Zieloni przybysze - Carol1

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Maranta jest niesamowita - to rzeczywiście cudowny okaz :) Wszystkie marantowate stawiają nocą listki na baczność (także calathea, stromanthe, ctenanthe, itd.), jeśli dobrze pamiętam - robią to, by ograniczyć parowanie wody :)
Karpku, czy mógłbyś dać jakieś namiary na zdjęcie poszukiwanej przez Ciebie roślinki? W googlach wyskakują różne odmiany...
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

No to dalej :)

Pomarańcza szczepiona, prosto z Bośni:
Obrazek

Dracena (uratowana przed śmiercią, niestety dopadła ją znów plamistość liści i trzeba będzie pryskać):
Obrazek

Eszeweria:
Obrazek

Hibiskus (dodam kolejne zdjęcia jak zakwitnie [już są pąki kwiatowe :D ]):
Obrazek

Rojnik:
Obrazek

Rojniki (z nadzieją że uda sięzrealizować wizje):
Obrazek

Jukka po przejściach:
Obrazek

Mój cis i azalia tak dodatkowo :) :
Obrazek

Mój stolik na ogrodzie:
Obrazek
Obrazek

Mój wiąz, z którym wiąże nadzieje (jest u mnie krótko):
Obrazek

Mój ulubieniec-wiąz drobnolistny (za rok do donicy docelowej :D ):
Obrazek

No i na koniec żywe kamienie, kupione dzisiaj, nie umiałem się oprzeć (sory za jakość):
Obrazek

Zdradź sekret uprawy maranty
Hmm... nie wiem czy taki znam :) Ma raczej jasno cały dzień, jak tylko mam spryskiwacz w ręce to ją mocno spryskam, podlewam w środy i soboty, to by było na tyle.
Moja cytrynka wysiana z pestki jeszcze malutka , po jakim czasie wyrosły Twojej kolce?
Po około 7 miesiącach.
Wszystkie marantowate stawiają nocą listki na baczność (także calathea, stromanthe, ctenanthe, itd.), jeśli dobrze pamiętam - robią to, by ograniczyć parowanie wody
No ok, to już coś. Dzięki. Tylko jak to robią? Ludzi i zwierzęta mają mięśnie i kości więc możemy się ruszać, ale taka roślina, jak się porusza?
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Witaj Karolu, masz równie dużą i piękną kolekcję jak inni, jest się czym pochwalić.
Bardzo podoba mi się eszewiera. Bonsaiki też są super :wink:
Zrobiłeś na dworku fajny zagajniczek z doniczkowców. Twój pomysł z rojnikami w tej rozwalonej doniczce jest bardzo fajny, już sobie w myślach wyobrażam jak będzie to ślicznie wyglądać jak się rojniczki rozrosną. Oczywiście będę czekać na fotkę jak już się to stanie :wink:
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Witaj Carol postanowiłem że do Ciebie zajrzę. Widzę że masz ciekawą kolekcje roślin. Bardzo fajny jest ten Twój bananowiec i bambusy, mój tak ładnie nie chciał rosnąć ale odkąd go intensywniej podlewam ( zalewam) rośnie szybko i ma piękne listki - zupełnie jak Twój. :)
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

Witam ,no no kolekcja niczego sobie . Kocham bonsai ,ty masz sliczne ,a ten storczyk ,kolor przepiekny.
Pozdrawiam cieplutko
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Wy mieliście kilka pytań do mnie, teraz ja zapytam o coś was :)

Jak widać na zdjęciach, mój bananowiec ma kilka odrostów, cztałem, że ciężko ukożenić banana przez taki odrost, więc chciałem zapytać, czy moge te odrosty teraz usunąć? (wole żeby ta główna roślina się mocniej rozwijała)
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Szczerze to ja bym go nie obcinał :!:
Wygląda pięknie a jak się bardziej
zagęści to będzie rewelacyjnie wyglądał.
Jeszcze urośnie do góry. Szkoda
go tak wycinać. Ale zrobisz co uważasz
za słuszne :D Daj znać co zrobisz :)
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dziękuję Krzysiu. Chyba zostawie te odrosty. BTW. Już wczoraj zobaczyłem kolejny malutki odrost.

