Mączniak

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Mączniak

Post »

Witam.

Przeszukiwałam forum, ale nie znalazłam nic na ten temat.

Posiadam na balkonie w donicy ten krzew - więc chyba do tego działu ?

Od jakiegoś czasu zaczęły mu brązowieć i usychać zarówno listki jak i kwiaty - padają całe końce rośliny.
Zupełnie jakby go coś atakowało z zewnątrz. Porobiłam kilka zdjęć, ale niezbyt dobrej jakości - cyfra słaba
a ja jeszcze słabsza - ale może sie uda coś dojrzeć.


Proszę o poradę, bo mi szkoda roślinki. A ta chyba chce żyć, bo zaczęła intensywnie wypuszczać nowe pnącza i
listki na górze

Od spodu liście wydają sie mieć nalot białego czegoś, czasami mam wrażenie, że to drobniutka pajęczynka, ale nie widzę aby coś sie tam ruszało - stosowałam oprysk na przędziorki (SUBSTRAL) - bo miałam je na balkonie na innej roślinie i tam pomogło a tu nie. Z zewnątrz tylko brązowe plamki, które z czasem zajmują cały liść, kwiat, łodyżkę.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Adiano
Myślę ,że to może być Mączniak prawdziwy w poradniku, który posiadam jest napisane.
Wyraźny biały ,mączysty lub filcowy nalot to objaw mączniaka.Stosować Baymat
Osobiście się z tym nie spotkałam ,więc mogę się mylić.
Może zerknij i porównaj?tutaj
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Wygląda nieco inaczej - mącznik sprawia wrażenie, jakby ktoś roślinę obsypał mąką a tu to coś jak mini
pajączki, albo inaczej - rozsmarowany kokon pajęczy...taki delikatny "nalot" ale bardziej jak pajęczynka,
aczkolwiek nie widzę nic żywego na niej. Są zauważalne malutkie białe kuleczki - jak przy mszycy te takie
malutkie białe, sama nie wiem czy to ich młode ??? Czy jeżeli to nie mącznik, to ten środek nie zaszkodzi
roślinie ? Widzę z google, że to jest gotowe do rozpylania, jutro kupie, jeżeli to nie szkodzi.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To mączniak wykonaj oprysk Score 250 EC lub Amistar 250 SC(według zaleceń producenta co do dawki stosowania) ale opryskaj dokładnie całą roślinę a po sześciu dniach powtórz oprysk (pryskaj przed wieczorkiem jak będzie chłodniej nigdy w pełnym słońcu) :D
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Witam.

Nie było mnie przez weekend. Te środki, które podajecie - to są dostępne w sklepach ogrodniczych, czy też
może w jakichś specjalistycznych punktach? Czyli, że mam grzybka na balkonie. Stojące rośliny obok niego są
również narażone ? Stoi ich tam sporo i od dłuższego czasu - nie zauważyłam na nich objawów choroby.
Czytałam o tym paskudztwie, ale nie znalazłam przyczyny - skąd to u mnie na balkonie ?
Dziękuję za pomoc ;)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To preparaty ogólnie dostępne w większości centów ogrodniczych co zaś do rozprzestrzeniania się może się przenieść a nie musi zależy od wrażliwości rośliny. :D
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Opryskałam, ale już widzę, że coś podobnego zaczyna się u stojących obok "dzwonów" - nie umiem dokładnie
nazwać tej rośliny...też zostały opryskane :twisted:
Awatar użytkownika
rom-60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 mar 2010, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Obrazek Obrazek :( ]
Mam dwa oleandry 1-szy ma już 5 lat wyhodowany z sadzonki przywiezionej z Wenecji .
Drugi ma dwa lata ( też wyhodowałem z sadzonki ) pięknie kwitły . Mam ich obecnie w zimnym i widnym pomieszczeniu . Mają zawiązki pączków kwiatowych ale cóż liście są w kropeczki -

Co mam zrobić jakie zastosować środki ochrony i czy przyciąć cały krzew .
Roman
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Najprawdopodobniej to przędziorek lub mączniak ale zdjęcia za słabe jakościowo by dokładnie określić. Masz możliwość zrobienia lepszych jakościowo zdjęć ze zbliżenia jakiegokolwiek liścia w te kropeczki z jednej i drugiej jego strony + zdjęcie łodygi ze zbliżenia? :wink:
Awatar użytkownika
rom-60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 mar 2010, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Re: Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Czarodziej_ pisze:Najprawdopodobniej to przędziorek lub mączniak ale zdjęcia za słabe jakościowo by dokładnie określić. Masz możliwość zrobienia lepszych jakościowo zdjęć ze zbliżenia jakiegokolwiek liścia w te kropeczki z jednej i drugiej jego strony + zdjęcie łodygi ze zbliżenia? :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek

Spróbowałem zrobić zdjęcia z bliska
Roman
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak zwalczyć tego szkodnika

Post »

Mączniak moim zdaniem i należało by każdy liść wytrzeć dokładnie z obu stron wilgotną szmatką a następnie wykonać oprysk najlepiej Score 250 EC w dawce 0,5 ml na 1 l wody, oprysk należało by powtórzyć po 6 dniach. Innego sposobu nie widzę by pomóc roślinie. :wink:
Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Re: Winnik zmienny "Elegans" - choruje.

Post »

Odgrzebuję stary temat, :) mój winnik kupiony w zeszłym roku na All... miał identyczne objawy, jego piękne liście w szybkim tempie zasychały i odpadały w szybkim tempie, prawdopodobnie był zaatakowany przez podobne szkodniki, kiedy roślina dostała trochę ciepła w domu, to one tym bardziej się uaktywniły. :roll:
Zrobiłam roślinie krótkie cięcie tuż nad ziemią późną jesienią i teraz wygląda tak(tuż przed wysadzeniem):
Obrazek

Obrazek
Już nie mogę doczekać się tych cudownych koralików i mam postanowienie: odganiać od niej wszelkie szkodniki na potęgę. ;:14
Właściwie to temat ogrodowy, :oops:
Awatar użytkownika
maribat
1000p
1000p
Posty: 4942
Od: 4 mar 2010, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Sępolia.Mączniak na fiołku afrykańskim

Post »

Jak w temacie. Nie posiadam chwilowo foto- ale opis może pomoże :?
Od kilku dni obserwuję, jak marnieją mi fiołki. Zaczęło się od tego , że spadł mi jeden z parapetu i pogniotły się lekko liście i kwiatostany. Już za dwa dni wtedy zauważyłam niepokojący nalot najpierw na uszkodzonych liściach, a teraz i kwiatostanach sępolii.
Wyglądają jak omączone. Słabną.
Mam pytanie o zastosowanie oprysku i środków chemicznych na tak delikatnej roślince jaką jest fiołek / bo przecież one nie lubią być spryskiwane/. Co poradzicie?- jeśli to nie wystarczy .. postaram się o foto.
wszystko moje jest tu:
zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”