Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Obornik

Post »

Dzięki, twoje rady na pewno się przydadzą.
Awatar użytkownika
Aarion
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 cze 2013, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obornik

Post »

kupuję granulowany obornik bydlęcy i przekopuje go z ziemią przed wysadzaniem roślin, na opakowaniu jest napisane, ze można go też stosować do dokarmiania roślin kwitnących, tylko niestety nie ma ani słowa o tym jak to robić? Myślałam o rozcieńczeniu go w wodzie i podlewaniu takim roztworem. Może ktoś mi podpowie jakich proporcji użyć i na jak długo odstawić taką mieszankę przed podlewaniem?
Awatar użytkownika
retikulum
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 mar 2013, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wwa

Re: Obornik

Post »

AArion, na moim granulowanym oborniku jest napisane, żeby nasypać podsypać rośliny doniczkowe odrobiną granulek, po czym przykryć je ziemią i podlewać jak zawsze.
Awatar użytkownika
ekoman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Witam serdecznie!

Powoli zaczyna się robić ciepło i tym samym pomyślałem o "oborniku". Słyszałem, że najlepsze rezultaty daje obornik bydlęcy.

1. Kiedy najlepiej zacząć wiosenne nawożenie ?
2. Jakie ilości obornika są najlepsze w przeliczeniu na 1 m2 ? (mam typowy ogródek warzywny + kilka drzew owocowych)
3. Na jaką głębokość przekopać obornik ?

pozdrawiam!
;:3
Wycięty las szumi już tylko w nas
Awatar użytkownika
ekoman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Widzę, że nikt nie odpowiada, ale odnalazłem już informacje w wątku + google.

Znalazłem na Allegro dwa rodzaje obornika:

1. Obornik ekologiczny, mokry (ecosimental)

2. Obornik granulowany, suchy (doktor ogrodnik)

Proszę o pomoc co lepiej wybrać ?

§ 4.8 Zabrania się zamieszczania linków do podstron i ogłoszeń z allegrooo, e-Bay i innych platform handlowych (ze względu na ich b.szybką dezaktualizację). Dotyczy to również linków "zamaskowanych"
marcinpruszcz
Wycięty las szumi już tylko w nas
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Obornik

Post »

Witajcie,

Mam około 60litrów świeżego obornika (miesięczny kupiony na ALL).
Niestety nie mam możliwości zbudowania normalnego kompostownika, bo za dużo miejsca zabiera.
Czy mogę ten obornik wsadzić do beczki plastikowej i zasypać ziemią (no i może wrzucić kilka dżdżownic) ??

W beczce pewnie przydadzą się otwory.

Myślę o takim czymś, bo co 2-3tyg, będę podbierał troszkę obornika.

pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik

Post »

Po jesiennym rozrzuceniu i przyoraniu obornika zawsze zostawiałam niewielką pryzmę (kilka wiader) gdzieś na boku, w kąciku. Na starej folii, spryzmowany i obity łopatą, lekko obrzucony ziemią, przykryty starym linoleum by nie wysychał i deszcz go nie wymywał był bardzo przydatny na wiosnę do podbierania a to pod pomidory, a to w rzędy pod ogórki i pod paprykę. W jednym roku to nawet przechowaliśmy go w metalowej skrzyni. Ważne, by Ci deszcz nie zalewał bo będziesz miał gnojowicę a nie obornik.
Pozdrawiam! Gienia.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Obornik

Post »

Ok, to w takim razie spróbuję przechowywać go w tej beczce, albo czymś podobnym, a jak się skończy wtedy kupię nową porcję.
Pozdrawiam ;:3
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Może ktos doradzi czy świeży obornik bydlęcy można powiedzieć prosto spod krówki można podłożyć pod młode winogrona i róże .
Wiem że może być za mocny ale w sumie podłożyłem nie tak dużo ok. 1 łopata na 1 winogrono , rozsypałem go wokół korzeni.
Trzymałem go w pojemniku plastikowym 2 tygodnie i zauważyłem podczas wybierania że w jednym z nich jest żywa :?: dżdżownica no chyba jak jej nie spaliło to chyba korzeni też nie spali ?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Można dawać świeży, ale w pełni sezonu i duża ilość wody. Co do róż nie kombinuj tak samo jak i z winoroślą, w pełni wytworzy liście i zacznie się wegetacja to można kłaść i trochę zagrzebać ziemię ( jeżeli jest słoma ) a jak samo gęste :lol: to położyć i lać wode. Oczywiscie wszystko z umiarem . Taki krowi placek to na 20 l wody / oczywiście zależne od wielkości placka :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

Dzięki za odpowiedź dzisiaj dość solidnie podlałem pozdrawiam. :wit
Mąż Ani
alusia1956
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 paź 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik

Post »

Witam serdecznie. Chciałabym się dowiedzieć, czy przekompostowany obornik mogę teraz rozkładać pod rośliny lekko wkopując go w ziemię? Może nie wkopywać? Ponoć jest przekompostowany, tak twierdzą dwie osoby - ja się na tym nie znam.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

W obecnej porze roku rośliny przechodzą w "sen zimowy", a każdy nawóz może spowodować nieprzewidywalne skutki...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”