Chciałbym powiedzieć, że w nocy z dnia 30 VII na 31 VII bieżącego roku 2008, moja duża maranta znów wypuściła kwiatostan :P Męczy mnie troche tymi kwiatostanami, od wiosny ciągle chce kwitnąć, a z tego co wiem, to kwiaty bardzo ją osłabiają, a ja nie chce jej tracić. Zauważyłem też 2 lub 3 kolejne, gotowe do wystrzelenia kwiatostany. Zostawie tylko jeden na potrzeby forum :D

Oto kwiatostan maranty (jeszcze bez rozwiniętych kwiatów):

Obrazek

Obrazek

Wraz z rozwojem kwiatów, będę dodawać kolejne zdjęcia. :)

Krzysiu, mój kłopot z odrostami banana wziął się stąd, że ten bananowiec będzie dużą rośliną, ludzie hodują rośliny do ozdoby domów, ja hoduje dla własnej przyjemności, z ciekawości itd, itp, etc. W każdym razie miejsca coraz mniej (no a parapet w moim pokoju też się kończy i zachodnie okno więc...) :

Obrazek

Na zdjęciu widać, że nie dałem jeszcze zdjęć wszystkich roślin, może w swoim czasie wkleje zdjęcia moich malutkich roślinek.

Miejsca coraz mniej, a rośliny się szybko rozwijają, co widać dobrze po moim lucky bambo.
Rok temu:
Obrazek

Teraz:
Obrazek
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Karolu gdzie trzymasz swoje lucky bamboo? :shock: ja swojego mam niecały rok a wygląda identycznie jak przy zakupie... :oops: w ogóle nie chce rosnąć. Nie wiem co mam z nim zrobić żeby go pobudzić do puszczania nowych listków :? Mam jedną sztukę na takim długim pędzie.

Swojej marancie nie obcinam kwiatuszków choć są malutkie to jednak bardzo urocze, jak zaczną przysychać to dopiero wtedy ciacham. Nie zauważyłam, żeby to jakoś osłabiało całą roślinę.

Masz dużo światła w pokoju z tego co widać więc idealnie dla roślin. A na parapecie coś by się tam miejsca jeszcze znalazło :wink:

Czekam na kolejną porcję zdjęć :D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Mojego Lucky Bambo trzymam w samej wodzie na parapecie zachodnim, pokój jest dobrze wietrzony, a roślina ma ciągle wode, czasem go spryskam. :)

Jedziemy dalej.
Dla osób, które z różą jerychońską (zmartwychwstajką) spotykają siępierwszy raz, mała relacje z jej ożywiania.

Dzisiaj przypomniało mi się o mojej róży:

Obrazek

Jak widać, jak na rośline to ma malo zieleni i mało ziemi i w dość słbej kondycji jest :P

Obrazek

Dolewam ciepłej wody i po chwili:

Obrazek

No a po kilku godzinach wygląda już tak (zdjecie robione w świetle lampy już):
Obrazek

Ponieważ ta roślina wygląda dość smutno to czas na coś weselszego :)

Afelandra ( roślina dużo przeszła, najpierw mszyce, masa mszyc, nie umiałem się ich pozbyć, roślina przeżyła zime w ciemnej piwnicy skazana na straty, mało światła, mało powietrza, mało wody. Potem plamy na liściach. Przeczytałem że jeśli tej roślinie ciemnieją liście to należy wywalić bo jest nie do odratowania. Na wiosne postanowiłem roślinie dać szanse i wystawiłem na dwór. Zrobiłem to za wcześnie, przezyła troche chłodu. Teraz rośnie i widać ma się coraz lepiej, żadnych ciemniejących liści, żadnych mszyc, oby tak dalej.):

