez nawozów.
I tak się zastanawiam czy położyć grubą przezroczystą folię co by mi temperatura 'zabiła' ew. bakterie, grzyby, nicienie, larwy a może i wiele chwastów..czarną folię też mam, ale cieńszą.
Co o tym myślicie?

Według dr. Władysława Maciasa z Instytutu Warzywnictwa, dobrą metodą odkażania gleby, zalecaną w Hiszpanii czy Izraelu, jest tak zwana solaryzacja. Polega ona na przykryciu powierzchni ziemi folią, najlepiej czarną i pozostawienie jej do czasu nagrzania się gleby do 60°C. Gdy podłoże osiągnie tę temperaturę folię utrzymuje się jeszcze przez 1?2 tygodni. W naszych warunkach klimatycznych skuteczne mogłoby być przeprowadzenie solaryzacji w lipcu czy sierpniu ? na przykład, gdy następuje przerwa w uprawie fasoli szparagowej czy kapusty pekińskiej ? pod warunkiem utrzymywania się przez dłuższy czas wysokiej temperatury i słonecznej pogody.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1374
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dezynfekcja termiczna gleby - solaryzacja

Post »

W tym artykule zalecają solaryzację dla ograniczenia choroby papryki, na którą nie ma lekarstwa. Wiadomo, że w glebie bytują również pożyteczne organizmy i one też w tym procesie zostaną zniszczone. Gdybym miała plantację papryki porażoną nekrozą rdzenia łodygi to pewnie bym to rozważała, ale amatorsko nie zamierzam.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Dezynfekcja termiczna gleby - solaryzacja

Post »

No ja pytam osób, które raczej trzymają się od ŚÓR z daleka. Ale dzięki za przemyślenia, krótkie bo krótkie po przeczytaniu artykułu, ale zawsze jakieś.
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Odkażanie podłoża

Post »

..............mod.jokaer
Mam uzasadnione podejrzenie,że mój torf odkwaszony zawiera ziemiórki .W związku z tym część torfu już wymieszanego z perlitem wyprażyłam w piekarniku w temp 200 stopni(godzinę). Poczytałam w necie i są sprzeczne opinie.Niektórzy zalecają taki sposób odkażania ,niektórzy wprost przeciwnie bo to martwe podłoże więc nie niem.Ma ktoś może doświadczenie z uprawą w tak wyprażonym podłożu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”