Fytoftoroza cisa -zamieranie, usychanie pędów, porażony

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
zofjas
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2008, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

aga_zg pisze:poradzcie bo nie wiem co robić .jesienią wsadziliśmy 2 m cis na pniu do ziemi i praktycznie do zeszłego tygodnia było wszystko OK. cis sobie przez zimę rósł ,nic mu nie było a dziś mój mąz zauważył ze cis usycha...kurna jakieś 2-3 tyg. temu było wszystko super (wiem) bo przycinałam mu koronę i był zieloniutki a dziś faktycznie jak się go dotyka to czuć pod ręką że jest obeschnięty.boją się ze go stracimy a jest bardzo ładny. dodam że miesiąc temu zasiliłam go granulatem do iglaków i z tydz. temu lekko popryskałam doliściowo odrzywką do roslin( to mogło mu zaszkodzić??)- podejrzałam to kiedyś w programi ogrodniczym jak doliściowo zasilają i też tak zrobiłam. poza tym wokół cisa jesienią wsadziłam krokusiki ( czy to też mogło być tego przyczyną??) -dzis już je wykopałam.bardzo proszę o radę ...
Co to za odrzywka?
zofjas
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

Jeśli po przeadzeniu lub na wiosnę więdnie, to ciąć.
Przycięty?
To ciąć bardziej- o 1/3; za dzień-dwa, jeśli nie odzyskał turgoru- znowu.
Chyba, że chcesz takiego(dużego) albo żadnego. Ja częściej wybieram, że lepszy mniejszy, ale jednak żywy!(cały czas piszę o drzewku...)
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

była to odzywka do roslin zielonych którą można dolistnie stosować. nie był opalikowany bo w sumie jest duzy wysoki na 2 m konar ma grubośc kobiecej ręki a sama korona też jest duża. zimę przetrzymał dobrze nawet przy wichurach nie bujał się na boki. co macie na mysli żeby go przyciąć?? korona jest w kształcie kuli i dlatego go wiosną przyciełam zeby był lepiej uformowany. czy mam go jeszcze przycinac tak jak piszecie po troszkę? obejrzałam konar dokładnie i nie widzę żeby go jakieś chorubsko dopadło
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

Właśnie dlatego, że jest duży powinien być koniecznie palikowany wbijaniem palików pod kątem.Poczytaj o sposobie sadzenia ( również przesadzaniu) dużych roślin.To bardzo ważny zabieg. Przy wichurach takie drzewo o ciężkiej i dużej koronie w dodatku na pniu, niedostatecznie ukorzenione musi ruszać się w ziemi, cudów nie ma :wink:
Wawrzont
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 cze 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cis - cały żywopłot zgniłozielony/brązowy

Post »

Witam,
odpowiadam po trzech miesiącach, za to jestem trochę mądrzejszy. W marcu i kwietniu 2/3 żywopłotu padło do reszty, na początku maja musiałem wykopać trupy. Ledwo ruszła wiosna, rośliny dosłownie uschły, igły stały się jasnobrązowe, po czym spadły. Korzenie wszystkich wykopanych sztuk były zdrowe, sekcja wykazała, że zamierały od góry do dołu. Badania gleby nie wykazały niczego - niewielka ilość larw opuchlaka, test na fytoftorozę ujemny zarówno z gleby, jak i z tkanki. Szyjki roślin czyste, brak śladów żerowania, ani jednoznacznych wskazówek na grzyba.
Najnowsza teoria to susza fizjologiczna z powodu przenawożenia. Tyle że ja prawie nie nawoziłem, a jeśli już, to niewielką ilością Osmocote, które uwalnia się powoli. Specjalista podejrzewa, że rośliny mogły być przenawożone w szkółce - ale jeśli tak było, to dlaczego miałyby zacząć marnieć rok po posadzeniu u mnie, skoro jak im odstawiłem ostre nawożenie? No i jeszcze jedna dziwna okoliczność: cisy od tego samego dostawcy, posadzone u sąsiada rok później niż u mnie, mają pierwsze objawy jak u mnie przed rokiem - pojedyncze żółknące pędy, wolniejsze przyrosty.
Pozdrawiam,
Waw
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

wychodzi na to ze uschło całkowicie ,nacinane na róznych wysokościach nie wypuszcza zywicy ,a najprawdopodobniej uschło Dzięki jakiemus wrednemu kotu...
Awatar użytkownika
oliwia99
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 lip 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chudów,woj.Śląskie

Re: przesadzony cis usycha, pomocy!!

