Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
agnieszka1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2013, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

To dobrze ;). Dopiero od nie dawna zaczęłam moją przygodę ze storczykami. Jednak teraz postanowiłam skorzystać z Waszego forum i fachowych rad, bo kierując się swoją wiedzą 2 storczyki wykończyłam już :oops:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witam!
Szwendam się po wątkach storczykowych od dwóch dni i nadal nie mam pewności co zrobić u mnie.
Mam pięć phalaenopsisów, z czego trzy zdecydowałam się miesiąc temu przesadzić. Dwa dlatego, że kwitną bardzo krótko (ok. 2-3 tygodni) i zrzucają kwiaty, a wcześniej kwitnienie było po 2-3 miesiące. Z trzecim sytuacja wygląda tak, że dostałam go w sierpniu zeszłego roku, kwitł na trzech pędach, ale liście miał od początku bez turgoru. Po namoczeniu najmłodsze liście wyglądały lepiej, ale tylko dzień-dwa. Kwitł sobie do marca tego roku bez przerwy, potem zrzucił kwiaty i zaczął od razy wypuszczać pędy z pąków śpiących. Na tych pędach kwiaty już się nie utrzymują, często zasychają w fazie pąka.
Podczas przesadzania stwierdziłam, że u wszystkich część korzeni była martwa, brak zgnilizny, brak robali, szyjki w porządku, nowe korzenie zdrowe i mocne, a u trzeciego były kawałki starej gąbki.
Martwe korzenie usunęłam, do dezynfekcji użyłam cynamonu, doniczki umyte i zdezynfekowane, podłoże grube, cyrkulacja powietrza dobra.
Wstęp strasznie długi i w końcu pytanie: czy u tego, co ciągle wypuszcza pędy z pąków śpiących mam je wyciąć, czy nie? Zostało mu 4-5 korzeni starych, ale zdrowych i jeden, który wypuścił tuż po przesadzeniu. Nie miał do tej pory żadnych korzeni powietrznych, teraz wypuszcza jeden. Jednocześnie wczoraj zauważyłam nowy odrost na pędzie kwiatowym, więc szykuje się do kwitnienia.
Dać mu spokój, czy coś działać dalej, co radzicie?
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Dodam jeszcze, że ten bez turgoru wykluł właśnie następny pęd kwiatowy ze śpiącego pąka na starej łodydze. Czyli teraz oprócz trzech starych pędów ma dwa nowiuśkie.
Na moje wychodzi, że za dużo myślę i że powinnam dać mu święty spokój..
Awatar użytkownika
DanciaGGG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 lut 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Płońska

Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Witam,
Kupiłam ministorczyki i zauważyłam w podłożu milimetrowe robaczki, przesadzam więc je do gotowego podłoża do storczyków firmy Athena.
Czy powinnam przed posadzeniem storczyków wyparzyć tą mieszankę w piekarniku jest bardzo wilgotna ?
Czy nie rozwinęły się w niej jakieś organizmy które zaszkodzą storczykom ?


Pozdrawiam
Pozdrawiam Dancia
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Miniaturki lepiej czują się w sphagnum.W podłożu będą za szybko wysychać im korzonki,które są bardzo drobne.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Tak jak napisała Kamila, miniaturkom lepiej będzie w sphagnum. Co do samego podłoża- jak będziesz przesadzała duże storczyki, to fakt, że to podłoże jest lekko soczyste jest ok :D Kupne podoże, dopiero co otwarte nie wymaga wypiekania ;:333
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Witam
Jestem tu nowa, mam 4 phalenopsisy i jestem w nich zakochana
mam pytanie odnośnie mojego pierwszego, którego dostałam 8 marca br.
przekwitł na początku czerwca, dałam mu odpocząć i ok połowy września wypuścił 2 nowe pędy na których obecnie sa juz pąki po 5 na jednym pędzie,
moje pytanie brzmi: czy teraz mogę go przesadzić? czy jest pewne ze wtedy straci pąki-nie chciałabym tego bo bardzo czekam na kwitnienie,
rozważam przesadzenie ponieważ ma za małą doniczkę, stanowczo za duzo korzeni a za mało podłoża w doniczce...
pąki rosną bardzo powoli i własnie w za ciasnej donicy upatruję tego przyczynę,
dodatkowo dzis zauważyłam że na wystających z doniczki korzeniach jest ciemno brunatny nalot( osad z kranówki , która podlewam?)
nie wiem co robić, pomóżcie proszę!
Aska
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Dodam jeszcze że kwiat puszcza drugi nowy pęd od nasady,
korzenie w doniczce sa zielone zdrowe choćczęść jest tez zgnitych...
Awatar użytkownika
Mogra
50p
50p
Posty: 70
Od: 18 paź 2012, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

