Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

GrazynaW pisze:Na 100% barszcz.
Arcydzięgla przy okazji sfoce.
Dzięki! ;:196

Choć arcydzięgla na oczy nie widziałam postawiłam dobrą diagnozę! :uszy
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Zapytam jeszcze o roślinę o nazwie galium. Czy stosowaliście ją u siebie?. Jakie ma właściwości lecznicze?
goja94
50p
50p
Posty: 84
Od: 2 lip 2010, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

wielkakulka,,ja od miesiąca jestem na diecie bezglutenowej,z powodów zdrowotnych i potwierdzam bardzo dobre efekty tej diety.U mnie zniknęło chroniczne zmęczenie,mam dużo więcej energii,jestem dużo spokojniejsza,nie mam zawrotów głowy,no i zrzuciłam 4 kg,co dla mnie tęż ma pozytywne znaczenie.Nie wiem jak,taka dieta zadziała na Ciebie,ale to już musisz przekonać się sama.Ja do tej diety dojrzewalam rok,bo nie wyobrażałam sobie jedzenia bez chleba,rosołu bez makaronu itd.ale radze sobie i nie jest żle :wit
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Gosiu mój arcydzięgiel tez pięknie rośnie i w tej chwili ma ponad półtora metra. Przycięłam większość dolnych pędów aby robić kandyzowane a także syrop.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Roślina ma piękny i silny zapach.


Uwaga !!!
Zbieranie tej rośliny, szczególnie w upalne dni, może powodować alergie (wysypka na skórze), dlatego nie powinny tego robić osoby wyczulone pod tym względem.
Również spożywanie przetworów latem i dłuższe przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem.

Ostrożnie powinny podchodzić do korzystania z tej rośliny osoby stosujące terapię przeciwkrzepliwą a także kobiety w ciąży i dzieci.

W tej chwili używam tylko pędów i liści i .... czekam na korzenie więc do jesieni.
Koniecznie muszę mieć ich więcej bo 4 sztuki to za mało.
To roślina jadalna i wykorzystywana jest w cukiernictwie do ozdabiania ciast i tortów
(skośnie pocięte fragmenty łodygi zebrane w maju smażone są w cukrze).
Z młodych łodyg i grubszych ogonków liściowych można sporządzać konfiturę, syropy i likiery.
Także przy produkcji likierów.
Korzeń arcydzięgla jak również kandyzowane łodygi i ogonki liściowe noszą nazwę anżelika

Ciekawostką tej rośliny jest to ,że dodana do potrawy łagodzi jej kwaśny i cierpki smak a dzięki temu zmniejszamy ilość dodawanego cukru.

Mam sporo notatek ale w sezonie brak czasu i mam spore zaległości wiec podam strony dobrze opracowane aby można było poczytać sobie o jego właściwościach leczniczych i rożnych miksturach.
Medycyna Naturalna -Arcydzięgiel litwor, Arcydzięgiel lekarski

W aptece mozna go spotkac w takich preparatach jak : Nervosol, Melisal, Zioła Szwedzkie, Digesan i pewnie wielu innych ...

smolka ziele przytulii pospolitej - czasami bardzo uciążliwego chwastu a jednocześnie cennej ale zapomnianej roślinie można poczytać na stronach H. Różańskiego tutaj

Znam jej właściwości anty nowotworowe a także dobre efekty przy chorobach skórnych.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

W takim razie muszę ją kupić ;:138 Ale u mnie w sprzedaży jest tylko czepna - płożąca, kwitnąca na biało. Ale przeczytałam, że wszystkie galium mają właściwości lecznicze.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

No właśnie tak .... wszystkie odmiany mają podobne właściwości - tak specjaliści napisali.
Co chcesz kupić - zioła w aptece ?
Bo chyba nie sadzonki skoro uczepu tyle rośnie w stanie naturalnym więc można pozyskiwać na potrzeby mikstur dla siebie.
Przepraszam ale wczoraj nie wyrobiłam się z odpowiedzią na PW - postaram się dziś .
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Chcę kupić sadzonki. Wstyd się przyznać, ale nie widziałam jej dziko rosnącej, albo po prostu nie zwróciłam na nią uwagi :oops:

Będę czekać na odp. od Ciebie ;:65
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

U mnie też nie widać! ;:174
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

goja94 pisze:wielkakulka,,ja od miesiąca jestem na diecie bezglutenowej,z powodów zdrowotnych i potwierdzam bardzo dobre efekty tej diety.U mnie zniknęło chroniczne zmęczenie,mam dużo więcej energii,jestem dużo spokojniejsza,nie mam zawrotów głowy,no i zrzuciłam 4 kg,co dla mnie tęż ma pozytywne znaczenie.Nie wiem jak,taka dieta zadziała na Ciebie,ale to już musisz przekonać się sama.Ja do tej diety dojrzewalam rok,bo nie wyobrażałam sobie jedzenia bez chleba,rosołu bez makaronu itd.ale radze sobie i nie jest żle :wit

Póki co odstawiłam sam chleb i zastapiłam chrupkami ryzowymi - nie miałam problemu. Gorzej z kaszami, makaronami i ciasta sie chce od czasu do czasu....
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu dzisiaj dostałam szczepkę rośliny ze zdjęcia. Podobno jest to mięta meksykańska. Bardzo przypomina Plectrantus amboinicus. Zapachem przypomina werbenę cytrynową. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

smolka dziś byłam na opuszczonej działce niedaleko mojej - jak się zaplatałam w pędy przytulii i nie mogłam sie pozbyć tych przyczepionych do spodni pędów to od razu pomyślałam o Tobie ... :;230 lepiej kupić torebkę suszonego niz wprowadzać taką roślinę do ogrodu. Muszę się wybrać i naciąć do suszenia ale juz mnie dreszcze łapią na myśl o uciążliwości zbierania - nie na darmo nosi nazwę przytulia ... bo jak się przytuli do ubrania lub skóry to ciężko się tego pozbyć.

Sadzonka na zdjęciu to faktycznie Plectrantus amboinicus - dbaj o nia aby jak najszybciej urosła.
To bardzo cenna roślina zarówno jako przyprawowa w kuchni a także w medycynie naturalnej.
Dla mnie to rewelacyjny skład i zapach a także działanie.


wielkakulka - Aniu skoro była taka potrzeba to wielkie gratulacje za decyzję i samozaparcie. Uważam,że do wszystkiego trzeba czasu aby "dojrzeć " a potem to już zero problemu tym bardziej jak się widzi rezultaty.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Bardzo śmieszne, bardzo śmieszne ;:306

Już wiem o którą roślinę chodzi. Nawet mam ją na działce :heja . Sadzonka na rynku wyglądała trochę inaczej dlatego nie mogłam jej skojarzyć :lol:

Sprawdz proszę pw. :wit
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Nie mam uczulenia, ale lekarz zalecił celem zrzucenia wagi...musze cos z nią zrobic. Miałam 58 kg i chciałabym wrócic chociaż do 65-70kg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”