Post »

Cisy nie mają żywicy
Pozdrawiam
Mariola
Awatar użytkownika
kciuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 gru 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

CIS usycha!!

Post »

Mój piękny cis w zastraszającym tempie usycha ( 2-3 tygodnie )
W pierwszej kolejności zauważyłam przebarwienie na mocno zielony, jasny kolor,
a później gałęzie zaczęły schnąć.

Wczoraj na wszelki wypadek , tuż przed ulewnym deszczem, :roll: został spryskany
środkiem grzybobójczym.

Bardzo proszę o uświadomienie co się dzieje i jak mu pomóc.

http://imageshack.us/photo/my-images/221/cis1.jpg/

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ratunku! CIS usycha!!

Post »

Wygląda na atak fytoftorozy. Wyciąć suche gałązki, podlać(a może i pokropić) preparatem Aliette lub Previcur.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
DarekRz

Re: Ratunku! CIS usycha!!

Post »

Może to też być atak grzyba Guignardia philoprina.
Przeczytaj co piszą o nim IWONA ADAMSKA, BEATA CZERNIAWSKA, ELŻBIETA ZIOŁO z
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w artykule opublikowanym w "Progress in Plant Protection" 51 (2) 2011"
?Cisy. ... Na starszych roślinach bardzo często obserwowano zamieranie najmłodszych
fragmentów gałązek. Objawiało się ono początkowo przebarwieniem igieł na żółto,
potem na czerwonobrązowo i ostatecznie na szarobeżowo. Zasychanie i przebarwienie
igieł rozwijało się w kierunku pnia rośliny. Przy silnym porażeniu i braku zwalczania
(zwłaszcza wycinania porażonych pędów), choroba powodowała zamarcie całej rośliny.
Na martwych igłach pojawiały się czarne wypukłe wzniesienia. Były to powstające pod
skórką pseudotecja Guignardia philoprina?

Grzyb ten można zwalczyć przez wycinanie porażonych gałęzi i oprysk pozostałych części krzewu fungicydami z grupy IBE jak; Score, Bumper, Horizon, Domark.

Na Twoim miejscu kciuk zastosowałbym się do rady maryanna (fytoftoroza też prawdopodobna) - czyli podlał cisy Previcurem lub Aliette, wyciął porażone gałązki i opryskał całość Score lub Domarkiem na zmianę z Topsinem .
Awatar użytkownika
kciuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 gru 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku! CIS usycha!!

Post »

Bardzo dziękuję za rady.
Przekazałam je Ojcu i dziś pojedzie do sklepu ogrodniczego kupić odpowiednie
preparaty a jutro wytniemy uschłe gałęzie.
Trochę łysy będzie :roll: ( cis ) ale najważniejsze, żeby przeżył.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratunku! CIS usycha!!

Post »

Się zagęści z czasem.Ja tam swój cis skrobnę czasem sekatorem .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
iwik073
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2013, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cis - zamieranie pędów i inne problemy

Post »

Mam problem z moim cisem proszę poradźcie mi co mu jest? już w zeszłym roku było coś widać na czubku jakby usychał choć pojawiały się małe młode igiełki ale w tym roku jest jeszcze gorzej,od dołu wypuszcza piękne młode pędy a ten czubek do niczego. Bardzo proszę o pomoc! Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek a na ostatnim zdjęciu mam drugiego takiego samego cisa ,razem były wsadzane lecz ten sie trzyma dobrze, Proszę pomóżcie! Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”