asii pisze:Witam
Jestem tu nowa, mam 4 phalenopsisy i jestem w nich zakochana
mam pytanie odnośnie mojego pierwszego, którego dostałam 8 marca br.
przekwitł na początku czerwca, dałam mu odpocząć i ok połowy września wypuścił 2 nowe pędy na których obecnie sa juz pąki po 5 na jednym pędzie,
moje pytanie brzmi: czy teraz mogę go przesadzić? czy jest pewne ze wtedy straci pąki-nie chciałabym tego bo bardzo czekam na kwitnienie,
rozważam przesadzenie ponieważ ma za małą doniczkę, stanowczo za duzo korzeni a za mało podłoża w doniczce...
pąki rosną bardzo powoli i własnie w za ciasnej donicy upatruję tego przyczynę,
dodatkowo dzis zauważyłam że na wystających z doniczki korzeniach jest ciemno brunatny nalot( osad z kranówki , która podlewam?)
nie wiem co robić, pomóżcie proszę!
Aska
Witam :wit
Najlepiej gdybyś wstawiła zdjęcie rośliny, bez tego nikt nie może określić w jakim stanie jest twój storczyk i czy na pewno jest potrzeba jego przesadzenia. Druga sprawa, pędy storczyków rosną powoli, dodatkowo teraz jest też mało słońca co spowalnia ich wzrost. Kolejna sprawa storczyki to rośliny, które lubią ciasne doniczki. Brązowy nalot na korzeniach mogę się założyć, że to od wody.
Pozdrawiam Monika Obrazek
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Witam
dołączam zdjęcia mojego falenopsisa.
http://imageshack.com/a/img819/9376/wrfr.jpg
http://imageshack.com/a/img600/8601/t0tg.jpg
http://imageshack.com/a/img855/8601/9gzb.jpg
http://imageshack.com/a/img809/8596/0y3a.jpg
http://imageshack.com/a/img835/848/2mvg.jpg

Chciałam zapytać, czy jest konieczność jego przesadzenia? Czy poczekać, aż przekwitnie?
Co sie dzieje z liśćmi i nowym pędem?
Zauważyłam jakby dziurki, wgryzienia zarówno na liściach jak i nowym rosnącym pędzie.
https://imageshack.com/i/jjtmfnj
Dodam, że mój problem jest dziwny i dla mnie trudny, ponieważ nie znajduję żadnych szkodników na moim storczyku.
Wiele się na tym forum oczytałam o szkodnikach i po objawach byłam pewna, że to wciornastek lub/i przędziorek no ale..
dokładnie go obejrzałam i nic, żadnych widocznych gołym okiem żyjątek, więc nie wiem co robić bo widać skutki, ale nie widzę przyczyny.
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Ja bym go nie przesadzała, szczególnie dokąd kwitnie.Pąki w storczykach rozwijają się powoli.
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Dziekuje za odpowiedz!!
Jeszcze mam takie pytanie na przyszlość, też tyczące sie moich pozostałych Phal.
czy powinno sie przesadzac storczyki-jeśli juz sie to robi do doniczki o jeden rozm wiekszej czy można, jeśli kwiatek jest duzy i szybko rośnie do jeszcze większej?
pozdrawiam!
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Nie jestem ekspertem, ale z tego co wyczytałam na forum to przesadzamy storczyki tylko w razie konieczności i do jak najmniejszej doniczki do jakiej zmieszczą się korzenie. Są to więc ekstra roślinki dla mnie :lol: - nie za często podlewać , unikać przesadzania i pięknie kwitną. Pozdrawiam
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”