Obrazek

No i pąki kwiatowe na hibiskusie, jestem z nich niesamowicie dumny:
Obrazek
Awatar użytkownika
ihasia
500p
500p
Posty: 600
Od: 19 maja 2008, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bawaria

Post »

Carol1 przepiekne te doniczkowce!!! wszstkie bez wyjatku bardzo mi sie podobaja:-))) pisales ze cytryne z pestki wyhodowales, papryke rowniez- jakies zabiegi wczesniej z tymi pesteczkami przeprowadzales? czy siup do ziemi podlewac i czekac? nie smiej sie- ja po prostu laik jestem:-))) a chetnie bym sobie cos wyhodowala:-)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Wracając do odmian Maranty i pytań zadanych przez Kari i Basqę - chodziło mi o: M.L.massangeana która wygląda tak: Obrazek i bardzo do niej podobną odmianę opisaną jako M.marisela: Obrazek.
Wracając do bonsai Carol1 - wymagają zdecydowanej korekty ulistnienia - tzw. "prześwietlenia" i przycięcia korzeni.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Kolejny dzień i kolejne zmiany, trzeba było ściąć pęd storczykowi, co mnie dość zasmuciło, będzie mi brakować jego kwiatów, ale w zamian maranta mnie uraczyła swoim ukrytym pięknem.

Kwiat maranty - kolejna odsłona:

Obrazek

Obrazek

No a zmartwychwstajka całkiem się rozwineła, za kilka dni poobcinam jej suche części, za 9 dni odbiore wode i wstawie znów do komory :) Następnym razem posadze ją do ziemi :)

Obrazek


@Ihasia - nasionka papryki tylko wrzuciłem do ziemi, natomiast pestke cytrynki opłukałem i postanowiłem rozmnożyć na wilgotnej wacie. :) Nie martw się, ja też pod wieloma względami jestem laikiem w tej dziedzinie. :wink:

@Karpek - piękne maranty tutaj pokazałeś, aż uruchomiłem kontakty i będę też takich szukać ;) Jak dostane to może jakoś uda mi się przekazać Ci szczepke :)
Natomiast jeśli chodzi o bonsai (marketsai :P) to czemu uważasz, że trzeba przeprowadzić redukcje masy zielonej i korzeniowej? Bardzo mnie to zaciekawiło teraz. W stylu hokidachi nie musze robić "chmurek", więc zieleń może być tak gęsta i nie mieć przerw, gdyby to była jednak brzoza, czy serissa to masz racje, musiałbym wprowadzić troche lekkości w moje drzewka (serissa zrzucałaby mase liści z braku światła wewnątrz korony, a brzoza pozbywałaby się sama całych gałązek,natomiast wiąz drobnolistny dobrze sobie radzi w takiej sytuacji). Pierwszy pokazany przeze mnie wiąz jest nowy, nie mam zamiaru go ciąć w tym roku, przezimuje w zimnym miejscu i zetne jeszcze mocniej, ponieważ chce uzyskać mame bonsai, natomiast 2 wiąz jest u mnie ponad rok, a ja mam zamiar dalej go zagęszczać, mam nadzieje, że w tą zime zrzuci liście i będę mógł przeprowadzić korekte w ułożeniu gałązek. Wracając troche do tej redukcji masy zielonej to chciałbym tutaj zauważyć, że ulmus parvifolia jest dość często bardzo zagęszczany co widać dobrze na zdjęciach:
http://www.infojardin.com/fotos/albums/ ... bonsai.jpg
http://oregonstate.edu/dept/ldplants/images/ulpa457.jpg
Moim celem jest stworzenie starego, ciężkiego, lecz zdrowego i wolnostojącego drzewa, więc staram sięmojego wiąza bardzo zagęszczać.

Musze się wam pochwalić, że dzisiaj ide po azalie, zaczeła zrzucać liście, stawać się brzydka, wiec zabiore ją, żeby nie wylądowała na śmietniku. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”